1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Hoş geldin Hamitköy
Hoş geldin Hamitköy

Hoş geldin Hamitköy

Başkentin banliyölerinden olan Hamitköy bundan tam dört sezon önce adeta tepetaklak düştüğü Birinci, sonrasında İkinci Lig’den, iki sezonda sırasıyla Birinci ve bu sezonda Süper Lig’e döndü. Hoş geldin Hamitköy. Ancak, bu dönüş hiç de kolay

A+A-

 

 

 

 

Başkentin banliyölerinden olan Hamitköy bundan tam dört sezon önce  adeta tepetaklak düştüğü Birinci, sonrasında İkinci Lig’den, iki sezonda sırasıyla Birinci ve bu sezonda Süper Lig’e döndü. Hoş geldin Hamitköy.

Ancak, bu dönüş hiç de kolay olmadı. Özellikle, bu sezona Salih Sakallı ile başlayan ve dokuzuncu haftada play-out içinde olan kırmızı-siyahlılar, teknik adam değişikliğinin ardından, Kuzey Kıbrıs’ın en iyi teknik adamlarından biri olan Mehmet Ali Özgürgün ile Süper Lig’e muhteşem bir dönüş yaptı.

Geçtiğimiz sezon, K.Kaymaklı’yı 26 yıl sonra Süper Lig şampiyonluğuna taşıyan Özgürgün, bu başarılı vizyonunu Hamitköy’e de taşıyınca, adeta kenetlediği futbolcular ve camia ile bir yumruk halinde bu inanılmazı başardı.

Aslında, Özgürgün ile toparlanma sürecine giren ve şahlanan Hamitköy, normal lig süresince en kötü ikinci olarak, Süper Lig’e dönmeyi amaçlıyordu.

Ne var ki, ligi üçüncü Mormenekşe’nin ardından dördüncü olarak tamamlayan Hamitköy, Mormenekşe, Görneç ve Türkmenköy ile girdiği play-off mücadelesinin kilit maçında dün, Mormenekşeyi önce dokuz kişi kaldığı karşılaşmada 4-2’lik skorla sürklase ederek, Süper Lig’e döndü.

Girne 20 Temmuz Stadı’nda yer alan bu karşılaşma adeta kıran kırana geçti. Daha, 5.dakikada Ayer’in Metin’i adeta devirmesiyle kazanılan penaltı oyunun hiç de kolay geçmeyeceğinin sinyalini veriyordu.

Oyuna, her iki taraf da aslında hızlı başlamıştı. Ancak, bu ilk beş dakika içerisindeki karşılıklı iki fırsatı değerlendiren Hamitköy, İbrahim Göçer’in penaltı golü ile avantaj sağlamıştı. Golden sonra özellikle, orta sahada Mehmet Fuat, Fevzi Kamuz, Hasan  Aksoy ve Sami Ergazi  ile Hamitköy yarı alanına yerleşen Mormenekşe  39.dakikada skoru 1-1 getirmişti. Üstelik, Hamitköy’den Serkan Sakallı da 41. Dakikada takımını 10 kişi bırakmıştı. Yani, her şey Mormenekşe’den yana idi.

İlk yarı itibarıyla, işte bu Mehmet Fuat yönetimindeki Mormenekşe topa daha çok hakim olan ve hücumda Cemil ve Burak ile gol arayan taraf idi.

Nitekim, ikinci yarıya da hızlı başlayan Mormenekşe oyun üstünlüğünü “elde geçirdim” derken, dün çok kötü bir gününde olan Mustafa Biran, Yusuf Beyzani, Ayer Delideniz ve Hasan Mani’den kurulan  defansının çok  kötü bir gününde olması, fırsatçı Hamitköy golcülerinin devreye girmesine neden oldu.

İşte, bu golcülerden Metin Dağaşaner sahneye çıktı ve 53.de skoru 2-1’e getirdi.  Mormenekşe, 56.dakikada skoru 2-2 yapınca, tamam Mormenekşe oyuna döndü diye düşündük. 

Ancak, unuttuğumuz iki  şey vardı. Biri, tel tel dökülen Mormenekşe defansı iki,  Özgürgün’ün golcüleri. Beraberliği yakalayan Mormenekşe, oyun disiplininden uzaklaşınca, defans hataları affetmeyen Metin ile Erkan Kabasakal attıkları gollerle, Mormenekşe’nin 15 yıllık hayallerini 20 Temmuz Stadı’nın çimlerine gömdü.

Bu zor karşılaşmayı çok iyi yöneten deneyimli orta hakem Savaş Tilki, stresleri ve hırçınlıkları zirveye vuran her iki takım futbolcularını oyunda tutmak için çok uğraştı. Ne var ki, “kötü niyetli” demeyim ama kazanma hırsı olan futbolcular birbirlerine kural dışı girince, Tilki’nin kartlarına baş vurmaktan başka çaresi kalmadı. Günün bilançosu, 5 kırmızı ve 10 sarı kart olarak belirlendi.    

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 696 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler