1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS GENETİK ENSTİTÜSÜ’NÜ SUÇLADI
HRİSTOFYAS GENETİK ENSTİTÜSÜ’NÜ SUÇLADI

HRİSTOFYAS GENETİK ENSTİTÜSÜ’NÜ SUÇLADI

Hristofyas, kayıp kişilerin kimliklerinin tespiti sürecinin yurt dışına gönderilmesinde Kıbrıs Rum hükümetinin de ihmali bulunduğunu ancak asıl sorumlunun Kıbrıs Rum Genetik Enstitüsü olduğunu açıkladı.

A+A-

 

 

Kıbrıs (Rum) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, kayıp kişilerin kimliklerinin tespiti sürecinin yurt dışına gönderilmesinde Kıbrıs Rum hükümetinin de ihmali bulunduğunu ancak asıl sorumlunun Kıbrıs Rum Genetik Enstitüsü olduğunu açıkladı.

Alithia ve diğer gazeteler; Hristofyas’ın önceki gün Larnaka’nın Korno bölgesinde kayıpları anma amacıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, kayıpların kimlik tespiti sürecinin Kıbrıs’tan yurt dışına gönderilmesi konusuna değindi.

Hristofyas, bu konuda Kıbrıs Rum hükümetinin “bazı ihmalleri olabileceğini ancak kasıtlı hiçbir eylemin olmadığını” belirterek Rum Genetik ve Nevroloji Enstitüsünü suçladı.

Enstitü ve Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin üçüncü üyesi Christophe Girod’a karşı “yoğun mücadele verdiğini” öne süren Hristofyas, Enstitü yetkililerinin de suçlu olduklarını vurguladı.

Hristofyas, enstitü yetkililerinden pek çok kez ricada bulunduğunu ancak yetkisi olmadığı için müdahale edemediğini belirterek “ancak anlaşmazlığın daha uzun devam etmesindense kimlik tespiti çalışmalarının yurt dışına götürülmesini tercih ettiğini” sözlerine ekledi.

Hristofyas; Kıbrıs Rum kayıp yakınlarına yönelik desteğini görevinin son gününe kadar sürdüreceğini de ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 635 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler