1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HÜKÜMET ÇEVREYE ZARAR VERİYOR'
HÜKÜMET ÇEVREYE ZARAR VERİYOR

'HÜKÜMET ÇEVREYE ZARAR VERİYOR'

TDP Parti Meclisi Üyesi, Çevre Komitesi Başkanı Mehmet Barışsever, hükümetin, çevre konusunda çıkardığı yasaların gereklerini yerine getirmediğini söyledi.

A+A-

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Parti Meclisi Üyesi, Çevre Komitesi Başkanı Mehmet Barışsever, hükümetin, çevre konusunda çıkardığı yasaların gereklerini yerine getirmediğini söyledi.
Mehmet Barışsever, TDP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından Meclis’e iade edilen Avrupa Birliği (AB) mevzuatı ile uyumlu ilk yasa olan Çevre Yasası’nın, Meclis’ten onaylanarak yürürlüğe girmiş olmasına rağmen, hükümetin uygulamalarında çevreyi koruma hususunda herhangi bir iyileştirme veya yenilik görülmediğini belirtti.

 

“HALKIN ZEHİRLENMESİNE GÖZ YUMUYORLAR”
Hükümetin, elektrik santrallerine filtre taktırma konusunda girişim sahiplerine süre üstüne süre tanıdığını, halkın zehirlenmesine ve çevrenin kirletilerek doğal dengenin bozulmasına “bile bile göz yumduğunu” ifade eden Barışsever, TDP olarak Yedikonuk’ta kurulması planlanan Petrol Dolum Tesisine kesinlikle karşı olduklarını yineledi.
“Anayasa, Çevre Yasası ve Turizm Gelişim Yasası”na aykırı olduğunu belirttiği, “denize, çevreye ve insanlığa geri dönülemez zararlar verecek”, Petrol Dolum Tesisi konusunda, TDP olarak 9 Şubat 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesine başvurduklarını anımsatan Barışsever, hükümete bu projeden bir an önce vazgeçmesi çağrısında bulundu.

“EKO SİSTEM BÜYÜK ZARAR GÖRECEK”

Petrol tesisinin kurulmasıyla birlikte, bölgedeki eko sistemin çok büyük zarar göreceğine, hava ve yaşam kalitesinin sağlık yönünden ciddi şekilde düşeceğine dikkat çeken Barışsever, Petrol Dolum Tesisinin bölgedeki turizm faaliyetlerinin sonunu hazırlayacağını kaydetti.
Barışsever, ayrıca, yatırımların çevreye vereceği zararlar ile maliyet/fayda yönünden dikkatle analiz edilerek, onaylanması gerektiğini de belirtti.
Ülkenin, katı atıkların her yana döküldüğü bir çöplük haline geldiğini, çevreye gelişigüzel dökülen vidanjör atıklarının Mağusa’ya kadar ulaştığını söyleyen Mehmet Barışsever, yetkili makamların önlem almak biryana, suçu birbirine atarak, felaketin daha da büyümesine neden olduklarını kaydetti.

“TAŞ OCAKLARININ VERDİĞİ TAHRİBAT KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

Ülkede, Taş Ocakları’nın verdiği tahribatın kontrolsüz bir şekilde devam ettiğini kaydeden Barışsever, medeniyetin ölçüsü olan yeşilin korunması yönünde de hükümetin sorumluluklarını yerine getirmediği görüşünü dile getirdi.
“Yeşil örtü birçok nedenden ötürü her geçen gün artan bir yok oluş yaşamaktadır” diyen Mehmet Barışsever, yerel yönetimlerin kullanımına verilen yeşil alanların amacına uygun olarak kullanılması gerektiğini de belirtti.
Hükümeti, yasanın gereklerini yerine getirerek ülke turizmin en değerli sermayesi olan doğal çevrenin korunması için yükümlülüklerini yerine getirmeye davet eden Mehmet Barışsever, “Yasalar raflarda bekletilmek için değil, uygulanmak üzere çıkarılır” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 606 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler