1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS YARIŞ DIŞI
HRİSTOFYAS YARIŞ DIŞI

HRİSTOFYAS YARIŞ DIŞI

Hristofyas’ın Akel’le gizli görüşme yaptığı ve aday olmayacağını açıkladığı belirtildi: “HRİSTOFYAS KESİNLİKLE ADAY DEĞİL” Kıbrıs (Rum) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, partisi AKEL’e, 2013’te yapılacak

A+A-

 

 

Hristofyas’ın Akel’le gizli görüşme yaptığı ve aday olmayacağını açıkladığı belirtildi:

“HRİSTOFYAS KESİNLİKLE ADAY DEĞİL”


Kıbrıs (Rum) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, partisi AKEL’e, 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmayacağını bildirdiği haber verildi.
Alithia “Pazartesi Günü Gizli Görüşme... AKEL’e, Çekildiğini Bildirdi” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Hristofyas’ın, Rum Yönetimi Başkanlığı’na yeniden talip olmayacağını, AKEL’e, parti liderliğiyle Pazartesi günü yaptığı gizli görüşmede ilettiğini yazdı.
Gazete AKEL’in Kıbırs Rum başkanlık seçimleri ışığı altında yapacakları konusunda kartlarını kapalı tutmasına karşın, son bilgilerin partinin Dimitris Hristofyas’ın adaylığı ihtimalini kesin olarak sildiği yolunda bilgiler bulunduğunu yazdı.

ÖNCELİĞİ DEĞİL

Kaynaklarının, Hristofyas’ın AKEL liderliğine, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanlığı’na yeniden talip olmak istemediği bilgisini verdiğini söylediklerine işaret eden gazete, aynı kaynaklara dayanarak geçen Pazartesi günü Hristofyas’ın AKEL liderliğiyle gizli bir görüşme yaptığını, bu görüşmede; “adaylık önceliklerim arasında değil” diyerek niyetini ortaya koyduğunu yazdı, özetle şunları aktardı:
“Buna paralel olarak, bu kararının nedenlerini de, ismiyle ilgili yaratılan olumsuz ortam ve son aylarda yapılan bütün anketlerde aldığı destek oranının düşük olması şeklinde izah etti. Kararını vermekteki gecikme nedeni de en azından; artık büyük bölümü, muhtemel adaylığına olumsuz bakan AKEL seçmenlerinin ve taraftarlarının güvenini yeniden elde etme umuduydu.
AKEL’e yakın kaynaklar, Hristofays’ın kararının; işbirlikleri kurma ve hatta diğer siyasi partilere şimdiki başkandan çok daha nüfuz edebilecek sol bir aday bulma alanında partinin serbest hareket etmesine olanak sağlayacağını söylediler. Aynı kaynaklar Hristofyas’ın Kıbrıs sorununda, en azından yaza kadar ilerleme olanağı olmadığını, bu durumun da kendisine; Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerini tamamlamak için yeniden aday olduğunu savunma olanağı tanımadığını anlaması nedeniyle terazinin kefesinin yeniden aday olmama yönünde ağırlaştığını söylediler.”


Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler