1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRISTOFYAS'TAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
HRISTOFYASTAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

HRISTOFYAS'TAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Kıbrıslı Rum lider Hristofyas’tan, YENİDÜZEN ve KANAL SİM’i, Başkanlık Sarayı’nda kabul etti, üç saat görüştü, çarpıcı açıklamalar yaptı: NÜFUS İÇİN KOMİTE Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas, gündemi değiştirecek açıklamalarını UNI

A+A-

 

 

 

Kıbrıslı Rum lider Hristofyas’tan, YENİDÜZEN ve KANAL SİM’i, Başkanlık Sarayı’nda kabul etti, üç saat görüştü, çarpıcı açıklamalar yaptı:

NÜFUS İÇİN KOMİTE

 

Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas, gündemi değiştirecek açıklamalarını UNITED MEDYA GRUBU’na yaptı. Uzun bir aradan sonra Kıbrıs Türk basınına ilk kez konuşan Kıbrıslı Rum lider Hristofyas, YENİDÜZEN ve KANAL SİM’i seçti, gazeteci ekibimizi Başkanlık Sarayı’nda ağırladı. Kıbrıslı Rum lider, gazeteci Cenk Mutluyakalı, Aysu Basri Akter, Sami Özuslu ve Osman Kalfaoğlu’nun  sorularını yanıtladı.

Hristofyas, KANAL Sim ve Yenidüzen gazetesi ile bu görüşmeyi gerçekleştirmekten çok mutlu olduğunu çünkü bu şekilde kendisine, Kıbrıs Türk toplumuna dostluk, barış ve işbirliği mesajları gönderebilme olanağını verildiğini ifade etti.

Kıbrıs sorununun bugün zor koşullar içerisinde bulunduğunu söyleyen Hristofyas, adaya yasadışı olarak nüfus taşındığını ancak Türkiye’nin resmi olarak bir rakam vermediğinden yakındı. Müzakerelerde nüfus, mülkiyet, toprak düzenlemeleri konusunda komite kurulması üzerinde anlaşmaya varıldığına işaret eden Hristofyas, Türk tarafının bu konuda tutum değiştirdiğini, bu durum karşısında mülkiyet, gerek toprak düzenlemeleri ve vatandaşlık konusunun nasıl çözüleceğini sordu.

 

İşte Hristofyas’ın açıklamalarında öne çıkanlar;

 

 

·        “Bugün, yasa dışı bir biçimde adaya nüfus taşınması konusu var. Müzakerelerde bu konuda bir komite kurulması yönünde telkinde bulunduk. Tarafsız uzmanlar ve Birleşmiş Milletler yetkililerinden oluşacak bir komite. Bu konuda (Eroğlu’yla) anlaştığımızdan eminim. Ama Kıbrıs Türk tarafı, şimdi böyle bir anlaşma yok diyor. Şimdi bu koşullarda oturup tutanaklara bakılması gerekiyor”

·        “BM Genel Sekreteri’nin sözünü ettiği ilerleme Kıbrıs’taki müzakerelerde sağlandı, Greentree’de değil. Greentree’de en önemli başlıklarda ilerleme kaydedilmesi için tartıştık. Ancak ne yazık ki bu gibi konularda geriye gidiş söz konusu. Bunun sebebi Sn. Eroğlu’nun ortaya koyduğu tutum ve tezler” 

·        “Sn. Eroğlu bir hata yapıyor ve bu hatayı isteyerek mi yoksa istemeden mi yapıyor? Merkezi yönetimin sahip olacağı yetkilerin Kıbrıslı Rumların sahip olacağı yetkiler olarak algılıyor, yorumluyor”

 

·        “Sn. Eroğlu ile neleri başardık? Neredeyse ekonomi konusunda hemfikir olabilmeyi başardık. İç güvenlik konusunda anlaşmaya yakınlaştık. Polis konusunda polisin yapısı, sayıları ve bu oranın %60’a %40 olması konusunda anlaştık. Bunun ötesinde atılan geri adımlar bizi geriye götürdü”

 

·        “Sn. Eroğlu tutumunda sertleştikçe, Başpiskopos’a ve Kıbrıs Rum toplumu içerisindeki bazı bilinen çevrelere, yani günün sonunda bir Helen devleti arzulayan kesimlere Kıbrıslı Türklerin azınlık olmasını isteyenlere yardımcı oluyor”

 

·        “Müzakereler sırasında tüm adada nüfus sayımı yapılması ile ilgili bir öneri sunduk. Bunun BM, Avrupa Konseyi, AB gözetimi ile başka hangi uluslararası kuruluşun katılması konusunda hemfikir olursak gözlemci olarak katılmasını önerdik. Ne yazık ki Sn. Eroğlu bu öneriyi reddetti. Kuzey Kıbrıs’ta denetimsiz bir şekilde yapılacak nüfus sayımının ne kadar güvenilir olacağı konusunda şüphelerim var.”

 

 

GÖRÜŞMEDEN NOTLAR… GÖRÜŞMEDEN NOTLAR…

·        Başkanlık Sarayı oldukça sessizdi. United Medya Grubu ekibinin sarayda o saatte bulunan personelden daha kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Bizi Başkanlık Sarayı’nda Kıbrıslı Türklerden Sorumlu Birimin sorumlusu, Nicos Moudouros karşılıyor. İstanbul’da, siyasal İslam üzerine yüksek lisans ve doktora yapmış.

·        Başkanlık Sarayı’nın orta bölümünde bir galeri, bir tarafta bekleme salonu ve ardında Hristofyas’ın odası, diğer yanda Kıbrıs (Güney) Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun odası. Bekleme salonunda fazla bekleme fırsatı bulmadan Hristofyas kapıdan göründü ve bizi odasına davet etti.

·        Girişte Vatikan tarafından hediye edilen altın kaplamalı bir Meryem Ana ikonu, yanında Kıbrıslı Rum bir sanatçının eski bir pencere üzerine resmettiği, kuru fasulye yiyen düşünceli bir papazın tablosu. Hristofyas’ın favorisini belliydi. 

·        Başkanlık odasında kısa bir bilgilendirme turunun ardından ki bunun içinde Makaryos’un 15 Temmuz darbesi sırasında nasıl kaçtığının anlatımı da vardı, bahçede kahve ikramı. Dışarı çıkarken Stefanos’un odasının önünden geçen Hristofyas, “Stefanee!!” diye sesleniyor ve sözcüyü bahçeye davet ediyor.

·        Hristofyas kahvesini üzerinde “Halk kahvesi” logosu olan fincandan içiyor. Başka fincan kullanmıyor. Bize ve personeline karşı tavırları gayri resmi, gayet samimi ve içten… Uzun uzun konuşuluyor hem ofisinde hem kahve ikramı sırasında. Hristofyas çok önemli şeyler anlatıyor. Açık açık konuşulması gereken şeyler ancak kayıtta değiliz.

 

Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas’ın tüm açıklamaları bugün YENİDÜZEN’de, ayrıca ilk kez anında Türkçe tercümesi ile bu akşam saat 22:00’de KANAL SİM’de

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2280 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler