1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HUKUK MÜCADELESİ BAŞLADI
HUKUK MÜCADELESİ BAŞLADI

HUKUK MÜCADELESİ BAŞLADI

Biyologlar Derneği (Bio-Der), Büyükkonuk-Yedikonuk bölgesine yapılacak petrol dolum tesisiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun “düzmece” olduğu ve bölgedeki biyolojik çeşitlilik ile habitatların yapısını eksik ve yanlış değer

A+A-

 

 

Biyologlar Derneği (Bio-Der), Büyükkonuk-Yedikonuk bölgesine yapılacak petrol dolum tesisiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun “düzmece” olduğu ve bölgedeki biyolojik çeşitlilik ile habitatların yapısını eksik ve yanlış değerlendirdiği iddiasıyla raporun iptali için dava açtı.

Bio-Der Başkanı Hasan Sarpten ile yönetim kurulu üyelerinin “Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu”nun desteğiyle başlattığı hukuk mücadelesi çerçevesinde Avukat Levent Kızılduman dava doyasını bugün Yüksek Mahkeme Mukayitliğine verdi.

Sarpten, mahkemeler önünde yaptığı basın açıklamasında, hükümetin AB tarafından “Natura 2000” kapsamında potansiyel koruma alanı seçilen, Kuzey Kıbrıs’ta eko-turizm için pilot bölge ilan edilen ve ülkenin en bakir alanlarından birisi olan Yedikonuk sahiline Petrol Dolum Tesisi yapmak istemesini eleştirdi.

Hükümeti, “hiçbir yasa ve kural tanımadan ülkeyi hukuk devleti yerine kendi çiftliği gibi yönetmekle” suçlayan Sarpten, dolum tesisi ile ilgili bölgenin doğal ve ekolojik değerini ortaya koyan ÇED raporunun ise, “siyasi kararlarla onaylandığı hissi uyandıran saçma sapan bir rapor” olarak nitelendirdi.

Sarpten, raporun ÇED Tüzüğüne aykırı bir şekilde hazırlandığını, ÇED inceleme kurulunda gerekli değerlendirmeler yapılmadan onaylandığını, gerçekleri yansıtmadığını, bölgenin biyolojik çeşitlilik ve habitatların yapısının eksik ve yanlış değerlendirildiğini, içeriğinde çok ciddi hatalar yapıldığını, akademik ve bilimsel bakış açısından yoksun bir şekilde kaleme alındığını savundu.

Raporda yer alan değerlendirmelerden örnekler veren ve eleştiren Sarpten, her türlü çabalarına rağmen hükümet ile ilgili bakanlığın raporda ısrar ettiğini, kendilerinin de hukuki mücadele başlatmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, “İnanıyoruz ki, yatırım kisvesi altında yasa ve kural tanımaz bir şekilde geleceğimizi yok etmeye çalışanlara yargı gereken cevabı verecektir. Çünkü artık bu ülkede halkına ihanet içinde olanlara karşı sığınacak tek bir limanımız kalmıştır, o da bağımsız mahkemelerimizdir” dedi.

Bio-Der Avukatı Levent Kızılduman da, yapılacak tesisin bölgeye arıza yapmadan bile doğrudan çevre felaketi yaratacağının ortada olduğunu, siyasetin hukukun önüne geçemeyeceğini, bu çerçevede bilimsel verilere dayanarak sürdürecekleri hukuk mücadelesinde yargıya güvenlerinin tam olduğunu vurguladı.

Kızılduman, Kıbrıs’taki doğal varlığın ülke insanları ile dünyaya ait olduğunu, bu çerçevede başlatılan mücadelenin buradan çıkacak karara göre uluslararası yargıya taşınacağını da ifade ederek, yargının kararına saygılı olacaklarını ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 771 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler