1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HÜKÜMET YANLIŞ YAPIYOR'
HÜKÜMET YANLIŞ YAPIYOR

'HÜKÜMET YANLIŞ YAPIYOR'

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, ülkeden para çıkışını artırmaya yönelik çabaların yanlış olduğunu kaydetti.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), ülkeden para çıkışını artırmaya yönelik çabaların yanlış olduğunu kaydetti.

 

KTSO Yönetim Kurulu yazılı açıklamasında, özellikle Türkiye dışından yapılan ithalatın dışında araba, elektronik eşya, beyaz eşya gibi fon olmayan ürünlerde fiyat artışı yaşandığını, ancak gıda ürünlerinin yüzde 80’den çoğunun Türkiye’den TL olarak ithal edildiği gerçeğine rağmen, kurlardaki artışı her zaman fırsat bilen birtakım çevrelerin hükümete baskı yaparak, dünya ülkelerinin çok altında olan fon oranlarını daha da düşürmeye yönelik çabalarının hayretle izlendiği kaydedildi.

 

Açıklamada şöyle denildi:

 

“Gençlerin geleceklerinin ellerinden alınması yönünde başlatılan çalışmayı KTSO olarak kabul etmiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir ülke, hiçbir hükümet rekora koşan ithalatın artması için çalışma yapmamıştır, yapması da düşünülemez. Böyle bir çalışma yapılması ekonomik akla aykırıdır. Ülkemizin geleceğini yok etmekle eşdeğerdir. Ülkemizde var olan işsizlik sorununu katlayarak büyütmektir... KKTC’nin dışa bağımlılığının büyüyerek devam etmesini sağlayacak, KKTC halkının daha fazla fakirleşmesine ve gençlerimizin geleceğinin ellerinden alınmasına çanak tutacak böyle çalışmalara Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak her zaman karşı durduk, durmaya devam edeceğiz.”

 

Turizm sektörünün lokomotif sektör olduğu Güney Kıbrıs, Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya gibi ülkelerde yaşanan krizin en önemli sebepleri arasında ürettiğinden çok fazla tüketmek bulunduğu savunulan açıklamada, özellikle gıda ürünlerinin yüzde 80’den fazlasının Türkiye’den, tamamen Türkiye menşeli ürünler üzerinden ithal edildiği bir ortamda Türk Lirası’nın değer kaybının fiyatları artırdığını iddia etmenin gülünç olduğu savunuldu.

 

Açıklamada, “ekonomiyi yönetenler”, tüm dünyadaki diğer tüm yönetimler gibi ülkeden daha fazla para çıkışı sağlayacak uygulamalardan vazgeçmeye ve ihracat ile üretimin artırılmasına yönelik doğru kararlar almaya davet edildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 574 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler