1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HUKUKUN HÜKÜMETLERİN HİZMETİNDE OLDUĞU YERDE DEMOKRASİ ARAMAK
HUKUKUN HÜKÜMETLERİN HİZMETİNDE OLDUĞU YERDE DEMOKRASİ ARAMAK

HUKUKUN HÜKÜMETLERİN HİZMETİNDE OLDUĞU YERDE DEMOKRASİ ARAMAK

Bugünlerde Başbakan İrsen Küçük’ün şans terazisi tavan yapmış durumda. Bir tarafta Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu nihayet kahramanca alt etmenin bahtiyarlığını yaşıyor Küçük, bir taraftan da skandallara yol açan bir kurultay sürecinde, kendisini en

A+A-

 

 

Bugünlerde Başbakan İrsen Küçük’ün şans terazisi tavan yapmış durumda.

Bir tarafta Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu nihayet kahramanca alt etmenin bahtiyarlığını yaşıyor Küçük, bir taraftan da skandallara yol açan bir kurultay sürecinde, kendisini en fazla eleştiren CTP’de yaşanların da aslında çok farklı olmadığını söyleyebilecek gelişmelerle karşı karşıya kalıyor.

Sayın Başbakan bu büyük şansın sarhoşluğu karşısında büyük bir demokrasi havarisi kesilmiş.

Tutmazsanız bu ülkede yıllarca demokrasi ve adalet mücadelesi verenlerin yapamadığını yapacak!

Evrak sahteledikleri ve Başbakan’ın imzasını taklit ettikleri gerekçesiyle, Eski Müsteşarlardan Mustafa Tokay ve Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürü Emir Emirkanı’nın tutuklanmasının ardından, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun şaibeli işler yapmış olabileceği akla geldi.

Başbakan, Başsavcılığı göreve davet ederek, kahraman Türk polisinin etkin çalışmaları sonucunda toplumun vicdanının rahatlatılması gerekliliğine işaret etti.

Başbakan, Komisyon’un oluşumunun da demokratik olmadığına hükmederek, yeni bir yapı üzerinde çalışıldığını açıkladı.

İlk Bakanlar Kurulu sadece Cumhurbaşkanlığı’nın değil, Başsavcılık, Meclis ve Hükümetin de temsil edileceği bir yapı sunacak, Kamu Hizmeti Komisyonu için.

Öyle ya, istihdam silahını sadece birinin elinde bırakmak kesinlikle demokratik değil!

Yaşananların rezaleti bir tarafa, Başsavcılığın yargı sistemimize göre, suç duyurusu mekanizması üzerinden yapacak bir şeyi olmadığının arkasına sığınılıp, bu ülkede neler hasıraltı edilmedi ki?

Başsavcılığa suç duyurusunda bulunulamayacağı üzerinden örtüldü bu ülkede alenen yaşanan birçok rezaletin üzeri.

Ama dün Başbakan Başsavcılığa suç duyurusunda bulundu!

Bu komisyonun daha bu olaydan kısa süre önce yaptığı sınavlar ve atamalar ile ilgili o kadar çok tartışma yaşandı ki…

Daha geçen hafta yapılan öğretmen sınavında, UBP Güzelyurt İlçe kongresinde kaybeden adayın sorulması çok mu normaldi?

Özellikle yaşanan tutuklamaların ardından Komisyon’un yaptığı bütün sınav, terfi ve atamaların büyük bir şaibe altına girdiği yarım bir doğrudur.

Gerçekten doğru olan, zaten bu komisyonun çalışmalarıyla ilgili bu tutuklamalardan bağımsız olarak da kamu vicdanının rahat olmadığıdır.

Başbakan Başsavcılığa suç duyurusunda bulunurken, acaba bu Başsavcılığa sahte vatandaşlıklara kendi ev adresini yazan aynı Mustafa Tokay’a ait belgeler hazır basında yayımlanmışken bu konuda da suç duyurusunda bulunmak aklına gelir mi acaba?

Daha birkaç ay önce seçilmiş belediye başkanı görevden alınırken, bizzat Başsavcılığın adı yalana karıştırılıp, onay verdi diye kullanılırken, neredeydi bu memleketin adaleti?

Ancak pazarlıklar tamamlanıp taraflar anlaştıktan sonra bir tavır ortaya koymadı mı?

İhale kutusundan teklifler kaybolurken yapılan özelleştirmelerde, aylarca işsiz kalan yüzlerce işçinin hakkı tartışılırken, nerdeydi bizim demokrasimiz?

Daha dün gün boyu Ercan ihalesi kavgası ve türlü pazarlıkları yapılırken, bu ülkedeki kamu vicdanı bunlarla ilgili çok mu rahattır?

Sokak ortasında insanlar öldürülürken, Başbakanlar’ın Cumhurbaşkanları’nın evleri bombalanırken nedense hiçbir şey bulamayan kahraman polis, bir günde nelere ulaşıyor.

Kamu vicdanı ve demokrasi bugün mü değerli oldu?                                

Hukukun devletin hizmetkarı olduğu sistemler, toplumu aynen bizde olduğu gibi sömürüyor.

Oysa adaletin temel ilkesi eşitlikten geçer.

Ama aylarca en kritik olaylarda toplumla alay edercesine, ne bir ara emri, ne de bir karar üreten hukuk sisteminin de bugün yaşananların ardından alkışlanması değil, kimlerin hizmetinde olduğunun da iyi anlaşılması gerekiyor.

Bugün siyasetin aslında nasıl yapıldığını öğrenmiyoruz bu gelişmelerle, bu ülkede hak, hukuk ve adaletin nasıl işlediğini de son derece iyi anlıyoruz.

Adalet mekanizmasını bu kadar etkin çalıştıranın sadece iktidar partisinin kurultayı olması, gerçekten de utanç vericidir.

“Ucu nereye giderse…” diyor, Başbakan.

Bizim yaptığımız hukukun hükümetlerin hizmetinde olduğu yerde demokrasi aramak.

Adalet beklemek.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 613 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler