1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HİÇBİR ÖNERİ GİZLENMEDİ'
HİÇBİR ÖNERİ GİZLENMEDİ

'HİÇBİR ÖNERİ GİZLENMEDİ'

Eski Futbol Federasyonu Başkanı Ömer Adal geçtiğimiz Pazartesi, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu’nun FIFA-Champagne ve Viva Dünya Kupası konusunda yaptığı basın toplantısında, eski Futbol Federasyonu Başkanı Ömer Adal döneminde

A+A-

 

 

Eski Futbol Federasyonu başkanı Ömer Adal, kendi döneminde FIFA’ya üyelik fırsatının kaçırldığı ve önerilerin kamuouyundan saklandığı iddialarına yanıt verdi. Adal, FIFA ile Zürih’teki görüşmelerin tutanaklarının o günlerde Kıbrıs Türk kamuoyu ile paylaşıldığını ve hiçbirşeyin gizlenmediğini, FIFA’nın ve KOP’un kabul ettiği  bu önerilerin hala daha Zürih’te Blatter’in masasında olduğunu söyledi. Adal, o dönemde yapılan görüşmeler ile ilgili bilgiler verdi

 

 

Necmi Belge

 

Eski Futbol Federasyonu Başkanı Ömer Adal geçtiğimiz Pazartesi, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu’nun FIFA-Champagne ve Viva Dünya Kupası konusunda yaptığı basın toplantısında, eski Futbol Federasyonu Başkanı Ömer Adal döneminde FIFA’nın önerilerinin gizlendiğini ve kabul edilmemesiyle FİFA üyeliğinin kaçırıldığı iddialarına yanıt verdi.

 

“HİÇBİR ÖNERİ GİZLENMEDİ”

 

Eski başkan Adal, KOP ve FIFA  arasındaki görüşmelerin kendisinden önceki Futbol Federasyonu Başkanı Niyazi Okutan döneminde başlatıldığını anımsattı.

Kendilerinin yeniden Futbol Federasyonu başkanlığına getirilmesinden sonra, bu görüşmeleri devam ettirdiklerini ve son noktada FIFA ve KOP ile bir anlaşma konusunda konsensusa vardıklarını açıkladı.

Ne var ki, bu önerinin zamanın Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından sakıncalı görülerek kabul edilmediğini iddia eden Adal, Mehmet Ali Talat’ı suçlayamayacağını çünkü o günkü koşulların onu gerektirdiğini söyledi.

Adal, Zürih’teki görüşmelerin tüm görüşme tutanaklarının o günlerde Kıbrıs Türk kamuoyu ile paylaşıldığını ve hiçbirşeyin gizlenmediğinin altını çizdi.

 

“ÖNERİLERDE KOP ÜYELİĞİNİ KOŞULLU KABUL ETMİŞTİK”

 

Adal devamla, FIFA’nın önerisinde Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun KOP’a üye olacağını, bunun için de KOP’un kendi tüzüğünde değişiklik yapmayı kabul ettiğini belirtti.

Öneride, KOP üyeliğine müteakip, Kuzey Kıbrıs’ta kendi liglerimizi düzenlemeye devam edeceğimizi dile getiren Adal, kulüplerimizin antrenörlerimizin ve hakemlerimizin KOP şemsiyesi altında yasal bir statü kazanmış olacağını söyledi.

Dış temaslar konusunda ise Kuzey Kıbrıs’ın yaptığı öneride FIFA-UEFA-KTFF-KOP’dan oluşacak dörtlü komitenin karar vermesini içerdiğini belirten Adal, bunun FIFA tarafından değiştirildiğini dile getirdi.

Bu anlaşmanın geçici olacağını ve Kıbrıs sorununun çözülmesiyle sona ereceğini ifade eden Adal, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun statüsünün Kıbrıs sorununun çözüm şeklinden farklı olmayacağını vurguladı.

Adal’a göre, eğer çözümde dönüşümlü başkanlık olursa, Kıbrıs Futbol Federasyonu’nda da dönüşümlü başkanlık olacağını, Futbol Federasyonu yönetim kurulu üye sayısının bile Bakanlar Kurulu’na koşul olacağını belirtti.

Bu değişiklilerde KOP ile KTFF “İzleme Komitesi” olarak isimlendirilen bu komiteden çıkarılırken, komitede FIFA ile UEFA kalıyordu. Ancak, bu komite KTFF’nin dış temas talebini KOP’dan istemesine müteakip, bu temasın KOP tarafından reddedilmesi halinde devreye girecekti.

 

“SADECE TALAT İLE DENKTAŞ YANIT VERDİ”

 

Zürih’ten Kuzey Kıbrıs’a gelindiğinde başta zamanın Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, merhum kurucu cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, hükümet, spor dahil diğer sivil toplum örgütlerinden görüş istendiğini belirten Adal, hiçbir örgütün yanıt bile vermediğini sadece, kurucu Cumhurbaşkanı merhum Denktaş ile ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın yazılı yanıt verdiğini ve her ikisinin de bu önerilere karşı çıktıklarını anımsattı.

 

“KOP İLE FIFA’NIN KABUL ETTİĞİ ÖNERİLER MASADA”

 

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’nun, “Fırsatı kaçırdık. Biz bu önerileri bilseydik, bir-iki değişiklikle kabul ederdik” görüşünü yanıtlayan Adal, FIFA’nın ve KOP’un kabul ettiği  bu önerilerin hala daha Zürih’te Blatter’in masasında olduğunu belirtti.

Adal, Sertoğlu’nun çözüm konusunda samimi ise, KOP ve FIFA ile hemen temasa geçebileceğini söyledi.  Bu konunda “Sertoğlu’nun elini tutan mı var?” diye soran Adal sadece Sertoğlu’nun KOP ve FIFA ile temasa geçmesinin yeterli olacağını vurguladı.

 

“CHAMPAGNE’İN ETKİSİ YOK”

 

Geçtiğimiz günlerde, Futbol Federasyonu’nun davetlisi olarak, Kuzey Kıbrıs’a gelen eski FIFA Dış İlişkiler’den sorumlu Genel Sekreteri Jerome Champagne’in ziyareti ile ilgili olarak da konuşan Adal, Champegne’in FIFA’da hiçbir etkisi kalmadığını söyledi.

FIFA’daki görevinden alındıktan sonra, profesyonel bir danışmanlık şirketi kurduğunu ve FIFA tarafından tanınmayan ülklere profesyonel katkı yaptığını ancak, bunun FIFA nezninde hiçbir bağlayıcılı bulunmadığını dile getirdi.

Champagne ile bu son gelişinde kendisinin de görüştüğünü ifade eden Adal, Sertoğlu’nun dediği gibi Kuzey Kıbrıs’a ilk gelişi olmadığını 2008 yılında, Okutan döneminde Güney Kıbrıs’a geldiğinde Kuzey Kıbrıs’a geçtiğini Girne’yi ve diğer yerleşim yerlerini gezdiğini hatta, Atatürk Stadı’na giderek görevlilerden bilgi aldığını belirtti.  

 

“KÜRDİSTAN’A IRAK FUTBOL FEDERASYONU İZİN VERDİ”

 

Kürdistan’ın son olarak katıldığı ve FIFA’ya bağlı ülkeler ile Al Nakba Kupası’nda yer alması konusunda konuşan Adal, şu görüşleri dile getirdi. Adal, dış temas yapmak için FIFA’ya üye olmak gerekmediğini ancak, söz konusu ülkenin esas Federasyonu’nun izinin gerektiğini vurguladı.

Bu bağlamda, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun KOP’tan izin almasının yeterli olacağını ifade eden Adal, Kürdistan’da düzenlenen Viva Dünya Kupası konusunda ise, başka alternatifimiz olmadığını vurgularken, şimdilik böyle turnuvalarla idare etmemizi ama çözümden kaçmamamız gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 853 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler