1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HÜKÜMET HALKLA DALGA GEÇİYOR'
HÜKÜMET HALKLA DALGA GEÇİYOR

'HÜKÜMET HALKLA DALGA GEÇİYOR'

Çakıcı, halkın artık birikimlerini kullanmaya başlamasına rağmen, Başbakan Küçük ile Maliye Bakanı Tatar’ın açıklamaları ile "halkla dalga geçildiğini" söyledi

A+A-Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, halkın ekonomik olarak sıkboğaz edilmesine, işyerlerinin kapanmasına, karşılıksız çeklerin artmasına, halkın artık birikimlerini kullanmaya başlamasına rağmen, Başbakan Küçük ile Maliye Bakanı Tatar’ın halen ‘ekonomi iyiye gidiyor’ şeklinde beyanat verdiklerini savunarak, bunu ‘halkla dalga geçmek’ olarak niteledi.
Çakıcı, dün yaptığı yazılı açıklamada, halkın bugün yaşamakta olduğu ekonomik krizin esas nedenlerinden birinin dayatma paketler olduğunu ileri sürerek, buna rağmen, yine kemer sıkmayı öngören yeni dönem programa ilişkin Başbakan Küçük’ün ‘2013-15 programı ile ekonomi daha da büyüyecek’ demesinin tamamen hayal ürünü olduğunu iddia etti ve “Büyüyecek olan halkın değil, belirli zümrelerin ekonomisidir” dedi.
Göreve geldiği günden itibaren halkın cebindeki paraya el atan, 3 yıl artış yapmayan, son olarak da çalışanlara % 0,73 oranında adeta ‘sadaka parası’ veren Başbakan Küçük’ün halkın refah düzeyinin artmasından bahsetmesinin artık gülünçten de öte sinir bozucu olduğunu öne süren Çakıcı, “Bu gidişle erken bir seçimde, halk da başbakan ile partisinin sinirlerini iyice bozacaktır” ifadesini kullandı.

“UBP TAMAMEN KURULTAY DERDİNDE”

TDP Genel Başkanı Çakıcı, ülkede çözüm bekleyen onlarca ciddi sorun varken, şiddet olayları tavan yaparken, halk evlerinde bile korku içinde yaşam sürerken, hükümetin tek derdinin tamamen kurultay olduğunu kaydetti.
Halkın beklentisinin UBP’ye kimin başkan olacağı değil, yaşanan sorunların çözümünü sağlayacak plan ve projelerin üretilmesi olduğunu kaydeden Çakıcı, buna rağmen başta Başbakan olmak üzere UBP’li bakan ve vekillerinin tamamen ‘koltuk’ hesabı ile hareket ettiklerini ifade etti.
Mehmet Çakıcı, KKTC-TC hükümetlerinin öngördüğü ekonomik programa göre, Kuzey Kıbrıs’ta yaşamın daha da pahalılaşacağı, alım gücünün daha da düşeceği ve bundan sadece çalışanların değil, tüm ekonomik sektörlerin olumsuz yönde etkileneceği iddiasında bulundu.

“HALKA ZAM OLARAK DÖNECEK”

TC Başbakanlık Kıbrıs İşleri Baş Müşavirliği’nin Son İzleme Raporuna göre, KKTC’nin bütçe açıkları için yıllık 300 milyon olarak öngörülen yardımın, 2012 yılının ilk üç ayında 225 milyon lirasının kullanıldığını belirten Çakıcı, bunun kötü ve iş bilmez idarenin icraatlarından kaynaklandığını ve bunun faturasının halka zam olarak döneceğini söyledi.
Raporda KKTC Hükümeti’nden Haziran ayından sonra ilave mali tedbirlerin alınması istenmekte olduğunu belirten Çakıcı, bunun anlamının ise zam demek olduğunu ve önümüzdeki günlerde yeniden dolaylı vergilerle tüm resim ve harçlara zam yapılacağını ifade etti.

“PARTİZANLIK”

İzleme raporunda ayrıca 2009-2012 döneminde 408 istihdam yapılacağının belirtildiğine, ancak hükümetin bunun iki katından da fazla istihdam yaparak binde fazla kişiyi istihdam yaptığını belirten Çakıcı, “Para yok gerekçesiyle vatandaşın boğazını sıkan hükümet, kendi adamlarına istihdam olanağı yaratmadan geri kalmadı. Bunun adı resmen partizanlıktır” dedi.
İzleme raporunda süte verilen ilave teşvikin kaldırılmak istendiğini, bunun olması halinde ise zaten zor durumda olan hayvancılığın daha da zora gireceğini savunan Çakıcı, hükümetin yerli üreticileri yok etmek için adeta misyon üstlendiğini iddia etti.
TDP’nin tarafının yerli üreticiden, işadamından yana olduğunu belirten Çakıcı, “Biz yerli ürünlerin yetiştiriciliğinin teşvik edilmesinden yanayız. Girdi maliyetleri düşürülerek, ürünlerin pazarlanması için çalışma yapılmasından yanayız. Kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi de bizim önceliklerimiz arasındadır” dedi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 542 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler