1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HÜKÜMET 6 AYDIR KURULTAY ÇALIŞMASINA ODAKLANDI'
HÜKÜMET 6 AYDIR KURULTAY ÇALIŞMASINA ODAKLANDI

'HÜKÜMET 6 AYDIR KURULTAY ÇALIŞMASINA ODAKLANDI'

Ülkede ilk defa böyle bir kurultay hazırlığı yaşandığını ifade eden Eroğlu, “Eskiden kurultayları sadece pazar günü kurultay salonuna gelenler hissederdi" dedi

A+A-

Bugün bir kabulü sırasında konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinin Şubat’tan sonra yeniden başlamasını ümit ettiklerini belirtti. Ucu açık müzakerelerle bir yere varılamayacağını ön plana koyacaklarını kaydeden Eroğlu, müzakerelere başlarken bazı temel konularda mutabakat sağlanması gerektiğini ve bunun için hazırlık yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, ülkede ekonomik sıkıntılar bulunduğunu, bunların aşılabilmesi için de hükümetlerin daha büyük uğraş vermesi gerektiğini ancak hükümetin son altı aydır kurultay çalışmalarına odaklandığını kaydetti.


“SİYASETTE AMAÇ HALKA HİZMET, DEVLETE SAHİP ÇIKMAK”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, insanların refahının arttırılması için verilmesi gereken uğraşlar olduğunu, bu uğraşlar verilirken bazı sorunların ortaya çıkabileceğine işaret ederek, siyasette amacın halka hizmet etmek, mevcut devlete sahip çıkmak olduğunu söyledi.

Devlete sahip çıkılmazsa, devletin temellerini dıştan yıkmaya çalışanlara çanak tutulduğunu söyleyenler olabileceğini kaydeden Eroğlu, “Dünyanın hiç bir ülkesinde kendi devletine karşı görüşler ortaya konmaz. Bu devleti nasıl kalkındırabiliriz, nasıl güçlü hale getirip, kalıcı kılabiliriz uğraşı verilmeli. Siyasetin amacı bence budur” dedi.


“HÜKÜMET 6 AYDIR KURULTAY ÇALIŞMASIYLA ODAKLANDI”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, ülkede ekonomik sıkıntılar bulunduğunu, bunların aşılabilmesi için de hükümetlerin daha büyük uğraş vermesi gerektiğini ancak hükümetin son altı aydır kurultay çalışmalarına odaklandığını kaydetti.

Ülkede ilk defa böyle bir kurultay hazırlığı yaşandığını ifade eden Eroğlu, “Eskiden kurultayları sadece pazar günü kurultay salonuna gelenler hissederdi. Bu sefer değişik bir kurultay hazırlığı yaşanıyor. Kurultaya az kaldı, mühim olan kurultay sonrasında kırgınlıkların yaşanmamasıdır” dedi.

“UNUTULMAMASI GEREKEN REKABETİN PARTİ İÇİNDE OLDUĞU”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kurultayın yarattığı ve yaratacağı kırgınlıkların uzun süreli olmaması temennisinde bulundu. Eroğlu, “Unutulmaması gereken, rekabetin parti içinde olduğudur. Her iki senede tekrarlanan yarışta kırılmalar olacaksa, partinin ayakta kalması mümkün olmayacaktır” dedi.

Eroğlu, ekonomik sıkıntıların aşılabileceğini, önemli olanın hükümet edenlerin doğru teşhisi koyup, doğru tedbiri alması olduğunu vurguladı.

KIBRIS MÜZAKERELERİ

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs konusuna da değinerek, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in Kıbrıs’a geleceğini ve bugün özel temsilcilerle, yarın da kendileriyle görüşeceğini kaydetti.

Downer’in çantasında neler getireceğini göreceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle devam etti:

“Bizim vermiş olduğumuz bir karar vardı. Madem ki Rumlar AB Dönem Başkanı oldu, bu safhada görüşmenin bir anlamı yok. Görüşsek de sonuç almamız mümkün değil, hele ki Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın ‘ben bir çözüm umudu, ışığı görmüyorum, onun için aday olmuyorum’ açıklamalarından sonra görüşmeleri sürdürmenin bir anlamı yoktu.

Dolayısıyla bu dönemde güven arttırıcı önlemler sağlanması için çalışmalar yapılmasını istedik. Komitelerin çalışmalarında da Rum tarafında bir isteksizlik görüyoruz. Hem Genel Sekretere, hem de Downer’a komite çalışmasını kabul ettirdik.”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu çözümsüzlüğün mağdurunun Kıbrıslı Türkler olduğuna işaret ederek, “Biz ambargolar altında müzakere masasında oturuyoruz. Müzakerelerin ucu açık. Rum tarafının bir anlaşmaya evet demesi mümkün değil” dedi.

Rumların bir şeye ihtiyacı olmadığını, onların dünya tarafından tanınmış, dünya nimetlerinden yararlanan bir devlet olduğuna işaret eden Eroğlu, müzakerelere başlarken bazı temel konularda mutabakat sağlanması gerektiğini ve bunun için hazırlık yapıldığını söyledi.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 528 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler