1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hristodulidis: Liderler görüşmesinin ana konusu toprak
Hristodulidis: Liderler görüşmesinin ana konusu toprak

Hristodulidis: Liderler görüşmesinin ana konusu toprak

Hristodulidis: “Toprak düzenlemeleri kriterleri görüşülüyor, uzlaşı sağlandığında haritalarla görüşmelere geçilecek”

A+A-

Kıbrıslı liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in 1 Eylül’deki görüşmelerindeki ana konunun toprak olacağını söyleyen Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis “Bu aşamada toprak düzenlemeleri kriterleri görüşülüyor, bu toprağın da özüdür. Bu kriterlerde uzlaşıya varıldığında haritalarla müzakereye geçeceğiz” dedi.

Alithia, Hristodulidis’in güneyde tarafında İngilizce yayın yapan “Cyprus Weekly” gazetesine verdiği özel mülakattan derlediği haberi “Toprakla Başlıyor, Haritalarla Devam Edecek... Mülkiyette Kişisel Hakla İlgili Anlaşma” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Habere göre mülkiyet konusuna da değinen Hristodulidis, kişisel mülkiyet hakkının uygulama kriterlerinin belirleneceğini ve mülkün ‘bugünkü kullanıcısı’ teriminin etimolojisinin de görüşüleceğine işaret etti.

Rum tarafının, ister Kıbrıslı Rum ister Kıbrıslı Türk olsun, ilk söz hakkının malların yasal sahiplerinde olması gerektiği tezine sahip olduğuna vurgu yapan Hristodulidis, “Kıbrıs Rum tarafı etkilenen kişinin gerek Kıbrıs’ta gerekse yurt dışında mülküne ilişkin yargı tedavisi hakkına da büyük önem veriyor” ifadesini kullandı.

Kıbrıslı Rum  Lider Nikos Anastasiadis’in Rum siyasi partilere, Cumhurbaşkanı Akıncı ile 1 Eylül’de yapacağı görüşme öncesinde bilgi vereceğini, liderler görüşmesinin ardından da BM Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a gideceğini belirten gazete BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de müzakereciler düzeyinde istişarelere devam etmek üzere bu ay sonunda Ada’ya döneceğini yazdı.

Fileleftheros “Sözcü: İlk Söz Mal Sahibinin... Kıbrıs İçinde ve Dışında Yargı Tedavisi Hakkı” başlığıyla aktardığı haberinde Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmesinin ardından Rum Ulusal Konseyi’ni toplayacağını ve müzakerelerin gidişatıyla ilgili bilgi vereceğini bildirdi.

 

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler