1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HEYKEL SAYISI 14’E ULAŞTI…
HEYKEL SAYISI 14’E ULAŞTI…

HEYKEL SAYISI 14’E ULAŞTI…

Salamis kazıları 14.yılını tamamlarken bu yıl da yeni bir kadın heykeli gün ışığına çıkarıldı

A+A-

 

 

 

Salamis kazıları 14.yılını tamamlarken bu yıl da yeni bir kadın heykeli gün ışığına çıkarıldı

 

 

 

Sevgi YALMAN

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Arkeoloji ve Kültür Varlıklarını Koruma Merkezi (AKVAM)’nin Ankara Üniversitesi ile işbirliği içinde Salamis bölgesinde başlattığı kazılar, 14.yılına ulaşırken, bu yıl da yeni bir kadın heykeli gün ışığına çıkarıldı. T.C Büyükelçiliği’nin mali katkılarıyla gerçekleşen kazılar, bu yıl 19 Temmuz tarihine kadar sürecek.

Salamis bölgesinde Roma Hamamı’nın soğukluk bölümü ile kulelerden doğuya doğru uzanan bölümde kazılar sürerken bu yıl ilk kez Enkomi bölgesinde de kazı çalışmaları için araştırmalara başlandı.

 

BASIN TOPLANTISI

Bu yıl yapılan kazılarla ilgili olarak dün kazı bölgesinde DAÜ Rektörü Prof.Dr. Abdullah Öztoprak ,ile kazı ekibi başkan yardımcısı Doç. Dr. Erhan Öztepe bir basın toplantısı düzenledi. Anlaşmaların yapılıp kazı çalışmalarına başlandığı 1998 yılından bu yana kazılara özel ilgi duyan Rektör Öztoprak, kısıtlı imkanlarla yürütülen çalışmalarda son 5 yıldır başarılı sonuçlar elde edildiğini ve birçok eserin gün ışığına çıkarıldığını söyledi.

 

YENİ BİR HEYKEL

Kazılarla ilgili bilgi veren Doç.Dr Erhan Öztepe ise Roma Hamamı’nın soğukluk bölgesinde 2008 yılından bu yana çalıştıklarını, bu yıl yeni bir kadın heykelinin gün ışığına çıktığını söyledi. M.S 2.yy  Roma Dönemi’ne ait kadın heykeli üzerinde detaylı bir çalışma yapıp, bunun tanrıça mı yoksa soylu bir kadın heykeli mi olduğunu da inceleyeceklerini ifade eden Öztepe, soğukluk bölümünün batı duvarı boyunca pek çok heykelin sergilendiği sonucuna vardıklarını, önümüzdeki günlerde bu heykellerin bulunacağına olan inancını da dile getirdi.

 

14 YILDA 14 HEYKEL

YENİDÜZEN’in sorularını da yanıtlayan Öztepe, çalışmalar süresince aralarında tanrıçaların da bulunduğu toplam 14 heykel çıkardıklarını, bu arada çok sayıda Roma Dönemi seramiği ve sikkeler bulunduğunu söyledi. Bulunan heykellerin temizlik ve koruma çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden Öztepe, bilimsel yayına yönelik çalışmaların da başladığını, hedeflerinin bu çalışmaları kitap haline getirerek bilim dünyasına sunmak olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 901 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler