1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hristofyas: Yeter artık susmayalım!
Hristofyas: Yeter artık susmayalım!

Hristofyas: Yeter artık susmayalım!

"Kuyularda kemikleri bulunan Kıbrıslıtürk kayıplar bir mikroba yakalanıp bu kuyulara düşmediler, bazı Kıbrıslırum şovenler tarafından öldürüldüler"

A+A-

Kıbrıs Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, bugün yaptığı yazılı basın açıklamasıyla, CTP Milletvekili Doğuş Derya’nın meclis konuşmasını değerlendirerek destek belirtti. Basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Ülkemizdeki tarihsel gerçek iki toplumun da şovenleri tarafından göz ardı edilmekte ve tecavüze uğramaktadır. Acı gerçekleri dile getirme cesaretini gösterenler, bugün Doğuş Derya’nın yaşadığı gibi, saldırılara maruz kalma yerine, örnek alınmalıdırlar.
Türk ordusunun ve iki tarafın da şovenlerinin işledikleri suçların ardında bölünmeye götüren nefretin tohumlarını ekmek için iki toplumda da milliyetçileri kullanan emperyalizmin uzun elinin olduğunu Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin, tüm halkımızın kabul etmesinin zamanıdır. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak da vurguladığım şu sözleri Doğuş Derya’yla dayanışma biçiminde tekrarlamak istiyorum: Kuyularda kemikleri bulunan Kıbrıslıtürk kayıplar bir mikroba yakalanıp bu kuyulara düşmediler, bazı Kıbrıslırum şovenler tarafından öldürüldüler.
Şovenizmin kurumlarını ve örgütlerini mahkûm etmemiz yeterli değildir. Pek çok kez belirttiğim gibi, iki toplumun manevi aklanmayı sağlayacak özrü birbirlerinden dilemesinin ve işgalin tel örgülerini ortadan kaldırıp, tüm halkımız için barış ve refah koşullarını yaratarak yurdumuzu yeniden birleştirecek yumruklarını birlikte kaldırmalarının zamanıdır.
Derya yalnız değildir. Binlerceyiz. Yeter artık, susmayalım!”

Bu haber toplam 2976 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler