1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HUKUKİ HAKLARIMIZI' NE KADAR BİLİYORUZ?
HUKUKİ HAKLARIMIZI NE KADAR BİLİYORUZ?

'HUKUKİ HAKLARIMIZI' NE KADAR BİLİYORUZ?

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, yurttaşı, polis karşısındaki hukuki hakları konusunda uyardı. Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Av. Barış Mamalı imzasıyla gönderilen açıklama şöyle

A+A-

 

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, yurttaşı, polis karşısındaki hukuki hakları konusunda uyardı. Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Av. Barış Mamalı imzasıyla gönderilen açıklama şöyle;

 

 

 

HALKIMIZ POLİSLE OLAN MÜNASEBETLERDE HAKLARININ NE OLDUĞUNU BİLMİYOR?

 

Son yıllarda halkımızın polis karakollarında yaşadıkları olumsuzluklar ciddi bir artış göstermiştir. Özellikle Meclis’te ortaya çıkan işkenceye yönelik rapor polis örgütünde insan hakları açısından önemli bir zaafiyetin varlığını da ortaya çıkartmıştır.

 

Her ne kadar bazı polis mensuplarınca hukuk dışı davranışlar sergilense de vatandaşların kendi haklarını bilme hususunda önemli bilgi noksanlığına sahip oldukları da bir gerçektir.

 

Vatandaş kendi hukuki haklarını bilmediği için karşısındaki polisin söz ve davranışlarını doğru olarak algılama durumunda kalmaktadır. Bu algılama bazen insanlara bedeli çok ağır sonuçlar yaratmaktadır.

 

Özellikle poliste gözaltı hallerinde halkımız çoğu kez haklarını bilmeden tamamen teslimiyetçi ve bilinçsizce bir tavır sergilemektedir.

 

Bu manada halkımızı Anayasal ve diğer hukuki haklar açısından uyarma gereğini duymaktayız.

 

Önemli addettiğimiz bazı Anayasal Hakları ve Hukuki Tavsiyelerimizi şöyle sıralamak isteriz:

 

1)    Haberleşmenin gizliliği ilkesi gereği Telefon, MSN, Facebook gibi özel iletişime yönelik kayıtlarınız “Yargıç Emri” olmadan polis tarafından alınamaz. Polis bu kayıtları ancak sizin izniniz olması halinde yargıç emrine gerek duyulmadan tedarik etme hakkına sahiptir ( Anayasa Mad.21 ).

 

2)    Çok istisnai yasal durumlar hariç, mahkemeden alınmış bir “Arama Emri” olmadan polis mensupları özel mülke giremez, mülkte arama yapamaz ve herhangi bir eşyaya el koyamaz. İzniniz olmadan polis ancak bir mahkeme kararıyla konutunuza veya özel işyerinize girebilir (Anayasa Mad.20 ).

 

3)    Çok istisnai ( Acil hallerde) kanuni haller hariç, Mahkeme Emri olmaksızın polis kimsenin üstünü veya özel belgelerini arayamaz,  eşyasına da el koyamaz. Polis ancak açık rızanız olması halinde tüm bunları yargıç emri olmadan yapabilir ( Anayasa Mad. 19 ).

 

4)    Gözaltında iken polisin sorgulamalarına karşı sessiz kalma hakkınız vardır ( Susma Hakkı). Polisin sorularına cevap verme zorunluluğunuz yoktur ( Anayasa Mad. 1 ve Mad. 18(4) ).

 

5)    Tutuklandığınız ya da polis tarafından alıkonduğunuz anda bir avukat tutma hakkınızın olduğunu bilmelisiniz. Seçtiğiniz bir avukatın hizmetinden derhal yararlanmanız anayasal bir haktır. Ne olursa olsun bu hakkınızın yerine getirilmesinde ısrarcı olunuz ( Anayasa Mad. 16(5) ).

 

6)    Polisten tarafından yakalandığınız anda “ne ile suçlandığınızı” veya “tutuklanma nedeninizi” derhal öğrenme hakkınız vardır. Polisin bunu yapma zorunluluğu olduğunu biliniz ( Anayasa Mad. 16(5) ).

 

7)    Talep etmeniz halinde polisin size mesleki kimliğini gösterme ve kendini tanıtma mecburiyeti vardır. Özellikle sivil kıyafetli olması halinde sizi tutuklamak isteyen kişiden bunu mutlaka talep ediniz  ( Polis Yasası Mad. 25 ).

 

8)    Avukatınızdan talimat almadan herhangi bir evrak imzalamayınız. Herhalukarda avukatsız olsanız dahi imzalayacağınız belgeyi mutlaka çok iyi inceleyiniz ve ne olduğunu anlamadığınız belgeleri de kesinlikle imzalamayınız.

 

9)    İtiraf niteliğindeki belgeler mutlaka avukata danışılarak imzalanmalıdır.

 

10) Gözaltında iken polis yerine avukatla sohbet etmeyi tercih ediniz. Poliste söyleyeceğiniz her kelimenin aleyhinize mahkemede delil olarak kullanılabileceğini unutmayınız.

 

11) Poliste karşılaştığınız herhangi bir tehdit, vaad, baskı, dayak veya işkenceyi en kısa sürede avukatınıza bildiriniz.

 

12) Polisin sorgulamalarında veya suçu ikrar anında yanınızda avukatınızın olmasını talep ediniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler