1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HML DE NİÇİN GREVDEYİZ?'
HML DE NİÇİN GREVDEYİZ?

'HML DE NİÇİN GREVDEYİZ?'

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Haspolat Meslek Lisesi’nde devam eden grev ile ilgili açıklama yaptı. Gökçebel’in açıklamasını tam metni...

A+A-

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Haspolat Meslek Lisesi’nde devam eden grev ile ilgili açıklama yaptı. Gökçebel’in açıklamasını tam metni şöyle;

 

 

"Bazı  politikaların mimarları şimdi de Kıbrıslı Türklerin kültürel benliklerini  yok edecek  onları daha çok Sünnileştirme projesini uygulamak için harekete geçtiler. Kıbrıs Türk toplumunu asimile politikaları kurbanı yapmak isteyenler iyi bilmeli ki bu toplum kendi çağdaş yapısı içinde varlığını da, sosyal yapısını da, dinini da, dilini da, kültürünü da canı pahsına olsa da korumayı başarmıştır. Bu topraklarda yaşayanlar ya kul, köle, açlık, sefalet içerisinde ümmet olmayı tercih etmek, ya da göç etmeye zorlanmaktadır. Sesiz kalmak suç ortaklığı olacaktır.KTOEÖS sesiz kalmadı ve kalmayacaktır.

·        Anayasa, Milli Eğitim yasası,Çocuk haklar yasasına göre 18 yaşından  küçük çocuklara bir mezhebin eğitimi (Sünni) verilmesi yasa dışıdır. Bizim eğitimimiz 18 yaşına kadar devlet eliyle eşit yurttaşlar yetiştirilmesi amacıyla Atatürk ilkelerine bağlı,çağdaş,bilimsel,demokratik,laik ve parasız eğitimi zorunlu kılmaktadır.

·        Birçok öğrencimiz taşınmacılıktan çıkarılmışken anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olarak kalacak yer, aş, verilen, parasız taşınan ayrıcalıklı bir zümre  yaratılmıştır.

·        Zorunlu taşımacılık tüzüğüne göre buraya 9.sınıf  öğrenci taşınması ve yıllık çalışma takvimine göre de yeni bir alan  açılıp öğrenci kaydı yasal değildir.  Yıllık çalışma takvimine göre kayıtlar 30 haziranda bitmiştir.Okulların açılmasından üç ay sonra  öğrenci ithal edilip ve yeni bir alan açılmıştır.

·         Kayıt kabul tüzüğüne göre, 9. Sınıfta alan açılmasına imkan vermemektedir,tüzüğe aykırı 9. Sınıfa yeni bir alan açılmış, alana göre dini müfredat oluşturulmuştur.

·        Talim Terbiye Kurulu kararı ile alan açılıp, müfredat programı belirlenmesi gerekirken kurul hiç toplanmamış talimat gereği tepeden inme uygulama yapılmıştır.

·        Öğretmenler yasası eğitimle ilgili böyle önemli bir kararı istişare etmeyi ve “Teknik Kurul’da” görüşüp yasallaştırmayı emrederken karar öncesi ve sonrası sendikamızla hiçbir görüşme yapılmadan suçlular gibi gizlice alınan talimat uygulamaya sokulmuştur.  

·        Bilimsel eğitim çocuklarımızın aklını özgürleştirmek içindir, oysa yeni ilahiyat alanı ile çocuklarımıza bin sene önce okutulan dogmatik fıkıh, kelam, tefsir, seyir  gibi dersler verilmektedir.

·        Türkiye’de Atatürk tevhid-i tedrisat kanunu ile medresleri kapatmıştı, Latin alfabeleri ile çağdaş alfabeye geçmiştir. Daha sonraki hükümetler döneminden günümüze kadar bu miras yok edilmiştir.Yüz yıl sonra bu uygulama bizlere de dayatılmıştır.

·        Yeni bir kültür yaratmak için müthiş bir para harcanmaktadır. Camiler,külliyeler, kuran kursları, ilahiyat okulları açılmakta ama çağdaş eğitim veren okullarda sabun, tuvalet kağıdı bile bulunmamaktadır.

·        Talep var deniliyorsa, o zaman nüfus politikası doğru mu oluyor. Alevilerin, ateistlerin, diğer din mensuplarının da talepleri de devlet eliyle, bütçesiyle karşılanacak mı?

·        İlahiyat mezunu din dersi öğretmeni öğretmenlik sınavını geçmesine rağmen istihdam edilmezken, ülkede din görevlisi  yetiştirecek ilahiyat fakülteler açılmışken neden TC’den 150 den fazla(din dersi öğretmeni de dahili) öğretmen istihdam edilmiştir.

·        Türkiye’de yaklaşık 601 imam hatip lisesi ve 200 bin öğrenci, yaklaşık üç milyon imam hatip mezunu vardır. Bu mezunların  maksimum  %5’i istihdam edilmektedir. Mezunların yarısı kız olan öğrencilerin istihdam oranı % 05 den azdır. Bu rakamlar niyetin ne olduğunu açıkça talep, ihtiyaç gibi politikalardan farklı gizli emeller olduğunu ortaya koymaktadır..

Koltuklar uğruna her türlü talimatı uygulayan işbirlikçi UBP hükümeti ve onun sözde MİLLİ EĞİTİM Bakanı ihanet içerisindedir. Masum halkın dini duygularını politik  istismar ederek rant elde etmeye çalışmaktadır. Buna müsaade etmeyeceğiz. 1.12.2011 Pazartesi günü de Haspolat Meslek Lisesinde grevde olacağız. MI?"

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler