1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS ZOR DURUMDA
HRİSTOFYAS ZOR DURUMDA

HRİSTOFYAS ZOR DURUMDA

Güney Kıbrıs’ta yapılan bir ankete göre Kıbrıslı Rumların çoğu Mari’deki patlamanın sorumlusu olarak gösterdikleri Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın istifasını istiyor

A+A-

 

 

 

 

Güney Kıbrıs’ta, Polis Poliviyu isimli hukukçunun, 11 Temmuz’da Mari’deki Evangelos Florakis Deniz Üssü’nde meydana gelen patlamayla ilgili olarak sunduğu raporun ardından gerçekleştirilen ankette; 

10 Kıbrıslı Rum’dan 6’sının Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın istifa etmesini istedikleri ifade ediliyor.

Kathimerini gazetesinde yer alan ve “Symmetron Market Research” isimli şirket tarafından gazete hesabına gerçekleştirilen ankete göre, Kıbrıslı Rumların yüzde 73’ü; Poliviyu’nun raporunun patlamayla ilgili temel sorumluluğu Hristofyas’a yüklemesini adil buluyor.

Gazete, haberinde, Kıbrıslı Rumların; raporun doğruluğu ve Hristofyas’ın patlamayla ilgili sorumlulukları konusunda net ve güçlü bir şekilde görüşlerini ortaya koyduklarını da bildirdi.

 

ÇOĞUNLUK, HRİSTOFYAS’IN GÖREVİNİ İCRA ETME ŞEKLİNİ ONAYLAMIYOR

 

Ankete göre, Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın görevini icra etme şeklini onaylayıp onaylamadıklarına dair bir soruya ise, Kıbrıslı Rumların yüzde 71’i olumsuz yanıt verirken; Rumların sadece yüzde 25’i bunu onayladıklarını belirtti.

Hristofyas’a Kıbrıs sorununda ne oranda güvendiklerine ilişkin soruya, Rumların yüzde 73’ü “az/hiç” yanıtı verirken, yüzde 26’sı ise buna “çok/yeterince” yanıtı verdi.

Kıbrıslı Rumların yüzde 59’u, doğalgaz konusunda Hristofyas’a “az/hiç” güvendiklerini belirtirken, ekonomi konusunda Hristofyas’a “çok/yeterince” güven duyduğunu söyleyen Kıbrıslı Rumların oranı ise sadece yüzde 37.

Güney Kıbrıs’taki ekonomik sistemden “çok/yeterince” memnun olan Kıbrıslı Rumların oranının sadece yüzde 13 olduğunu yazan gazete, Hristofyas’ın raporun yayımlanmasından sonra ne yapması gerektiğine dair bir soruya karşılık ise, Kıbrıslı Rumların yüzde 60’ının istifa etmesi gerektiği şeklinde yanıt verdiklerini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 729 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler