1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği’nden çağrı
Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği’nden çağrı

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği’nden çağrı

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği "Hem-Cins İlişkilerle" ilgili Yasanın değiştirilmesi gerektiğini savundu

A+A-

 

 

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği, KKTC’de yaşayan her vatandaşının insan haklarının korunmasının devletin yükümlülüğü olduğunu vurgulayarak, İngiliz Koloni döneminden kalma “hem-cins ilişkilerle” ilgili yasanın (Fasıl 154 Ceza Yasası) 171. maddesinin ivedilikle değiştirilmesi gerektiğini savundu.

 

Meclisten, bu yasayı acilen düzenlemesini isteyen Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği, yasanın değiştirilmesiyle KKTC’nin Avrupa’da devlet eliyle homofobi yapan ülkeler listesinden çıkacağını ve temel insan hakları paralelinde yasalar yapmış olacağını kaydetti.

 

“ETİK VE DEMOKRATİK DEĞİL”

 

20 Temmuz günü basında “İki erkeğin komşularının şikayeti üzerine polis güçlerince ‘doğaya aykırı cinsel ilişkide’ bulundukları gerekçesiyle göz altına alındıkları” şeklinde yer alan haberi hatırlatan Dernek, bireyin en özel alanı olan cinsel yaşama bu şekilde müdahalenin etik ve demokratik olmadığını ifade etti.

 

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Derneğin 2007 yılından beridir söz konusu yasanın çağdaş insan hakları paralelinde düzenlenmesi için çalışmalar yürüttüğü kaydedildi ve 2008 ile 2010 yıllarında Meclis Başkanlığı’na sundukları Ceza Yasası Değişiklik Önerisi’nin Hukuk Komitesi’ne hala ulaşamamasını büyük bir üzüntü ile takip ettikleri aktarıldı.

 

“İNSAN HAKLARI AYIBINA DÖNEN KABUS”

 

Açıklamada, “Yasa koyucuların ve yargının yasanın kullanılmadığı yönündeki iddialarının, yaşanan son olay ile geçerliliğini yitirdiği artık gün yüzüne çıkmıştır. Uykuda olduğu iddia edilen yasanın yeri geldiğinde 21. yüz yılda bile insan hakları ayıbına dönen bir kabusa dönüştüğünü görüyoruz” denildi.

 

“EŞCİNSEL İLİŞKİ DSÖ’NÜN HASTALIK TANI LİSTESİNDE YOK”

 

Eşcinsel ilişkileri Dünya Sağlık Örgütü’nün 1990 yılında hastalık tanı listesinden çıkardığı da belirtilen açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın eşcinsel eğilimi kamuoyuna bir tehdit gibi sunduğu, bireylerin en mahrem bilgisi olan sağlık durumu ile ilgili bilgilerin kamu yararı kisvesi adı altında kamuoyu ile paylaşıldığı, AİDS'in bir eşcinsel hastalığı gibi algılanmasına neden olabilecek açıklamalar yapıldığı ve tutuklanan bireylerin topluma bir tehdit unsuru gibi sunulduğu ileri sürüldü ve bunlar kınandı.

 

MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI

 

Açıklamada medya kuruluşları da, bireylerin en özel alanlarını ifşa eden ve yaşamlarında geri dönülmez yaralar açan yayınları sonlandırmaya ve “toplumsal cinsiyet eşitliği”ne daha fazla önem göstermeye çağrıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 797 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler