1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HÜKÜMETE SERT ELEŞTİRİ
HÜKÜMETE SERT ELEŞTİRİ

HÜKÜMETE SERT ELEŞTİRİ

KTTO Genel Kurulu’nda konuşan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümete sert eleştirilerde bulundu YORGANCIOĞLU: PEŞKEŞ KABUL EDİLEMEZ CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın dünkü Genel Kurulu’n

A+A-

 

 

KTTO Genel Kurulu’nda konuşan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümete sert eleştirilerde bulundu

 

YORGANCIOĞLU:  PEŞKEŞ KABUL EDİLEMEZ

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu  Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın dünkü Genel Kurulu’na katıldı, konuşmasında hükümete sert eleştirilerde bulundu. Yorgancıoğlu, KTTO’nun, ülkenin ekonomik gelişimine çok katkısı olduğunu belirterek, ekonomide tüm unsurların senkronize olmaması sorunu bulunduğunu belirtti.
Toplumun tüm kesimlerinin bir paydada buluşması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, hükümetin katalizör rolü oynaması gerektiğini ancak hükümetin bu rolü oynamadığını söyledi.
Yorgancıoğlu, ülkede sorunlardan birinin Başbakan bir şey söylerken, bakanlardan birinin başka şey söylemesi olduğunu belirterek, “Bizim sorunumuz budur” dedi.
Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın, “enkaz devraldık” sözlerini de eleştiren Yorgancıoğlu, CTP’nin de 2004’te hazineyi devraldığında, “Karun’un hazinelerini” bulmadığını söyledi.
CTP-BG olarak devletin yatırım yapmasını doğru bulmadıklarını ve özel sektörün önünün açılması gerektiğini söyleyen Yorgancıoğlu, hükümetin paranın maliyetini düşürmek için ne yaptığını sordu.
Borç-alacak sorunlarıyla ilgili hazırlanan yasanın getirildiğini, ilave maddeler eklemek istediklerini ancak bunun gerçekleşmediğini belirten Yorgancıoğlu, yasanın geçmişteki sorunlarla ilgili düzenlemeler getirdiğini ancak bugün ve yarın borçlanacak olanların ileride aynı sorunlarla karşılaşacağını söyledi.
Devlete ait kurumların “peşkeş” çekilmesini kabul edemeyeceklerini belirten Yorgancıoğlu, “Dış yatırım olmalı ancak dış yatırımcıyla iç yatırımcı aynı koşullarda yarışmalı” dedi.
Yorgancıoğlu, liman konusunda yatırım yapan bir yatırımcının hala devletin 2 gümrük, 3 muhaceret memuru atamasını beklediğini belirterek, “Hükümet böyle davranarak ‘ben yatırımcıdan yanayım’ diyemez” dedi.
Kıbrıs Türkü’nün dünyanın saygın bir toplumu olacağına inandığını ancak Kıbrıs sorunu çözülene kadar ülkede dönüşümün yapılması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, özelleştirirken “özel sektörün” tekel olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.
AB’nin elektrikte Malta ve Güney Kıbrıs’a küçük ada ülkeleri olması nedeniyle özelleştirme şartı getirmemesi, onlara “elektriği devlet eliyle yürütebilirsiniz” demesi örneğini veren Yorgancıoğlu, halk yararına olacak her tasarıda hükümete yardımcı olduklarını ama halkın zarar göreceğine inandıkları konularda yoğurdu “üfleyerek” yediklerini belirtti.
Yorgancıoğlu, hükümetin özelleştirmeden bahsederken bir yandan da 40 kişi istihdam ettiğini, bunu gören sendikanın ve üyelerinin hükümete inanamayacağını söyledi.

 

“ÇÖZÜMSÜZLÜK ÇOK ŞEYE MAL OLUYOR”

Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün hem Türkiye hem Kıbrıs Türkü’ne çok şeye mal olduğunu, hükümetin Cumhurbaşkanı’na daha çok destek olması gerektiğini ve AB’de Doğrudan Ticaret Tüzüğü konusunda daha ciddi adımlar atılmasının şart olduğunu aktardı.
Yorgancıoğlu, “Türkiye kendi gümrük kapılarını açmazsa söyleyeceği her şey anlamsız kalır” dedi.
Yorgancıoğlu, Türkiye ile ilişkilere değinerek, nakit akşından çok burada üretilen malların alınması gerektiğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 905 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler