1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HÜKÜMET AÇIKLAMA YAPTI
HÜKÜMET AÇIKLAMA YAPTI

HÜKÜMET AÇIKLAMA YAPTI

“Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi” bugün Başbakanlık önünde petrol dolum tesisi istemediklerini belirten eylem yaptı. Eyleme, sivil toplum örgütleri yanında, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG), Toplumcu Demokrasi Partisi

A+A-

 

 

“Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi” bugün Başbakanlık önünde petrol dolum tesisi istemediklerini belirten eylem yaptı.

Eyleme, sivil toplum örgütleri yanında, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) de başkan ve genel sekreter düzeyinde katılarak destek verdi.

Bölge halkından İsmail Cemal eylemde yaptığı konuşmada, dolum tesisine karşı çıkan bölge halkına destek veren herkese teşekkür etti.

Cemal, yapılmak istenen tesisle bir kilometrelik sahil, büyük miktarda hali arazi ve Türk koçanlı malların yok olacağını anlatarak, bu malların bugüne geçmişten kalan kültürel miraslar olduğunu ve en az bugünkü kadar güzel bir şekilde daha sonraki nesillere bırakılması gerektiğini söyledi.

Cemal, merkez ve yerel yönetimlerin görevinin vatandaşa yaşayabilir insanca bir dünya bırakmak olduğunu, yaşayabilir dünyanın tanımının ise temiz hava, temiz doğa anlamına geldiğini ifade ederek, petrol dolum tesisi yapılması halinde tüm bunların ortadan kalkacağını kaydetti.

Petrol dolum tesisi yapmak isteyenlerin doğaya, dünyaya, denize hiçbir duygusal bağı olmadığını kaydeden Cemal, “Bunları göbeği parayla kesildi” ifadelerini kullandı.

Cemal, petrol dolum tesisiyle tek eko-turizm merkezinin yok edileceğini de ifade ederek, tesisin yapımına karşı çıkmaya devam edeceklerini kaydetti.

İsmail Cemal’in konuşmasından sonra “Adalı Gençlik” adına Nami Falhan siir okudu. Bunu Baraka Kültür Merkezi’nin petrol dolum tesisi yapılması halinde doğanın nasıl yok olacağını gösteren sokak tiyatrosu izledi.

SARPTEN

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatif Dönem Sözcüsü Hasan Sarpten de söz alarak, bölge halkından toplanan 2 bin imza ile halen imza kampanyası devam eden ve 2 bine ulaşan internetteki imzaları Başbakan’a iletmek istediklerini söyledi.

Bunun ardından Sarpten, İsmail Cemal, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir ve Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer ile birlikte Başbakanlığa girerek toplam 4 bin civarında imzayı Müsteşar Hüda Aksoy’a teslim etti.

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi’nin Başbakanlık önündeki eylemi daha sonra mücadelenin kesintisiz süreceği açıklamasıyla tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

 

HÜKÜMET PETROLDE KARARLI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, petrol dolum tesisi konusunda sivil toplum örgütlerinin tepkilerini dikkate aldıklarını ancak hükümetin kararının bu tesisin yapılması yönünde olduğunu ifade etti.

Yedikonuk’ta yapılması planlanan petrol dolum tesisine karşı eylemle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, 2 yıldan beri bu konuda çalışmalar yapıldığını, yeterli önlem ve denetimlerin olması halinde yaşamsal ve çevresel bir risk bulunmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, sivil toplum örgütlerinin tepkilerini de dikkate aldıklarını fakat hükümetin kararının bu tesisin yapılması yönünde olduğunu ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1045 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler