1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HSBC’YE ABD’DE DAVA
HSBC’YE ABD’DE DAVA

HSBC’YE ABD’DE DAVA

İngiltere’nin en büyük bankası HSBC, Kıbrıs’ın kuzeyindeki taşınmazların satın alınması için yasa dışı bir şekilde finansman sağladığı için ABD’de dava edildi.

A+A-

 

 

 

İngiltere’nin en büyük bankası HSBC, Kıbrıs’ın kuzeyindeki taşınmazların satın alınması için yasa dışı bir şekilde finansman sağladığı için ABD’de dava edildi.

19 Temmuz’da bir grup İngiliz yatırımcı tarafından dosyalanan davada, HSBC’nin “oldukça büyük miktarda yolsuzluğa karışması”nın yanı sıra Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunan “gayrı yasal ticari bir şirket”i desteklediği iddia edildi.    

İngiltere’de yayınlanan The Daily Telegraph’ın ele geçirdiği dava dosyalarında, davacıların, hayatları boyunca biriktirdikleri paralarla, KKTC tarafından çıkarılan koçanların yasal geçerliliği olduğu düşüncesiyle Kıbrıs’ta tatil veya emekliliklerini geçirmek için ev satın aldıkları savunuldu. 

Dosyalarda, KKTC’nin egemenliği olmaması nedeniyle koçan çıkaramaya yetkisi olmadığı, dolayısıyla çıkarılan koçanların kusurlu ve hatalı olduğunu bilmesine rağmen HSBC’nin söz konusu taşınmazların satışı için yasa dışı bir şekilde 32 milyon sterlin tutarında finansman sağladığı öne sürüldü.

HSBC-Türkiye Kurumsal İletişim Bölümü’nden Aslı Arbel, YENİDÜZEN’e yaptığı açıklamada davayı takip ettiklerini, yargı süreci devam ettiği için detaylı bir açıklama yapamayacağını ifade etti. “HSBC faaliyet gösterdiği ilkelerdeki iç hukuka ve uluslar arası hukuka saygı göstermektedir” diyen Arbel, önümüzdeki günlerde bu konuda HSBC tarafından detaylı bir açıklama yapılacağını belirtti.

HSBC, ABD Senatosu’nun başlattığın bir araştırma sonucunda terörist gruplar ve uyuşturucu çetelerinin paralarını akladığı tespit edilen HSBC, bu yüzden Senato’dan özür dilemek zorda kalmıştı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 809 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler