1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Hükümeti izne kim çıkaracak?
Hükümeti izne kim çıkaracak?

Hükümeti izne kim çıkaracak?

Ve Hükümet sorumluluğu! aldı. Sonunda Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili Bakanlar Kurulu karar aldı ve Belediye Başkanı ile Belediye Meclis üyelerini zorunlu olarak 90 gün izne çıkardı. Bunu da yasa gücünde kararname ile yaptı. Şimdi bu kararnamenin ne

A+A-

 

 

Ve Hükümet sorumluluğu! aldı.

Sonunda Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili Bakanlar Kurulu karar aldı ve Belediye Başkanı ile Belediye Meclis üyelerini zorunlu olarak 90 gün izne çıkardı.

Bunu da yasa gücünde kararname ile yaptı.

Şimdi bu kararnamenin ne kadar yasal olup olmadığı, ne kadar demokrasiye uygun olup olmadığı tartışılıyor.

Seçilmişlerin Bakanlar Kurulu kararıyla görevden alınması veya zorunlu izne çıkarılması durumunun devam edebileceği endişesi var.

***

Bakanlar Kurulu kararnamesi ile 90 günlük süre için Lefkoşa Belediyesi Başkanlığı için Lefkoşa Kaymakamı yetkilendirildi. Kaymakamın başkanlığında 8 kişilik bir de komisyon oluşturulacak.

Lefkoşa muhtarlarından bir kişi, Belediyeler Birliği’nden bir kişi ve bazı bakanlık görevlilerinin oluşturacağı komisyon da meclis üyelerinin yerini alarak Belediye’yi kurtarmaya çalışacaklar!

***

Tabii bu arada çalışanlar tarafı var. Nazım Çavuşoğlu’nun açıklamaları arasında çalışanların ödenip ödenmeyeceği konusunda bir bilgi yoktu. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak için oradaki basın mensubu arkadaşlarımızdan da bir soru gelmeyince Çavuşoğlu bu açıklamanın arkasından gelmesi gereken sorulardan da ucuz kurtulmuş oldu.

Çalışanlar maaşlarını alamazsa Belediye Başkanı yetkisini alan Kaymakam ve kurulacak komisyon kimlerle çalışacak? Yoksa kararnameden sonra çalışanların maaşları da bir yerden alınıp ödenecek mi? Maaşlar ödenirse de bundan sonra çalışanların tavrı ve sendikanın tavrı ne olur? “Nasıl olsa maaşlarımızı aldık” deyip hiçbişey olmamış gibi davranabilir mi yoksa bir tavır takınır mı sendika… Dün akşamki saatler hep bu konuların değerlendirilmesi için kullanılmış olacak.

***

Bu kararın bir de Başsavcılık tarafı var çünkü Bakanlar Kurulu kararını açıklayan Kurul sözcüsü İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Savcılık görüşleri doğrultusunda böyle bir karar aldıklarını açıkladı.

Başsavcılık çevrelerinden aldığım bilgilere göre bu konuyla ilgili yazılı bir görüş yok. Aslında böyle bir kararın yasal bir yönü de yok. Çünkü yasalarda böyle bir konu yok. Belediyeler Yasası’nda da Belediye Başkanı’nın görevden alınmasıyla ilgili madde yok. Dolayısıyla savcılığın da “görevden alınabilir veya izne çıkarılabilir” gibi bir görüş vermesi çok mümkün değil. Yalnızca Lefkoşa’nın içinde bulunduğu durum göz önüne alınarak bu kötü durumdan çıkış için bazı tedbirlerin alınması yönüne gidilebileceği gibi üstü açık bazı sözlü görüşler verilebilir. Bu durum da hükümetin “savcılıktan görüş aldık” açıklamasına yol açacak bir durum ortaya çıkarabiliyor.

Yoksa olmayan bir yasa hakkında savcılığın görüş vermesi pek mümkün değil.

Şöyle bir de durum var; Kararname çıkıyorsa eğer, üç ay sonunda da yasalaşması gerekiyor. Yani bu zorunlu izinlerin sürekli olması gibi bir durum var. Böyle olacak mı, Kaymakam, Belediye Başkanı olarak kalacak mı yoksa başka bir tedbir! mi alınacak o da belli değil.

***

Hükümet, Lefkoşa Türk Belediye Başkanı’nı ve Meclis üyelerini zorunlu izne gönderdi. Peki, Hükümeti izne kim gönderecek?

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler