1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS 'ZİRVE'Yİ YORUMLADI
HRİSTOFYAS ZİRVEYİ YORUMLADI

HRİSTOFYAS 'ZİRVE'Yİ YORUMLADI

Kıbrıslı Rum Lider Hristofyas: “ÇÖZÜME YAKIN DEĞİLİZ” Kıbrıslı Rum Lider Hristofyas, Dimitris Hristofyas, Kıbrıs’taki iki tarafın görüşlerinin birbirlerinden çok farklı olduğunu, bu yüzden de Kıbrıs sorununun çözümünün yakın olmadığını

A+A-

 

 

 

Kıbrıslı Rum Lider Hristofyas:

“ÇÖZÜME YAKIN DEĞİLİZ”

Kıbrıslı Rum Lider Hristofyas, Dimitris Hristofyas, Kıbrıs’taki iki tarafın görüşlerinin birbirlerinden çok farklı olduğunu, bu yüzden de Kıbrıs sorununun çözümünün yakın olmadığını söyledi.
Rum Haber Ajansı KİPE’nin haberine göre, bu sabah Çeri’de düzenlenen bir anıt açılışında Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu tarafından okunan açıklamasında Hristofyas, müzakere sürecinin zorluklar ve engellerde dolu olduğunu belirtti; Türkiye’yi uzlaşmazlıkla suçladı ve birlik çağrısı yaptı.
New York’ta yapılan üçlü zirveye de değinen Hristofyas, New York’ta müzakere edilen yönetim, mülkiyet, toprak ve vatandaşlık başlıklarında sağlanan ilerlemenin “yok denecek kadar kısıtlı” olduğunu savundu.
Hristofyas, ilerleme kaydedilen konuların, New York’ta değil Kıbrıs’ta müzakeresi yapılan ekonomi, iç güvenlik ve AB konuları olduğunu kaydetti.
New York zirvesinde “hakemlik ve sıkı takvimlerin konuşulmadığını” ifade eden Hristofas, “Ne yazık ki, iki tarafı ayıran farklılıkların çok büyük olması nedeniyle çözüme yakın olmadığımızı tespit ettik” dedi.

EROĞLU, KIBRIS’TA BİR ANLAŞMANIN DAHA DA KOŞUL HALİNE GELDİĞİNİ SÖYLEDİ

Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu ise dün yaptığı açıklamada, “ateş çemberi” diye nitelediği Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Rum tarafının tavrı nedeniyle Kıbrıs’ta bir anlaşmanın daha da koşul haline geldiğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı’ndaki Bayram tebriği öncesinde basına konuşan Eroğlu, müzakerelerde artık sona doğru gelindiğini, Doğu Akdeniz’deki ateş çemberi ve Rum tarafının tavrı nedeniyle Kıbrıs’ta bir anlaşmanın daha da koşul haline geldiğini söyledi.
Rum tarafının son günlerde “toprak olmadan mülkiyet görüşülmez” şeklinde bir slogan ortaya atmaya çalıştığını kaydeden Eroğlu, ancak kendisinin Cenevre görüşmesinde harita ve rakamlar konusunun müzakerelerin son safhasında ele alınacağını Birleşmiş Milletler raporuna geçirerek dünyaya ilan ettiğini belirtti.
Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu, toprak konusunun 4’lü veya 5’li Zirve tarihinin belirlenmesinin ardından ele alınmaya başlanacağını yineledi.
Kıbrıs Türk tarafının iyi niyetli olarak bir anlaşmaya varmak için çaba sarf ettiğini, yeni öneriler sunarak tıkanıklığın önünü açmaya çalıştığını ifade eden Eroğlu, Rum tarafının da aynı çaba içerisine girmesi halinde sorunun çözülebileceğine işaret etti.
Eroğlu, kendisinin halkın arzu ettiği bir anlaşmaya varmak için uğraştığını vurgulayarak, halkının tatmin olmayacağı bir anlaşmanın Kıbrıs Türküne hayrı olmayacağı düşüncesiyle kabul etmeyeceğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1149 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler