1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS PLATFORMDA
HRİSTOFYAS PLATFORMDA

HRİSTOFYAS PLATFORMDA

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Noble Energy Şirketi’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde yer alan 12. Parsel’de doğalgaz araştırma sondajları yapan “Homeros

A+A-

 

 

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Noble Energy Şirketi’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde yer alan 12. Parsel’de doğalgaz araştırma sondajları yapan “Homeros” platformunu bu sabah ziyaret edeceği bildirildi.

Hristofyas’ın saat 07.00’de gerçekleşmesi beklenen platform ziyaretini helikopterle gerçekleştireceği ifade edilirken, Fileleftheros gazetesi internet sitesinde yer alan haberde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın şu sıralarda platformu ziyaret etmekte olduğu belirtildi.

Fileleftheros gazetesi, Hristofyas’a platformu ziyaretinde Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Başkanlık Müsteşarı Titos Hristofidis, Ticaret ve Sanayi Bakanı Praksula Antoniadu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sofoklis Aletraris’in eşlik edeceğini yazdı.

Platform ziyaretine sadece beş televizyon kanalının kameramanları ile bir foto muhabirinin götürüleceğini yazan gazete, gazeteciler ve foto muhabirlerine, “kısıtlama var” mazereti gösterilerek bu ziyaretten mahrum edildiğini belirtirken, elde ettiği bilgilere dayanarak, Noble Şirketi’nin, platforma gazetecilerin girmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığı konusunda hükümete bilgi verdiğini kaydetti.

 

“SHELL, NOBLE KARŞISINDA”

Politis gazetesi bu arada yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, iki dev şirketin, Doğu Akdeniz’de yakın zamanda karşı karşıya geleceğini yazdı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın(TPAO), çok uluslu Shell ile anlaşma imzalama hazırlığında olduğunu anımsatan gazete, bunun; Shell Şirketi ile Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”i içerisinde arama sondajlarını yürüten Noble Energy’yi karşı karşıya getireceğini belirtti.

Gazete, siyasi analizörlerin “TPAO’nun, Shell ile anlaşma imzalamasıyla, Akdeniz petrolleri için rekabetin başlayacağı” yönünde görüş ortaya koyduklarını yazdı.

 


DOĞAL GAZA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME FİYASKOSU

 

Kathimerini gazetesi ekonomi eki, doğal gaz konusunda basında çıkan haberlerin çok büyük dikkat ve kuşkuyla karşılanması gerektiğini belirtti.

Gazete, gazetecilerin çoğu kez resmi ağızdan veya başka kaynaklardan aldıkları bilgilerin, nihayetinde asılsız, güvenilmez ve kimi zaman abartılı olduğunun ortaya çıktığını yazarken, bu konularda örneklere de yer verdi.

En belirgin örneklerden birinin, resmi ağızlardan yapılan “Noble Energy Şirketi sondajının 2000 metrede ve yatağa çok yakın olduğu” şeklindeki açıklaması olduğunu yazan gazete, yine resmi bir kaynağın, meslektaşlarına; “sondajın yarın yatağa gireceği ve net bir manzaraya sahip olunacağını” söylediğini ve bu ifadenin dört hafta tekrarlandığını belirtti.

 

 

Bu haber toplam 1301 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler