1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘HÜKÜMET ESKİ KTHY ÇALIŞANLARINA VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI’
 ‘HÜKÜMET ESKİ KTHY ÇALIŞANLARINA VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI’

‘HÜKÜMET ESKİ KTHY ÇALIŞANLARINA VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI’

KTAMS, hükümete bir an önce verdiği sözü KTHY çalışanlarının tamamını istihdam etmesi çağrısında bulundu.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), hükümete bir an önce verdiği sözü tutarak eski Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) çalışanlarının tamamını istihdam etmesi çağrısında bulundu.
KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan yazılı açıklamasında, KTHY’deki gelişmeler sonrasında çalışanların örgütlü mücadelesi ve sendikanın kararlı duruşu sonucu çalışanların işe alınacağının hükümetçe garanti edildiğini belirtti.
“İlk etapta 74 kişi işe alınmış, mağduriyet kısmen de olsa giderilmiştir. Ancak hala daha yüzlerce KTHY emekçisi geçim derdinde yaşamlarını ikame ettirmek ile uğraşmakta ve hükümetin vermiş olduğu istihdam sözünün yerine getirilmesini beklemektedir. Bu şekilde işsiz insanların daha fazla mağdur edilmesi kabul edilebilir değildir. Hükümet biran önce verdiği sözü tutmalı ve KTHY çalışanlarının tamamının istihdamını gerçekleştirmelidir” diyen Kaptan, hükümeti Özelleştirme Yasası ile kamuda istihdam edilen KTHY çalışanlarına barem içi artış verileceğini söyleyerek, çalışanları bir koz olarak kullanmak ve etik dışı bir politika izlemekle suçladı.
Hükümete “Devlet kuruluşu olup batırılan Akdeniz Garanti Bankası’nda çalışanlar kamuda istihdam edilirken Özelleştirme Yasası mı vardı?
Akdeniz Garanti Bankası çalışanlarının kamuda istihdam edilmesi ile birlikte kendilerine Bakanlar Kurulu kararı ile barem içi artış verildiğinde Özelleştirme Yasası mı vardı?” sorularını yönelten Kaptan, Akdeniz Garanti Bankası örneğinde olduğu gibi Bakanlar Kurulu kararı ile bir an önce mağdur durumda olan KTHY emekçilerinin istihdam edilmesini ve barem içi artışlarının verilmesini istedi.
Kaptan, “KTAMS olarak her zaman KTHY emekçilerinin haklı mücadelesinin yanında olduğumuzu vurgular, sonuna kadar haklarımızı alıncaya kadar mücadele edeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 945 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler