1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HÜKÜMETE 'GÜVEN YOK'
HÜKÜMETE GÜVEN YOK

HÜKÜMETE 'GÜVEN YOK'

“Toplumsal Varoluş Hareketi”nin de destek verdiği Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’nin Başbakanlık önündeki eylemi sürüyor. Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, hükümet yetkilileriyle ikinci görüşmesini Bayındırlık ve Ulaştırma

A+A-

HÜKÜMETE GÜVENSİZLİK EYLEMİ SÜRDÜRDÜ

“Toplumsal Varoluş Hareketi”nin de destek verdiği Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’nin Başbakanlık önündeki eylemi sürüyor.

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, hükümet yetkilileriyle ikinci görüşmesini Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ile yaptı.

Gürcafer, toplantıdan çıktıktan sonra basına yaptığı açıklamada, hükümetin kendilerine aralarında ihale tüzüğünün düzenlenmesinin de bulunduğu bazı konularda taahhütlerde bulunduğunu, bunların Bakanlar Kurulu’nun ardından basına açıklanması halinde eyleme “bugünlük” son vereceklerini belirtti.

Ancak Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, sözcü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun ihale tüzüğü ve taahhüt edilen diğer konuları söz verildiği gibi açıklamasına ve bu açıklamanın üyelere duyurulmasına rağmen, bazı müteahhitlerin eylemin kaldırılmasına “hükümete güvenilmediği” gerekçesiyle “sert” şekilde karşı çıkması üzerine Gürcafer, “Eyleme devam ediyoruz” dedi.

Bu arada bazı üyeler, kararın yönetim kurulunda alınmayarak, konunun üyelere açılması ve tartışma çıkması nedeniyle başkan Gürcafer’e eleştirilerde bulundu.

Müteahhitler Birliği üyeleri ve onlara ait dev iş araçları Başbakanlık önünde ve arkasında beklemeye devam ediyor.


MÜTEAHHİTLER EYLEME DEVAM KARARI ALDI

 “Toplumsal Varoluş Hareketi” ve hareketin içinde bulunan Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’nin Başbakanlık önünde düzenlediği eylem devam ediyor.

Müteahhitler Birliği üyelerine ait onlarca ağır iş aracı yanında “Toplumsal Varoluş Hareketi”ne üye örgüt temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen eylem nedeniyle Başbakanlık ve bakanlıkların olduğu yol halen tıkalı bulunuyor.

Eyleme katılan araçların üzerinde “Kavgamız ekmek kavgasıdır, varolma kavgasıdır”, “Hükümet halkını temsil et, onurunu koru”, “Ankara’nın taşına bak, müteahhitlerin haline bak”, “Toplumsal yok oluşa seyirci kalmayacağız” şeklinde pankartların asılı olduğu gözlemlendi.

BAŞBAKAN KÜÇÜK, MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan İrsen Küçük, eylemin başlamasının ardından saat 12:05’te Bakanlar Kurulu Toplantı Salonu’ndan çıkarak, Cafer Gürcafer başkanlığındaki Müteahhitler Birliği heyetini kabul etti.

Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’in de hazır bulunduğu toplantı 40 dakika sürdü.

Başbakan İrsen Küçük toplantı sonrası yaptığı kısa açıklamada, Müteahhitler Birliği yetkilileri ile bilinen konuları görüştüklerini, hükümet olarak iyi niyetle görüşmelere devam edeceklerini söyledi.

GÜRCAFER

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ise yaptığı açıklamada, Başbakan, Maliye Bakanı ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ile yaptıkları görüşmede hassasiyetlerini ve kırmızıçizgilerini ortaya koyduklarını söyledi.

Müteahhitler Birliği olarak istedikleri çok fazla bir şey olmadığını, ekmek kavgası ve varolma kavgası verdiklerini ifade eden Gücafer, “görüşmede buna saygı gösterilmesini, birleri tarafından Kıbrıs Türk halkına saygısızlık yapılmamasını, Kıbrıslı Türklerin malı olan kurumların yağma Hasan’ın böreği satılmamasını, Kıbrıslı Türkleri bölecek ve parçalayacak olan özelleştirme çalışmalarının çözüm sonrasına bırakılmasını istediklerini” kaydetti.

“Müteahhitler Birliği olarak Ankara’da açılan ihaleleri kabul etmeyeceklerini, buna rağmen gelen olursa çatışıp vuruşacakları uyarısında bulunduklarını” ifade eden Cafer Gürcafer, ülkede binlerce kişi işsiz durumdayken dışarıdan birilerini getirip iş yaptırmanın Kıbrıs Türk halkının varlığına saygısızlık olduğu görüşünü dile getirdi.

“Selamlarını ileten Başbakan’ın eylemi kaldırmaları için rica ettiğini” savunan Gürcafer, “Buraya resmigeçit için, bireysel menfaatler için gelmedik. Özelleştirme ve Ankara’daki ihalelerin durdurulacağı yönünde adım atılmadan elemimizi kaldırmayacağız” dedi.

ÇAKICI

“Toplumsal Varoluş Hareketi” adına konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, hareket olarak bugün siyah bayraklarıyla Başbakanlık önünde olduklarını söyledi.

“Buradaki sorun rejim sorunudur, düzen sorunudur, Kıbrıs Türk halkının varolma sorunudur. Başbakan’ın selamını geri gönderiyoruz. Biz bu hükümetin gitmesi için buradayız. Toplumsal Varoluş Hareketi’ni oluşturan 14 örgütün bugün buraya gelme nedeni budur” diyen Çakıcı, herkesi verdikleri mücadelenin bir parçası olmaya davet etti.

AKANSOY

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy ise, parti olarak Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen eyleme tam destek verdiklerini söyledi.

Hükümetin toplumla diyalog yollarını kapadığını, toplumu büyük baskı altında tutmaya çalıştığını savunan Akansoy, toplumun bütün kesimlerinin ortak paydada buluşup verilen mücadelenin büyütülmesi gerektiğini dile getirdi.

Akansoy, CTP olarak sonuna kadar mücadelede kararlı olduklarını sözlerine ekledi. (TAK)


TOPLANTI BAŞARISIZ

Yaklaşık bir saat Başbakan Küçük ile görüşen Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ve beraberindekiler, toplantı sonrasında Başbakanlık önünde açıklama yaptı. Gürcafer,  toplantıda iki konu üzerinde durduklarını ifade etti;

1- Kamu ihalelerinin yurtdışında açılmaması,

2- Özelleştirmenin Kıbrıs’ta çözüm bulunana kadar askıya alınması.

Başbakanlık önünde konuşan Gürcafer, “Başbakan selam söyledi, somut bir adım atılmadığı için eylemlerimiz sürecek” dedi.  Başbakanlığın önü ve çevresi iş araçları ile çevrili, Gürcafer, “destek veren örgütlerle görüşüp durum değerlendirmesi yapacağız, boykotumuz sürecek”dedi. (SAAT:14:00)

 


EYLEMDEN KARELER


BAŞBAKANLA GÖRÜŞÜLÜYOR

 

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ve beraberindeki iki yetkili, Başbakan İrsen Küçük ile görüşmek üzere Başbakanlığa girdi.

Dışarıdaki kalabalığın bekleyişi sürüyor, Başbakan Küçük ile toplantının sonucuna göre hareket edilecek.

Polis Başbakanlık önünde geniş güvenlik önlemi aldı. (SAAT:12:00)


EYLEM BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE

Müteahhitler Birliği,  iş araçları ile Başbakanlık önünde gelmeye başladı, araçların üzerinde, “KİMİN MALINI KİME VERİYORSUNUZ”, “İHALELER KIBRIS’A” yazılı pankartlar var, ‘Toplumsal Varoluş Hareketi’ de  siyah bayraklarla Başbakanlık önünde toplandı. Bakanlar Kurulu az önce toplandı. (SAAT:11:15)

 


BAKANLAR KURULU TOPLANDI

Bakanlar Kurulu Başbakan İrsen Küçük başkanlığında saat 11. 10’ da toplandı.

İnşaat Müteahhitleri Birliğinin araçlı eylemi sürerken başlayan toplantı öncesinde basına konuşan Başbakan Küçük, Güney Kıbrıs’ta önceki gün meydana gelen patlama nedeniyle Rum Yönetimi’ne yaptıkları sağlık ve elektrik yardımı teklifine, şu ana kadar bir yanıt almadıklarını söyledi.
Başbakan  Küçük, 20 Temmuz kutlamaları için adaya gelecek Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı en iyi şekilde karşılayıp ağırlamanın görevleri olduğunu da ifade etti.

Başbakan Küçük, Erdoğan’ın ziyareti sırasında tepki ve eylem olmasını beklemediğini, böyle bir şeyi benimsemediğini de ifade ederek, bir sendikacının Erdoğan için yaptığı “Hitler benzetmesini” eleştirdi
Küçük, müteahhitlerin eylemiyle ilgili soruya karşılık, dün birlik yöneticileriyle görüştüğünü, bugün de arzu ederlerse kendileriyle görüşebileceğini söylediğini bildirdi.  (TAK)

 


KONVOYLAR LEFKOŞA’YA ULAŞTI

Ankara’da açılan ihalelere ve ülkenin en güzel yerlerinin yabancı sermayedarlara gizli gizli verilmesine duydukları tepkiyi ortaya koymak amacıyla Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri bugün eylem gerçekleştiriyor. Mağusa, Girne, Güzelyurt ve diğer bölgelerden gelen iş araçları konvoy şekilde Lefkoşa’ya ulaşmaya başladı. 11:00’de Başbakanlık önünde toplanılacak. Eyleme birçok örgüt ve siyasi parti de destek veriyor. (SAAT:10:35)

 

 

 

 

Bu haber toplam 2394 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler