1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Hukuku UBP’ye uydurma girişimi !
Hukuku UBP’ye uydurma girişimi !

Hukuku UBP’ye uydurma girişimi !

LTB krizi konusunda gelinen yer, UBP hükümetinin bir süreden beridir, yasa tanımaz, hukuk dışı icraatlarının son aşamasıdır. Dikkat ederseniz, UBP uzun bir süredir, icraatlarının önündeki önemli engellerden birini oluşturan yasal mevzuatı yok sayarak har

A+A-

 

LTB krizi konusunda gelinen yer, UBP hükümetinin bir süreden beridir, yasa tanımaz, hukuk dışı icraatlarının son aşamasıdır.

Dikkat ederseniz, UBP uzun bir süredir, icraatlarının önündeki önemli engellerden birini oluşturan yasal mevzuatı yok sayarak hareket etmekte, bu konuda toplumsal dokuya büyük zarar vermektedir.

Doğu Akdeniz Üniversitesine bağlı ilk ve orta öğretim kurumlarının Doğa Koleji’ne peşkeş çekilmesinden başlayıp, “Petroller”in elden çıkarılmasına kadar  pek çok icraatlarında bunu görmekteyiz.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde Bakanlar Kurulu Kararı ile atılan adım da aynı hukuksuzluğa dayanmaktadır.

Kısaca, Lefkoşa Belediye Başkanı’nı siyaseten görevden alma gücüne sahip olmayan UBP, muhalif Belediye Meclis üyelerini de sarmaya çalışarak, attığı adımı meşrulaştırmaya çalışıyor.

Cemal Bulutoğluları ile ilgili, Sayıştay Raporlarında yer alan ve Savcılık tarafından Polise intikal ettirilmiş olan iddialar neden araştırılmamaktadır? Yasal prosedürü izlemek yerine, vaziyeti UBP’ye uydurma girişimine neden bu ülkenin hukuk camiası sessiz kalmakta, sivil toplum bu durumu görmezden gelmektedir.

İddialar çok ciddidir ve sorumluluk sahibi, toplumun çıkarlarını önde tutan bir anlayışla hareket edildiği taktirde, halının altından beklenmediği kadar gayrı yasal iş ve siyaset mafya ilişkisi ortaya çıkacaktır.

Lefkoşa Belediyesini bir süreden beri mafyanın devraldığı, tahsilatlardan ihalelere kadar mafyanın devrede olduğu hatta bu işleri yürütmek için, Belediye’de odaları olduğu herkes tarafından bilinmesine rağmen… Muhalefet meclis üyeleri konu ile ilgili defalarca açıklama yapmasına rağmen… Basının konuyu manşetlere taşımasına rağmen… Polisin küçük bir adım attığı dahi görülmemiştir? Neden?

Hukuk yapımıza göre, özellikle mali polis toplumsal anomalilerin ortadan kaldırılma sürecinde çok ciddi bir role sahiptir. Görevini yerine getirmediği ölçüde toplumsal kırılmalar, gerilimler artmakta, sosyal huzursuzluk öne çıkmaktadır. Suçun ortaya çıkma sürecinde hukuksal sürecin ileriye götürülmediği ve mali polisin dosyaları çekmecelerde tuttuğuna dair çok ciddi iddialar vardır. Neden?

Gün artık durumu idare etme günü değildir. En küçük yolsuzluk, suistimalden hesap sorulacaktır… Eğer yapılmazsa, yapmayan kurum, ileri taşımayan sorumlu açıkça topluma ifşa edilecek, her türlü platformda konu ile ilgili yasal soruşturma için gerekli adım atılacaktır.

Bunu yapacağız !

UBP hükümetinin anti demokratik baskı ve siyasi darbe girişimini tanımıyoruz. Lefkoşa Belediyesindeki görevimizin başındayız. Aldıkları karar bizim için, yok hükmündedir. Dolayısıyla karar geri çekilene, demokrasi yeniden tesis edilene ve Cemal gidene kadar, bu bağlamdaki mücadelemiz sürecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1379 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler