1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Hotellere bayram bereketi
Hotellere bayram bereketi

Hotellere bayram bereketi

Ramazan Bayramı öncesi YENİDÜZEN’e konuşan KITTSAB Başkanı Orhan Tolun, bayram süresince hotellerin yüzde yüz dolacağı yönünde beklentileri olduğunu kaydetti.

A+A-


Tanju KONURALP

Yaz sezonu ile birlikte otellerin doluluk oranında önemli artışlar görülürken, 28 Temmuz’da başlayacak olan Ramazan Bayramı ile birlikte otellerdeki doluluğun yüzde yüze ulaşması bekleniyor. YENİDÜZEN, bayram ile birlikte nasıl bir doluluk beklendiği konusunda, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KTTSAB) Orhan Tolun ile görüştü. Tolun otellerde beklenen doluluk oranları ve ülke turizminin tanıtımı konusundaki sıkıntıları açıkaldı.

Ramazan Bayramı’nın, her bayramda olduğu gibi ülke turizmi açısından iyi geçeceği yönünde beklentileri olduğunu kaydeden, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KTTSAB) Başkanı Orhan Tolun, hotellerde yüzde yüz doluluk beklendiğini açıkladı. Doluluk oranlarının yüksek olduğu bayram tatilinin, bu yıl yaz sezonu içerisinde olmasının, doluluğa çok daha önemli bir etki yaratacağını kaydeden Tolun, turizm açısından verimli bir sezon geçirileceği yönünde beklentileri olduğunu açıkladı. Ülkedeki yabancı turist sayısının da arttığına işaret eden Tolun, ülkeye geçmişe nazaran daha fazla yabancı turistin geldiğini söyledi.

“Kumarhane hotelleri yüzde yüz dolu”

Türkiye’nin yakın oluşu ve ülkede çok sayıda Kumarhaneli otel bulunmasının, özellikle Türk turistlerin, bayram tatilinde ülkeyi tercih etmesine olanak sağladığını belirten Tolun, bu noktada bayram süresince bu hotellerin yüzde yüz dolu olacağı yönünde bilgi verdi. Türkiye’nin Güney sahillerinde de aynı doluluğun yaşandığına dikkat çeken Tolun, fiyat konusunda daha cazip olan Kuzey Kıbrıs’a, buradan da turist akışı olduğuna dikkat çekti.

“Butik hotellere de katkı sağlıyor”

Kumarhaneli hotellerin dolu olmasının, ülkedeki diğer butik otellere de katkı sağladığına işaret eden Tolun, bu noktada müşteri paylaşımının zorunlu hale geldiğini kaydetti.

“Türk turist yapısı değişti”

Geçmişte en çok para harcayan turist profilinin İngilizler tarafından oluşturulduğunu ifade eden Tolun, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) kapatılmasının ardından, İngiliz turistlerde önemli bir azalma yaşandığını kaydetti. Son dönemlerde, Türk turist yapısında değişiklik yaşandığını dile getiren Tolun, bu gün Türk turistlerin de, hoteller dışında para harcayan bir potansiyel olduğuna işaret etti.

“Tanıtım konusunda geriyiz”

Ülkedeki birincil turizm etkeninin kumarhaneler olduğuna vurgu yapan Tolun, bunun sebebinin ise kumarhaneli hotellerin, kendi tanıtımlarını yapıyor olması olduğunu açıkladı. Devletin, ülke turizmi konusunda yeterli katkı ve tanıtım gerçekleştirmediğini kaydeden Tolun, Kuzey Kıbrıs’ın bu nedenle Türkiye pazarında iyi bir marka olamadığının altını çizdi. Daha iyi bir marka olmamız adına, özel ilgi turizmi konusunda, yeterli tanıtımların sağlanması gerektiğini belirten Tolun, bu noktada en büyük sorumluluğun Başbakan Yardımcılığı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığı’na düştüğünü açıkladı.

“Kongre turizmi konusunda geliştik”

Dünya’nın birçok ülkesinde, önemli bir turizm potansiyeli sağlayan Kongre Turizmi konusunda, Kuzey Kıbrıs’ın da, önemli gelişmeler sağladığını kaydeden Tolun, bu noktada da gerekli girişimlerin yapılmasının önemini vurguladı. Geçmişte 300-500 kişilik kongre salonları bulunan hotellerin bu gün, 3000-5000 kişilik salonlara sahip olduğunu ve alt yapı yönünden oldukça geliştiğini söyleyen Tolun, bu avantajların da değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Özelleştirilen Ercan Havalimanı ile ilgili de sorunlar yaşandığını ifade eden Tolun, özelleştirme sonrasında, ortak paydaş oldukları havalimanı işletmecisinin, turizm acentelerine karşı yanlış bir tutum içerisinde olduğun a işaret etti. Ülkeye turist getiren turizm acentelerinin, havalimanı işletmecisi ile aynı doğrultuda çalıştığını kaydeden Tolun, Ercan İşletmecisi’nin, turizm acentelerine ait araçlardan park ücreti almak gibi küçük hesaplarla uğraştığının altını çizdi.

Bu noktada Ercan İşletmecisi’nin, turizm acentelerini desteklemesi gerektiğini vurgulayan Tolun, bunun yerine kuruş hesabı yapıldığını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1713 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler