1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HRİSTOFYAS DOĞRULARI SÖYLEMİYOR'
HRİSTOFYAS DOĞRULARI SÖYLEMİYOR

'HRİSTOFYAS DOĞRULARI SÖYLEMİYOR'

Ertuğ, YENİDÜZEN gazetesinin yayımlanan, Hristofyas’ın “Yangın uçağı gönderelim dedik, reddettiler” açıklamasının gerçekleri yansıtmağını bildirdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, YENİDÜZEN gazetesinin bugünkü sayısında ön sayfada yayımlanan Rum Yönetim Başkanı Dimirist Hristofyas’ın “Yangın uçağı gönderelim dedik, reddettiler” açıklamasının gerçekleri yansıtmağını bildirdi.

Ertuğ imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Değirmenlik bölgesinde meydana gelen son yangınla ilgili Hristofyas’ın açıklamasının doğru olmadığı belirtildi.

Açıklamada, 15 Temmuz Pazar günü öğle saatlerinde başlayan yangınını KKTC yanında Türkiye ve adadaki İngiliz üslerinden gelen helikopterlerin katılımıyla aynı günün akşam üzeri kontrol alındığı kaydedildi.

Yazılı açıklamada, “Bu arada saat 18.00’den az önce Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komitesi seviyesinde Komite’nin Rum üyesi Kıbrıs Türk üye ile temasa geçerek ihtiyaç duyulması halinde yardım gönderilebileceklerini duyurmuş, kendisine teşekkür edilerek yangının kontrol altına alındığı ifade olunmuştur. Benzeri bir teklif Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla da saat 20.30 sularında Kıbrıs Türk tarafındaki Kriz Yönetimi Teknik Komitesi yetkililerine de iletilmiş, kendilerine aynı yanıt verilmiştir” denildi.

“İNSANİ OLAYDAN SİYASİ ÇIKAR SAĞLAMAYA YÖNELİK”

“Hal böyle iken Sayın Hristofyas’ın ‘teklif ettik ama reddettiler’ şeklinde beyanlarda bulunması, gerçeği yansıtmaması yanında, insani bir olaydan siyasi çıkar sağlamaya yönelik bir yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır” denilen yazılı açıklamada, “Yapılan teklif çok geç yapılmış, o saate kadar yangın kontrol altına alınmış, bu radyo ve televizyonlardan sık sık duyurulmuştu. Bu gerçekler dikkate alındığında teklifin samimiyeti konusunda kuşkular ortaya çıkmaktadır” ifadesi kullanıldı.

“YAKLAŞIM FARKLILIĞI”

Açıklamada, “Bir süre önce Rum tarafında yer alan Terazi (Mari) Patlaması’nda Sayın Cumhurbaşkanımızın olayın hemen akabinde bizzat Sayın Hristofyas’ı arayarak yardım teklifinde bulunduğu ve öneri ilk aşamada sayın Hristofyas tarafından reddedildiği dikkate alındığında, bu gibi konularda iki taraf arasındaki yaklaşım farklılığı kendiliğinde ortaya çıkmaktadır” denildi.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Halkımızın bu durumu iyi değerlendireceğine olan güvenimizi yinelerken, basınımızın da bu tür iddiaları ancak gerekli araştırmayı yaptıktan sonra yayınlayacaklarını ümit ederiz."

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 714 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler