1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HUKUKÇULAR YORUMLADI
HUKUKÇULAR YORUMLADI

HUKUKÇULAR YORUMLADI

YENİDÜZEN, UBP’nin 19. Olağan Kurultayı’nda, Divan Başkanlığının verdiği kararı, hukukçulara sordu: 'KARAR TÜZÜĞE AYKIRI' Emekli Başsavcı Akın Sait: Divanın açıkladığı sonuç parti tüzüğüne aykırı. Konu yargıya taşınabilir. Avukat

A+A-

 

YENİDÜZEN, UBP’nin 19. Olağan Kurultayı’nda, Divan Başkanlığının verdiği kararı, hukukçulara sordu:

 

'KARAR TÜZÜĞE AYKIRI'

 

 

Emekli Başsavcı Akın Sait: Divanın açıkladığı sonuç parti tüzüğüne aykırı.  Konu yargıya taşınabilir.

Avukat Hakkı Celal Önen: Kararla tüzük maddesi uyum sağlamıyor, tarihte eşi yok. Konu yargıya giderse yeniden seçim olabilir.

Avukat Boysan Boyra: Tüzük  çok açık ve net. Kaşif mahkemeye başvurursa kesinlikle kazanacak.

 

Ulusal Birlik Partisi’nin 19. Olağan Kurultayı’nda, Divan Başkanlığı’nın verdiği karar, hukukçular tarafından UBP Tüzüğü’ne aykırı olarak yorumlandı.

Tüzüğün 28. maddesine göre üye tam sayısının salt çoğunluğu ile başkan seçilmesi yani başkanlardan birinin 714 oy alması gerektiğine dikkat çeken hukukçular, divanın 704 oy alan İrsen Küçük lehine karar vermesinin tüzükle uyum sağlamadığını vurguladı.

UBP Tüzüğü’ne göre üye tam sayısının salt çoğunluğun sağlanamadığı bir kurultay sonucunda ikinci bir tura geçilmesinin “açık ve net” bir şekilde ifade dildiğini aktaran hukuk çevreleri, yeniden bir seçime giderek oylama yapılmasının şart olduğunun altını çizdi.

Hukukçular, kurultayda 690 oy alan Ahmet Kaşif’in karara itiraz ederek, yargıya baş vurması durumunda davayı kazanabileceğine dolayısıyla ikinci bir seçime gidileceğinin altını çizdi.

 

TARİHTE EŞİ BENZERİ YOK

Emekli Başsavcı Akın Sait, divanın açıkladığı sonucun, parti tüzüğüne aykırı olduğuna vurgu yaparak, konunun yargıya taşınabileceğine işaret etti.

UBP’nin kurucularından olan Avukat Hakkı Celal Önen, Divan’ın verdiği karar ile UBP tüzüğündeki maddenin uyum sağlamadığını ifade etti. Tarihte, bu kurultayın benzeri bir örneğinin yaşanmadığına da dikkat çeken Önen, konunun yargıya taşınması ile Ahmet Kâşif’in yeniden seçime gitme hakkını kazanacağına inandığını da belirtti.

 

TÜZÜK AÇIK VE NET

Av. Boysan Boyra, tüzükteki maddenin çok açık ve net olduğunu söyleyerek, adaylardan birinin 714 oyu alamadığı için seçimin tekrarlanması gerektiğini açıkladı. Ahmet Kaşif’in mahkemeye başvurursa kesinlikle kazanacağını vurgulayan Boyra, “İrsen Küçük kazanmayacağı için ikinci oylama yapmıyor” dedi.

UBP Tüzüğündeki maddenin başkanının nasıl seçileceğinin yoruma yer bırakmayacak netlikle açık olduğunu belirten Av. Barış Mamalı da, UBP’nin mevcut illegal durumu düzeltmez ise açılacak davayla ilan edilen kararın geriye dönük olarak iptal edileceğine inandığını söyledi.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1290 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler