1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HÜKÜMET HALKLA ALAY EDİYOR'
HÜKÜMET HALKLA ALAY EDİYOR

'HÜKÜMET HALKLA ALAY EDİYOR'

TDP, Devlet Planlama Örgütü tarafından Şubat Ayı Hayat Pahalılığının "eksi 0.26" olarak açıklanmasının halkla alay etmek olduğunu savundu.

A+A-

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) tarafından Şubat Ayı Hayat Pahalılığının “eksi 0.26” olarak açıklanmasının halkla alay etmek olduğunu savundu.
Kutalmış, yazılı açıklamasında, Kuzey Kıbrıs’ta hayat pahalılığını eksi bulanların hangi ülkede yaşadıklarını sordu.
Türkiye’de hane halkı bütçe anketi yapılarak hayat pahalılığı endeksine girecek mal ve hizmetlerin her ay yeniden belirlendiğine işaret eden Kutalmış, KKTC’de halen 2008 yılında belirlenen endekse göre hayat pahalılığı saptanmasının çağ dışılık olduğunu ileri sürdü.
“Güney Kıbrıs’ta KDV oranlarının artırılmasını fırsat bilen UBP Hükümetinin akaryakıta okkalı zam yaptığını” savunan Kutalmış, “Bütçe açığını dolaylı vergilerle kapatmaya çalışan hükümete, DPÖ de, inandırıcı olmayan hayat pahalılığı açıklamaları ile yardımcı olmaya çalışmaktadır” dedi.
“2011 yılı son ayına kadar KKTC’de sürekli artan hayat pahalılığı %14.72’ye ulaştıktan sonra, 2012 yılının ilk iki ayında ne oldu da hayat pahalılığı eksi çıkmaya başladı” diyen Kutalmış açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“2012 Bütçe Yasası Meclisten geçerken eşel mobilin 6 ayda bir hesaplanıp maaşlara yansıtılacak sözü veren Maliye Bakanı Tatar’ın bu sözünü tutamayacağı belli olmuştur. Tatar, DPÖ vasıtası ile hayat pahalılığını eksi çıkartarak, 6 ay sonunda sıfır hayat pahalılığı ile çalışanlara sıfır artış verecektir. Bu tam anlamıyla halkla alay etmektir. Ancak, unutulmasın ki, halk bunların hesabını mutlaka soracaktır.”


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 659 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler