1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRISTOFYAS'LA RÖPORTAJ -2-
HRISTOFYASLA RÖPORTAJ -2-

HRISTOFYAS'LA RÖPORTAJ -2-

United Medya Grubu’nun Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği röportajı, kaldığı yerden yayınlamaya devam ediyoruz. Bugünkü bölümde, Hristofyas, görüşme masasında 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile önemli oranda yakınlaşma s

A+A-

 

‘RÜZGAR TERSİNE DÖNDÜ’

 

United Medya Grubu’nun Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği röportajı, kaldığı yerden yayınlamaya devam ediyoruz.  Bugünkü bölümde, Hristofyas, görüşme masasında 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile önemli oranda yakınlaşma sağladıkları konuları sıralarken, Eroğlu ile yapılan müzakerelerde tavır değişikliklerinden dolayı masada gerileme olduğunu söyledi.

İşte Hristofyas’ın anlattıklarından öne çıkanlar, tüm ayrıntılar bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

·        “Hidrokarbon yatakları konusu, Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye için büyük bir fırsattır. Adil, barışçıl bir zeminde, işler bir devlete ulaşacak şekilde Kıbrıs sorununu çözmemiz için bir fırsattır ve budan hepimiz yaralanacağız”

·         “Çok açık ifade etmek gerekirse, emperyalizim dünya çapında hakim olduğunda, BM Genel Sekreteri’nin hakemliği bile adil bir hakemlik olamamaktadır. Değildi de… Olmadı da…”

·        “Hangi Kıbrıslı Türk lider Türkiye tarafından yönlendirilirse ve Kıbrıs’taki Türk ordusunun komutanının ve Türk elçisinin direktifleriyle hareket ettiği sürece, Kıbrıs Rum toplumunun lideriyle anlaşmaya varması o denli zor olacaktır”

·        “AB’ye üye 26 ülkeden insanlar gelip Kıbrıs’ın istediği yerinde bunları yapacak ama Kıbrıslılar bu hakka sahip olmayacak. Biz dedik ki bunu kabul edelim ancak bir geçiş dönemi olsun, 10 yıl, 15 yıl… Ancak bu daimi bir şey olamaz”

·        “1974’te 165 bin olan Kıbrıslı Rum göçmenden 100 bini Kıbrıs Rum idaresi altında kalsın. Bu durumda 65 bini geriye kalmaktadır. Bildiğim bir şey vardır ki bu 65 bin insanın tümü de dönmek istemeyecek”

 

 

GÖRÜŞMEDEN NOTLAR

·        Güney’de yaşanan Mari patlamasının ardından halk arasındaki popülaritesinde düşüş ve ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen Hristofyas’ın rahat ve kendinden emin tavırları dikkat çekiciydi.

·        Dünkü notlarda bahsetmeyi unuttuğumuz küçük bir ayrıntı. Hristofyas’ın ofisinde Girne antik limanı büyük bir tabloda resmedilmiş. Hristofyas’ın bacanağı tarafından yapılan bu resim, bir kartpostala bakarak oluşturulmuş.

·        Sizin de okuduğunuz gibi Hristofyas, sorulan sorulara uzun ve detaylı cevaplar verdi. Bu da biraz olsun biz gazetecileri zor duruma düşürdü. Konuşulacak birçok konuya değinemeden süremiz doldu.

·        Zaman darlığından dolayı konuşulamayan konular, Hristofyas başkanlık sarayından ayrılırken ayaküstü sohbette devam ediyor. Makam arabasına binmeden önce bize torununun fotoğrafını gösteriyor ve “sarı saçlarını bizim taraftan almış” diyor.

·         Hristofyas, ailesinin oturduğu binanın hala borcunu ödediğini söylüyor. Şaşırtıcı bir durum. Bizim coğrafyada cumhurbaşkanlarının borç ödediğini da ilk kez öğrenmiş oluyoruz.  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1761 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler