1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS 'YALANCILIKLA' SUÇLANIYOR
HRİSTOFYAS YALANCILIKLA SUÇLANIYOR

HRİSTOFYAS 'YALANCILIKLA' SUÇLANIYOR

Güneydeki siyasi partiler, ekonomideki durumun sorumluluğunu tüm partilere yüklediği gerekçesiyle Hristofyas’a veryansın etti

A+A-

 

 

 

Güney Kıbrıs’ta AKEL dışındaki siyasi partilerin,  ekonomideki durumun sorumluluğunu tüm partilere yüklediği gerekçesiyle Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a veryansın ettikleri belirtildi.
Alithia gazetesi ve diğer gazetelere göre, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas geçen gün yaptığı açıklamada “Meclis’in belirli yasa tasarılarını onaylamaması nedeniyle devlet gelirlerinin kaybı konusunda sorumlu olduğunu, kamu alanının büyümesinden de kendi dışındaki geçmiş hükümetlerin sorumlu olduğunu” ifade etti.
Habere göre Hristofyas ayrıca, Meclis’in çoğunluğu tarafından onaylanan yasa önerilerinin ve hükümet önerilerinin ret edilmesinin devleti önemli gelirlerden (yılda 345 milyon Euro) mahrum bıraktığını, bununla birlikte kamu ve yarı kamu alanında düşüncesizce istihdamların yapıldığını, kendilerinin ise istikrarlı bir siyasetle memur sayısını azalttıklarını dile getirdi.
DİSİ Başkan Vekili Averof Neofidu yaptığı açıklamada Hristofyas’ın kendi hükümetleri döneminde memur sayısını azalttıklarına ilişkin açıklamasını “büyük bir yalan” olarak nitelendirdi.
İstatistik Birimi’nin verilerine dayanarak Neofidu son dört yılda memur sayısının 5 bin 762 kişi arttığını, devlete ait maaş cetvelinin ise emeklilerle birlikte 700 milyon Euro (yüzde 35) oranında arttığını belirtti.
Neofidu, “Bir Başkan doğruyu söylemediği zaman Avrupa Birliği ülkesi bir başkanın güvenirliliği konusu ortaya çıkar” diye konuştu.
DİSİ Basın Sözcüsü Haris Georgiadis da, Hristofyas’ın ne kast ettiğini ve nerden bahsettiğini anlamadığını söyledi.
Georgiadis, “Hristofyas, örneğin geçici vergilerin azaltılması ya da iptal edilmesine ilişkin kararı kast ediyorsa; şunu belirtmek isterim ki ilk önce bu, taşınmazların satışına KDV getirildiği zaman Kıbrıs Cumhuriyeti’nin taahhüdüdür. İkincisi ise bu tedbir, Meclis’ten AKEL’in oylarıyla geçti” şeklinde konuştu.

“TALİHSİZLİK VE GEREKSİZ BİR AÇIKLAMA”

 

DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu da, Hristofyas’ın açıklamasını “talihsizlik ve gereksiz” olarak nitelendirdi.
Fotiu, Papadopulos hükümetinin ekonomi politikasının Güney Kıbrıs’ı “Eurozone” bölgesine taşıdığını, aynı zamanda Rum ekonomisini AB’ın en güçlü ekonomileri arasına koyduğunu belirtti.
Fotiu, bu açıklamaların ekonomi açısından kritik olan, milli uzlaşının gerektirdiği bir dönemde yapıldığına da dikkati çekti.
DİKO Başkan Yardımcısı ve Meclis Maliye Komitesi Başkanı Nikolas Papadopulos ise, Hristofyas hükümetinin ekonomik açıdan icraatları konusunda “gürültülü başarısızlıktan” bahsetti.
Papadopulos ayrıca, Hristofyas’ın herkese sorumluluk yüklemesinin “sevgili taktiği” olduğunu söyledi.
EDEK Genel Sekreteri Dimitris Papadakis da, Hristofyas’ın açıklamalarının üzüntü yarattığını ve geçmiş tüm hükümetlere saldırdığını belirtti.


 

 

 

 

Bu haber toplam 1266 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler