1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS MÜZAKERELERLE İLGİLİ MEKTUP GÖNDERECEK
HRİSTOFYAS MÜZAKERELERLE İLGİLİ MEKTUP GÖNDERECEK

HRİSTOFYAS MÜZAKERELERLE İLGİLİ MEKTUP GÖNDERECEK

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, uluslararası siyasetin ilgili taraflarına mektup göndereceği ifade edildi.

A+A-

 

 

 

Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, uluslararası siyasetin ilgili taraflarına mektup göndereceği ifade edildi.

Fileleftheros gazetesi; “Kötü Sürprizlerin Önlenmesi İçin, Hristofyas’tan Uluslararası Arenadaki Unsurlara Yönelik Faaliyetler ve Mektuplar” başlıklı haberinde, Hristofyas’ın, BM Genel Sekreteri Ban ile Genel Sekreter’in Özel Danışmanı Aleksander Downer arasında 19 Nisan’da yapılacak olan görüşme ve Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak alınması beklenen kararlar ışığında; uluslararası siyasetin ilgili taraflarına mektup göndereceğini yazdı.

Gazete, Güney Kıbrıs için olumsuz sürprizler ortaya çıkmaması çabasıyla, Hristofyas tarafından gönderilecek olan mektupta, Rum kesiminin görüşleri ve niyetlerinin net bir şekilde yeniden ortaya konulacağını kaydetti.

Hristofyas’ın benzer bir mektubunun, geçmişte BM Genel Sekreteri Ban, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve AB’ne gönderildiğini de anımsatan gazete, olumsuz gelişmelerin önlenmesi çabasıyla, son günlerde Güney Lefkoşa’daki büyükelçi ve diplomatlarla da temaslarda bulunulmakta olduğunu belirtti.

 

GÜNEY LEFKOŞA’NIN ENDİŞELERİ

Güney Lefkoşa’nın endişelerinin, son zamanlarda Türk tarafından yapılan bazı açıklamalarla daha da şiddetlendiğini ileri süren gazete, buna örnek olarak, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun “Ankara ve KKTC’nin BM’den; ya çok taraflı konferans çağrısında bulunmasını, ya da müzakerelerin nihai sonunu ilan etmesini istediği” şeklindeki açıklamasını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun mevcut sürecin sona ermesini ve daha sonra yeni bir zeminde başka bir süreç başlamasını istediğini ileri süren gazete, bunun, BM’nin, 19 Nisan’dan sonra neler yapılabileceğiyle ilgili endişe noktalarından biri olduğunu kaydetti.

 

“TÜRK TARAFI MÜZAKERE MASASINI TERK ETMEKTE…”

Gerçek anlamda, Türk tarafının “alakasız olaylara (Güney Kıbrıs’ın yaklaşan AB Dönem Başkanlığı)” gönderme yaparak müzakerelerin devamına karşı çıktığını ve müzakere masasını terk etmekte olduğunu kaydeden gazete, Türk tarafının, verilecek olan izlenimin aslında böyle olmamasını istediğini savundu.

Gazete, Türk tarafının bunun tam aksine, BM’nin kararlarının; Ankara’yı ve Eroğlu’nu destekleyecek şekilde olmasını istediğini iddia etti.

 

“ÇOK TARAFLI KONFERANS ZOR”

Gazete, bazı yabancı diplomatlardan Güney Lefkoşa’ya ulaşan bilgilere de dayanarak, Downer ile BM’nin bir taraftan çok taraflı konferansın mevcut şartlarla toplanmasının çok zor olduğunu düşündüklerini diğer taraftan da son dört yıldır gerçekleştirilen müzakerelerin “kazanımı olarak nitelendirdikleri şeyin yitip gitmesini istemediklerini” belirtti.

Bu arada gazete, çok taraflı konferans toplanması niyetinin açıklanması olasılığının, ihtimal dâhilinde olduğunu da ekledi.

 

“ÜÇ SENARYO”

Gazete “BM İçin Açık Olan Senaryolar Üç Tane” ara başlığıyla yayımladığı haberinde ise kısaca şunları yazdı;

 

“Bir olasılık, müzakerelerin yeni zemini konusunda, Türk tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde şimdiden tarif edilmekte olan çabadır.

Bir diğer ifadeyle, bu çaba, Ankara’nın, iki ayrı devlet varlığının onaylanması temelinde gerçekleştirilecek olan müzakereler ve iki ayrı devletin (herhangi bir) çözüm şeklinde teorik olarak karara varılması hususundaki uzun vadeli hedefiyle uyum sağlanmasıyla ilgilidir.

Böyle bir durumda da çözüme varılıp varılmaması az bir ilgiye sahip olacak, çünkü devletlerin önceden var olması, nihai çözüme de yol açmış olacaktır.”

BM’nin rolünün, üç şekil alabileceğini yazan gazete, bunların iyi niyet misyonu, arabuluculuk ve hakemlik sağlanması olduğunu belirtti.

BM’nin Kıbrıs sorunundaki bugüne kadarki rolünün, Genel Sekreter tarafından iyi niyet misyonu sunulması şeklinde olduğunu yazan gazete, bu rolün arabuluculuk ya da hakemlik olarak değişmesinin, 2004 yılı sahnesini yeniden gündeme getireceğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 597 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler