1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRISTOFYAS, BAN İLE GÖRÜŞTÜ
HRISTOFYAS, BAN İLE GÖRÜŞTÜ

HRISTOFYAS, BAN İLE GÖRÜŞTÜ

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, dün akşam BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında açıklama yaptı

A+A-

 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, dün akşam BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Ban’ın Güney Kıbrıs’taki seçimlerden sonra çözüm çabalarını yenileyeceğini söyledi.

Rum radyosunun haberine göre, Hristofyas açıklamasında, Genel Sekreter Ban’ın hiçbir şekilde “Yolun sonundan bahsetmediğini ve seçimlerden sonra Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik çabalarını yenileyeceği kesindir. Bunu açıkladı ve sözünü verdi” şeklinde konuştu.

Hristofyas, seçimlere kadarki sürede “Geriye dönüş ya da ciddi bir ilerleme perspektifinin büyük ihtimalle olmadığını” da savundu.

Hristofyas, müzakere sürecinde geçmiş beş yıllık dönemin, müzakerelerin çeşitli dönemlerinde ciddi bir temel oluşturulmuş olsa da, bekleneni veremediği konusunda Ban ile hemfikir olduklarını da belirtti.

BM’nin müzakerelerde uzlaşıya varılan noktalara ilişkin bir belge hazırladığı yönünde önceki gün yaptığı açıklamanın sorulması üzerine ise Hristofyas, daha ayrıntılı bilgi vermek istemedi.

Hristofyas: “Bu konunun yeniden gündeme getirilmesi, bazılarının Hristofyas ile Talat arasında uzlaşı noktaları olduğunu duymaktan korktukları göz önüne alınırsa, daha fazla sorunlara yol açabilir. Elbette BM doğal olarak, müzakerelerin beş yıllık döneminde, özellikle de benim ile Sayın Talat arasındaki ilk iki yıllık dönemdeki çabalarda neyin başarılıp neyin başarılmadığını kayda geçirecektir. Bunun ötesinde konunun yeniden gündeme getirilmesi hiçbir fayda sağlamaz” şeklinde konuştu.

Öte yandan BM sözcüsü de görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Hristofyas ve Ban’ın müzakerelere ilişkin bugüne kadarki sürece göz attıklarını belirtti.

Sözcü, “BM taraflarla ve Yunanistan ile Türkiye’nin de dahil olduğu diğer önemli oyuncularla işbirliği yapmayı sürdürecektir” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler