1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HRİSTOFYAS AP'DE KONUŞTU
HRİSTOFYAS APDE KONUŞTU

HRİSTOFYAS AP'DE KONUŞTU

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas bugün, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’ndaki önceliklerini anlattı. Rum radyosunun haberine göre Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın önümüzdeki 6 ay boyunca, yetkile

A+A-

 

 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas bugün, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’ndaki önceliklerini anlattı.

Rum radyosunun haberine göre Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın önümüzdeki 6 ay boyunca, yetkileri dahilinde, elinden geldiğince ve yorulmadan, Avrupalı vatandaşların menfaatine olacak daha iyi bir Avrupa için çalışacağını söyledi.

“KRİZİN ÜSTESİNDEN GELMEK DIŞINDA SEÇENEK YOK”

Hristofyas, AB’nin karşı karşıya bulunduğu zorlukları başarıyla aşacağına inandığını ve AB’nin, mevcut krizin üstesinden gelebilmekten başka seçeneğinin bulunmadığını kaydetti.

Ekonomik krizle mücadele için uygulanan kemer sıkma politikalarının, sadece yetersiz olmakla kalmayıp, aynı zamanda durumu kötüleştirdiğini ifade eden Hristofyas, AB’ye Dönem Başkanı olan Güney Kıbrıs ile işbirliği yaparak, mali problemleri çözme çağrısında bulundu.

Ekonomik istikrar için uzlaşı gerektiğinin altını çizen Hristofyas, müsrifliğin kısıtlanmasının önemli olduğunu ve bütçe açığının toparlanması için çalışmak gerektiğini vurguladı.

4 ÖNCELİK

Hristofyas, Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’ndaki önceliklerini ise şöyle sıraladı:

“Birinci önceliğimiz, daha sonuç alabilir ve sürdürülebilir bir Avrupa’dır. Kıbrıs Dönem Başkanlığı, diğerlerinin yanı sıra, Çok Yıllık Mali Çerçeve’ye önem atfedecektir. Ana hedef, bu doğrultudaki müzakerelerin sonuca bağlanması olacak.

İkinci önceliğimiz, büyümeye önem veren ve daha verimli bir ekonomiye sahip bir Avrupa’dır.

Mali yönetim için yeni ve güçlendirilmiş bir çerçevenin uygulanması üzerinde duracağız. Ana hedefimiz finansal istikrardır. Dönem Başkanlığı “Avrupa 2020” stratejisinin uygulanmasına ve izlenmesine büyük önem verecektir.

Üçüncü önceliğimiz ise, vatandaşları için daha fazla anlam ifade eden, dayanışmaya ve toplumsal uyuma sahip bir Avrupa’dır. Kıbrıs Dönem Başkanlığı, fakirlikle ve toplumsal dışlanmayla mücadele çalışmalarının üzerinde duracak. Amaçlarımız arasında, Avrupa Ortak Sığınma Sistemi oluşturmak da bulunuyor.

Dördüncü önceliğimiz de, dünyada ve komşularına daha yakın bir Avrupa’dır. Kıbrıs Dönem Başkanlığı, Dışişleri ve Savunma Politikası Yüksek Komiseri ve Avrupa Dış Faaliyetler Servisi Yüksek Komiseri ile sıkı işbirliği içerisinde olacak”.

Hristofyas, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı ile ilgili ileri sürülen “Türk tehditlerine” de değinerek, Güney Kıbrıs’ın, AB Dönem Başkanlığı görevinden saptıracak herhangi bir sorun yaratmasına izin vermeyeceğini savundu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 714 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler