1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HRİSTOFYAS'IN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI GÜL MÜ BABUTSA MI?'
HRİSTOFYASIN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI GÜL MÜ BABUTSA MI?

'HRİSTOFYAS'IN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI GÜL MÜ BABUTSA MI?'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, dün katıldığı bir TV programında Kıbrıs sorunu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

A+A-

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, dün katıldığı bir TV programında Kıbrıs sorunu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ULUSLARARASI KONFERANS

Bir soru üzerine Kıbrıs’ın uluslararası bir sorun olduğunu belirten Talat, sorunun nihai olarak uluslararası bir konferansa götürülmesinin  doğru bir tez olduğunu söyledi. Talat, bu konuda Rum tarafının şiddetli tepkisini kırmak için zamanında çok çalıştığını ve öncelikle Türkiye ile Yunanistan’ın yardımlarının alınması gerektiği konusundaki girişimlerini anlattı. Talat bu konuyu İngiliz Başbakanı ile de görüştüğünü ve Başbakanın bu fikri ileriye götüreceğini söylediğini ifade etti... Sonrasında ne yaptığını bilemeyeceğini anlattı.

Talat, ancak şu anda Türk tarafının uluslararası konferans konusunda ortaya koyduğu şeklin sanki çıkmazı tescillemek için bir girişim gibi algılandığını vurguladı.

2. Cumhurbaşkanı Talat, Eroğlu döneminde çapraz oy konusunda iki yıl ayak süründüğünü, bu süreden sonra uluslararası konferansın toplanması halinde çapraz oyun kabul edileceğinin Genel Sekretere yazılı olarak bildirildiğini kaydederek, dünyanın bu yüzden bu konuyu inandırıcı bulmadığını anlattı. Talat, uluslararası konferansın iç konularda ciddi yakınlaşma olması halinde toplanabileceğinin Genel Sekreterin önünde Eroğlu tarafından da kabul edildiğini, ancak kendi döneminde iç konularda neredeyse hiçbir ilerleme olmadığını, eski mutabakatlara bir şey eklenmediğini söyledi.

BAŞARISIZ DÖNEM

Bir başka soru üzerine Talat, Rum tarafı ve Hristofyas’ın AB Dönem Başkanlığının başarısız bir dönem olacağı yolundaki görüşlerini yineleyerek, Hristofyas’ın göreve daha ilk başladığı günden Türkiye’ye saldırmaya başladığına dikkat çekti. Halbuki dönem başkanlarının kendi ulusal çıkarları doğrultusunda değil, AB’nin çıkarları çerçevesinde hareket etme gelenekleri olduğunu vurguladı. 2. Cumhurbaşkanı, Hristofyas’ın dönem başkanlığının başlaması töreninde “ideolojisi çerçevesinde” yaptığı konuşmayı da “hayalci” olarak niteledi.

GÜL VE BABUTSA

Talat, AB Dönem Başkanlığını alan Hristofyas’ın bu birlikte gül mü yoksa babutsa mı olduğunun daha iyi görüleceğini söyledi. Talat, böyle bir zihniyetin Avrupalı olmadığını da sözlerine ekledi ve Avrupalıların Rum tarafının dönem başkanlığından bin pişman olacaklarını, ancak söz konusu dönem başkanlığının da kaçınılmaz olduğunu belirtti.

PARAYLA DEĞİL SIRAYLA

Türk tarafındaki yetkililerin Rumların hem AB’ye girdiğinden hem de dönem başkanlığını aldığından şikayet ettiklerine dikkat çeken Talat, dönem başkanlığının Rumlar tarafından alınacağının çok önceden bilindiğini kaydederek, dönem başkanlığının parayla değil, sırayla olduğunu söyledi ve belki de 13-14 yıl sonra bir Kıbrıslı Türkün başkan olacağını kaydetti.

SÜREÇ

Bir başka soru üzerine Talat, Annan Planı sürecini anlatarak sonuçta 2003 Mart’ında rahmetli Denktaş’ın planı reddettiğini, Genel Sekreterin ise tarafların konumunu  ilan ettiğini ve sonra da 2003 Nisan’ında Rum tarafının AB’ye giriş anlaşmasını imzaladığını anlattı. Talat bütün bunlardan sonra AB’nin Rum tarafına dönem başkanlığını verdiği yolunda yapılan eleştirileri anlamsız ve bilgiden yoksun bulduğunu söyledi.

DOĞAL GAZ

Doğal gaz araştırmalarından dolayı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporunda, bunun, sorunun çözümünden sonra yapılmasını tavsiye ettiği yolundaki görüşü değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Talat, Genel Sekreterin bunu belirtmesinin bize büyük bir açılım fırsatı olduğunu söyleyerek “Bunu alıp gitmek lazım” dedi. Bu konuda Türk tarafının neler yaptığını bilmediğini kaydeden Talat, birçok öneri yapılabileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun konu ile ilgili öneri yaptığını bildiğini ama bunun sanki “adet yerini bulsun” diye yapıldığı izlenimi edindiğini kaydetti. Talat “belki de öyle değildir, günahına girmeyeyim” diyerek, bir öneriler paketine ihtiyaç olduğunu söyledi.

ANASTASİADES

Anastasiades ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine Talat, yakın zamanlarda görüşmediğini, ancak bu konuda temkinli olmak gerektiğini kaydederek, Rum tarafındaki siyasi anlayışların oldukça farklı olduğunu söyledi ve seçimlerde ittifakların önemli olduğunu ve bu yüzden Anastasiades’in seçilip seçilmeyeceğinin henüz kesin olmadığını kaydetti. Yapılan kamuoyu yoklamalarının da ittifakların oluşması ile değişebileceğini söyleyen Talat, Rum tarafında halkın yüksek bir siyasileşme seviyesine sahip olduğunu söyledi.

 Anastasiades’in seçilmesi halinde soruna çözüm bulunup bulunmayacağı yolundaki bir soru üzerine Talat, Anastasiades’i Hristofyas’a göre daha cesaretle davranabilecek bir lider olarak gördüğünü kaydetti. Anastasiades’in milliyetçi çizgide olduğunu, bu nedenle şovenist-milliyetçi çevrelerden yıkıcı eleştiriler almayacağını ve daha cesaretli olabileceğini söyledi. Talat, buradaki dezavantajın, Hristofyas’la varılan bazı mutabakatların Anastasiades tarafından geri alınıp alınmayacağının henüz bilinmemesi olduğunu ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 640 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler