1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HİKMET VE GÜRKAN İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENİYOR
HİKMET VE GÜRKAN İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENİYOR

HİKMET VE GÜRKAN İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENİYOR

Lefkoşa'da, 1962 yılının 23 Nisan gecesi öldürülen Avukat Ayhan Hikmet ve Ahmet Muzaffer Gürkan için anma etkinliği düzenleniyor

A+A-

 

 

Lefkoşa'da, 1962 yılının 23 Nisan gecesi öldürülen Avukat Ayhan Hikmet ve Ahmet Muzaffer Gürkan için anma etkinliği düzenleniyor. Kıbrıs Türk Öğretmeler Sendikası merkez lokalinde, 25 Nisan Çarşamba günü saat 20:00'de yer alacak etkinlikte, araştırmacı yazar Ahmet An ile Aydın Hikmet konuşacak. KTÖS’ten yapılan açıklamaya göre, etkinliği, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, Dev-İş, KTAMS, DAÜ-BirSen, DAÜ-Sen, Çağ-Sen, Tıp-İş, YKP, Baraka Kültür Merkezi, Barikat Gazetesi, Gelecek Gazetesi, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği düzenledi. Organizatörlerin ortak açıklamasında, “tüm ilerici, demokrat, devrimci halkımız ve örgütlerimiz davetlidir” denildi. Hikmet ve Gürkan’ın “halkların kardeşliği ve barış için mücadele eden iki ilerici Kıbrıslı Türk avukat” olarak nitelendiği açıklamada, iki ismin öldürülmesiyle amaçlananın, “düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne sıkılan bu kurşunlarla Kıbrıslı Türkleri faşizmin karanlığına sürüklemek” olduğu savunuldu. Açıklamada, “Böylece 1963 olayları Kıbrıslı Elen liderliğinin de katkılarıyla hazırlanan uygun ortamda başlatıldı” denildi. Açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Günümüze kadar gelen şiddet, korkutma ve baskılarla Türkiye ve Türk milliyetçiliğinin egemenliği altında Kıbrıslı Türk liderliği; sinik, halkından kopuk, TC işbirlikçisi ve kukla yapısı ile Ayhan Hikmet ve Ahmet Muzaffer Gürkan'ın barış ve halkların kardeşliği mücadelesinin haklılığını ortaya koymaktadır.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler