1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HÜKÜMET KRİZİ SÜRÜYOR
HÜKÜMET KRİZİ SÜRÜYOR

HÜKÜMET KRİZİ SÜRÜYOR

DİKO’nun, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığındaki AKEL-DİKO koalisyon hükümetinde yer alan iki bakanını geri çekme kararını alması ve ardından kabinenin tamamının istifa etmesiyle Güney’de yaşanan hükümet krizine çözüm bulmak

A+A-

DİKO’nun, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığındaki AKEL-DİKO koalisyon hükümetinde yer alan iki bakanını geri çekme kararını alması ve ardından kabinenin tamamının istifa etmesiyle Güney’de yaşanan hükümet krizine  çözüm bulmak amacıyla Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve DİKO Başkanı Marios Karoyan dün akşam yeniden bir araya geldi.

Gazeteler Hristofyas-Karoyan arasında dün akşam Başkanlık binasında gerçekleştirilen görüşmeden de herhangi bir sonucun ortaya çıkmadığını yazdılar.

Haberi “Ertelenmeden Ertelenmeye” başlığıyla veren Politis gazetesi, Hristofyas ve Karoyan’ın geçtiğimiz Perşembe günü de bir toplantı gerçekleştirdiğini ve bundan da herhangi bir sonucun çıkmadığını anımsattı.

Gazete, bilgilere dayanarak görüşmenin dün akşamki bölümünde, işbirliğinin devam edeceğine yönelik olarak bazı ilerlemelerin sağlandığını, Hristofyas’ın, Karoyan’a; ekonomide (görüşme halinde olan tedbirler paketinin ötesinde) bundan başka tedbirlerin ileriye götürülmesi, Güney Kıbrıs’ın enerji politikasının gözden geçirilmesi yönünde teyitlerde bulunduğunu yazdı.

Bazı anlaşmazlıkların ise ortadan kaldırılamadığını, bu nedenlerle Hristofyas ve Karoyan’ın ileriki günlerde yeninden bir araya geleceklerini yazan gazete, DİKO’nun, Hristofyas’ın müzakerelerde sunduğu (dönüşümlü başkanlık, ağırlıklı oy ve 50 bin TC kökenli vatandaşın kalması) önerilerini geri çekmesine ilişkin talebindeki anlaşmazlığın devam ettiğini belirtti.

Habere göre Hristofyas, önerilerin bu zaman diliminde geri çekilmesinin yanlış olacağını Karoyan’a iletirken, Hristofyas müzakerelerdeki görüşmenin nasıl geliştiğine ilişkin olarak da Karoyan’a bilgi vermekten kaçındı.

Gazete Hristofyas ve Karoyan’ın gelecek Çarşamba günü yeniden bir araya gelmesinin beklendiğini de yazdı.

KAROYAN

DİKO Başkanı Marios Karoyan, bir saat 45 dakika süren görüşmenin ardından, Hristofyas’la olan görüşmesinin, DİKO’nun hükümette kalması için ortaya koyduğu koşulların özünü kapsadığını söyledi.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ise görüşme sonrasında herhangi bir açıklama yapmadı.

KABİNE İLERİKİ GÜNLERDE AÇIKLANACAK

Haravgi gazetesi ise kurulacak olan yeni geniş tabanlı hükümetin ileriki günlerde açıklanacağını belirtti.

Gazete, Hristofyas ve Karoyan arasındaki diyaloğun nasıl gelişeceğinden bağımsız olarak (DİKO’lu veya DİKO’suz) kabinenin kurulacağını ve yeni bakan isimlerinin büyük bir olasılıkla hafta başında açıklanacağını yazdı.

ANDROS KİPRİANU

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün bir etkinlikte yaptığı konuşmada, partisinin; DİKO’yla olan işbirliğinin  sürdürülmesinden yana olduğunu söyledi.

Haravgi gazetesine göre Kiprianu, AKEL’in; ülkenin içinde bulunduğu bu kritik anlarda, geniş tabanlı işbirliğinin sağlanması için çaba sarf ettiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 917 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler