1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS’TAN ‘RET’
HRİSTOFYAS’TAN ‘RET’

HRİSTOFYAS’TAN ‘RET’

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Avrupa Birliği’nin ekonomik önlemler çerçevesinde, eşel-mobil uygulamasıyla 13. maaşların kaldırılması yönündeki isteğini kabul etmeyeceğini açıkladı.

A+A-


 


Güney Kıbrıs  Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Avrupa Birliği’nin ekonomik önlemler çerçevesinde, eşel-mobil uygulamasıyla 13. maaşların kaldırılması yönündeki isteğini kabul etmeyeceğini açıkladı.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, Güney  Kıbrıs Bakanlar Kurulu’nun dün geç saatlere kadar, AB Troykası’nın Güney Kıbrıs’tan talep ettiği ekonomik önlemlere ilişkin hazırlanacak karşıt önlemleri ele aldığını, Hükümet’in öneri paketini dün gece geç saatte tamamladığını yazdılar.
Gazete, Hristofyas’ın ise önceki gün, bir Yunan televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Hükümet’in ekonomik önlemlere ilişkin “kırmızı çizgilerini” açıkladığını ve gerek eşel-mobil sistemi gerekse 13. maaşların kaldırılmasını kabul etmesinin söz konusu olamayacağını söylediğini yazdı.
Habere göre Hristofyas, Troyka’nın önerilerini kestirip atmadıklarını, bu önerileri müzakere edip istenilen ekonomik tasarrufu sağlayacak alternatif öneriler hazırladıklarını belirterek “Ancak insanlara 13. maaşı alamayacaksınız diyemeyiz. Bu pazarın çökmesi anlamına gelir. Eşel-mobilin kaldırılacağı bir memorandumu imzalamayacağımı vurgulamak isterim” şeklinde konuştu.

ÖNERİ PAKETİNDE NELER VAR?

Hristofyas ayrıca, Troyka’nın, kar etmekte olan bazı Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT)’lerin de özelleştirilmesini istediğini, buna karşı olduğunu belirterek “Bunlardan her yıl kazanç sağlıyoruz ancak satarsak parayı bir kez alırız, harcarız ve olay biter” dedi. Hristofyas’ın bu açıklamalarına DİSİ’den eleştiri geldi. DİSİ Sözcüsü Tasoso Mitsopulos önceki gün yaptığı açıklamada, Hristofyas’ın önlemlere ilişkin niyetleri, cuma günkü toplantı öncesinde ve siyasileri bilgilendirmeden yapmış olmasının yanlış olduğunu savundu. Haravgi gazetesi ise, Bakanlar Kurulu’nun gece geç saatte pakete ilişkin görüşmesini tamamladığını, onaylanan paketin siyasi partilere gönderilmesinin beklendiğini yazdı.
Gazete, öneri paketinde, özel ve kamuda çalışanlarının maaşlarından, aldıkları maaşın yüksekliğine oranla kesinti yapılması, emlak, tütün ve alkollü içkilere ek vergi getirilmesi, maaş artışlarının 2016 yılına kadar dondurulması ve vergi kaçağının önlenmesi gibi önlemlerin yer aldığını vurguladı.

İKİ BANKADAKİ AÇIK 1 MİLYAR 855 MİLYON EURO
Gazete bir diğer haberinde, Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren iki Rum bankasının, “Kıbrıs Bankası” ve “Laiki Bank’ın” sermaye açığının toplamda 1 milyar 855 milyon Euro olduğunu yazdı.
Haberde, Avrupa Bankacılık İdaresi Güney Kıbrıs bankalarına ilişkin yayımladığı raporda, “Kıbrıs Bankası’nın” sermaye açığının 730 milyon; Rum Hükümeti’nden 1 milyon 800 bin Euro destek elan “Laiki Bank’ın” açığının ise 1 milyar 125 milyon Euro olduğu belirtildi.
Habere göre, Kıbrıs Rum Merkez Bankası ise konuya ilişkin açıklamasında, söz konusu bankaların sermaye açığı sorununun, Hükümet’in açıkladığı önlemler çerçevesinde idare edilmekte olduğunu duyurdu.

 

 

 

Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler