1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS: NÜFUSTA BİR BÖLÜ DÖRT OLMAZSA OLMAZIMIZDIR
HRİSTOFYAS: NÜFUSTA BİR BÖLÜ DÖRT OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

HRİSTOFYAS: NÜFUSTA BİR BÖLÜ DÖRT OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

Eroğlu ile Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas’ın bir sonraki üçlü görüşmeye kadar adada sürdürdükleri görüşmelerin “kaplumbağa hızında gittiği”, yaklaşık iki saat süren dünkü görüşmede liderlerin “aynı konuda bile buluşamadıkla

A+A- 


Eroğlu ile Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas’ın bir sonraki üçlü görüşmeye kadar adada sürdürdükleri görüşmelerin “kaplumbağa hızında gittiği”, yaklaşık iki saat süren dünkü görüşmede liderlerin “aynı konuda bile buluşamadıkları” bildirildi.
Alithia “Biri Mülkiyet, Öteki Dış İlişkiler... İki Taraf Dün Doğrudan Müzakerelerde Aynı Konuyu Bile Görüşemedi... Greentree Öncesinde Prosedürü Düzenlediler” başlığıyla yansıttığı haberinde, Hristofyas’ın önceki gün, toprak başlığına bağladığı mülkiyet konusundaki tezlerini tekrarladığını, Eroğlu’nun da Rum tarafının önceki görüşmede ortaya koyduğu dış ilişkiler başlığındaki tezlere yanıt verdiğini yazdı.
“Ne bir konudan ne de diğerinden sonuç çıktı. Özellikle mülkiyet başlığında görüşler arsındaki uçurum derinliğini koruyor” ifadesini öne çıkaran gazete, liderlerin; dış ilişkiler meselesinin lider temsilcileri tarafından önümüzdeki perşembe günü yeniden ele alınmasını, bir sonraki liderler görüşmesinin ise 12 Aralık’ta yapılmasını kararlaştırdıklarını belirtti.
Habere göre bir sonraki liderler görüşmesinin gündemi belirlenmedi. Downer’ın grubu iki tarafa, müzakerelerin bu aşamasında, uygun gördükleri konuları masaya koyabileceklerini söyledi. Dünkü görüşmede Greentree’de BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la yapılacak yeni üçlü görüşme de ele alındı. Dimitris Hristofyas, üçlü görüşmenin 22-23 Ocak’ta gerçekleşeceğini, 21 Ocak’ta Genel Sekreter ile yemekte bir araya gelinmesi yönünde bir öneri de bulunduğunu ancak bunun henüz netleşmediğini söyledi. Gazete, önceki günkü görüşmede Hristofyas’ın ‘Toprak ve Mülkiyet’ başlıklarını yine birleştirdiğini, Kıbrıs Türk tarafının, Rum idaresine verilecek toprak konusunda taahhütte bulunmaması halinde özlü bir mülkiyet müzakeresi yapılamayacağı iddiasını yinelediğini yazdı, özetle şöyle devam etti:

MÜLKİYET-TOPRAK:
“Hristofays’ın bu tezini BM de paylaşıyor, ancak BM, tavrını değiştirmesi amacıyla Türk tarafına özellikle baskı yapmıyor. Eroğlu, bu iki başlığın özlü müzakeresine girmekte dün de çekinceli davrandı. Hristofyas’ın, Kıbrıs Türk tarafının, önceki görüşmede taahhüt ettiği gibi, mülkiyetle ilgili verileri vermesi talebine Eroğlu’nun yanıtı, benimsemiş olduğu karakteristik tavrı idi. Kıbrıslı Türk lider, mülkiyetle ilgili verileri; Rum tarafı, çok taraflı konferansın düzenlenme tarihinin belirlenmesini kabul ettiği zaman vereceğini söyledi. Hristofyas’ın Kıbrıslı Türklerden istediği veriler, Kuzey’de var olan konutların ve bu konutlarda ikamet edenlerin sayısıyla alakalıdır.

DIŞ İLİŞKİLER:
“Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafının dış ilişkilerle ilgili tezlerine yanıt verdi. Hristofyas’ın kamuoyu önünde de söylediği gibi; bu başlıktaki anlaşmazlıklar büyüklüğünü koruyor, şöyle ki: Kıbrıs Rum tarafı, devletçiklerin üçüncü ülkelerle yalnız ticaret ve kültür konularında uluslararası anlaşmalar yapabileceğini vurguluyor. Ancak Eroğlu; oluşturucu devletçiklerin, kendi yetkilerindeki bütün konularda uluslararası anlaşma yapabilmeleri gerektiğini savunuyor. Özersay ve Yakovu, perşembe günkü görüşmelerinde bu konuda bazı görüş birliklerine varmaya çalışacak.
Müzakereler bu hızda devam ederse iki liderin, Ban’ın bir sonraki üçlü görüşmeye kadar kendilerinden istediği görüş birliklerine varmaları imkânsız olmasa bile çok kuşkuludur”.

AÇIKLAMALAR:
“Müzakere masasında var olan sıkıntı, Başkan Dimitris Hristofyas’ın kamuoyuna yaptığı açıklamanın tonunda belirgindi. Hristofyas, Sayın Eroğlu ile dış ilişkiler konusunu yeniden görüştüklerini, mülkiyet konusunda da bir ilk tutum teatisi yapıldığını doğruladı.
Şunu vurgulayalım, gazetemizin edindiği bilgiye göre Kıbrıs Türk tarafının Greentree’de verme taahhüdünde bulunduğu verileri vermeyi reddetmesi ayrı tutulursa, dün mülkiyet konusunda özlü bir tutum teatisi yapılmadı.
Hristofyas, ‘görüş ayrılığı olduğu, sanırım kesinin de üstündedir’ ifadesini kullandı. Hristofyas, liderlerin görüşmelerine paralel olarak Downer’ın grubunun da taraflarla dolaylı görüşmelere devam edeceğini sözlerine ekledi.”

HRİSTOFYAS: “NÜFUSTA OLMAZSA OLMAZ OLAN NE”

 Hristofyas görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, konuyu gündeme getirdiğini doğruladı ve Downer’dan izahat isteyeceğini söyledi, şunları belirtti:
“Çünkü biz masaya geçerli verilerin konulması konusunu çok ciddiye alıyoruz. Bu konu, uluslararası olgular ve uluslararası koşullar temelinde görüşülmeli. Evet, bekli masaya veri koyuyorlar ancak bizim için nüfustaki 1/4 oranı olmazsa olmazdır.’
Hristofyas görüşme sonrasında, mülkiyet konusunun da ele alındığını söylemesine rağmen BM’den kaynaklarımız, Kıbrıs Türk tarafının uzlaşmazlığını işaret ederek, iki tarafın; meselenin özüne girmekte zorlandığını söyledi.
Gazetecilerin, ‘görüşme nasıl gitti?’ sorularına ‘her zamanki gibi’ cevabını veren Hristofyas, dış ilişkiler konusunda Kıbrıs Türk tarafının, devletçiklerin bütün konularda, merkezi hükümetin onayı olmadan uluslararası anlaşmalar yapabilmeleri konusunda ısrar ettiği imasında bulundu.
Hristofyas, dış ilişkiler konusundaki ana anlaşmazlığın, her bir oluşturucu devletçiğin imzalama hakkı olacak anlaşmaların türü olduğunu belirterek, ‘Bilindiği gibi Kıbrıs Rum tarafı, bu hakkın ticari ve kültürel meselelerle sınırlı kalmasını istiyor, Kıbrıs Türk tarafı da, bu tür sınırlamalar olmamasını... Evet, bazı anlaşmalar mümkündür, ancak her zaman merkezi hükümetin bilgisi ve işbirliği dâhilinde... Bu konuda anlaşmazlık var’ dedi.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler