1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Herşey açığa çıkmalı…
Herşey açığa çıkmalı…

Herşey açığa çıkmalı…

Eğitim uzun süredir kaos yaşıyor… Yeni dönem başlarken sınıf ve öğretmen eksikliği had safhadaydı, yine aynı şekilde sürüyor. Sınıflara yığılmalar sürüyor, (bu kaçak çalışanlar nereden kaçıyor acaba!), Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yaptığı sınav

A+A-

 

 

Eğitim uzun süredir kaos yaşıyor…

Yeni dönem başlarken sınıf ve öğretmen eksikliği had safhadaydı, yine aynı şekilde sürüyor. Sınıflara yığılmalar sürüyor, (bu kaçak çalışanlar nereden kaçıyor acaba!), Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yaptığı sınavın geçerli olup olmadığı belli değil.

Bu sınavdan başarılı olan öğretmenler görev yerlerine gideceklerdi ama henüz ortada bir şey yok çünkü Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı bile bu sınavla birlikte Komisyon’un şimdiye kadar yaptığı tüm sınavların ‘şaibeli’ olduğunu söylüyor.

UBP Kurultayı’na yönelik bir talimat yazısını yazdıkları ve Başbakan’ın da imzasını sahteledikleri söylenen ve bunu yaptıklarını da kabul eden Komisyon üyesi Mustafa Tokay ve Sınav Sorumlusu Emir Emirkanı’nın akıbetinin ne olacağı beklenirken, bu isimleri atayan Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ise tavrının ne olacağı, atayan kişi olarak sorumluluğunu kabul edip etmeyeceği tartışılıyor. Son öğretmen sınavlarında gerçekten de haklarıyla başarılı olan öğretmen adayları ise ortada kaldı. Başarılı olmadığı söylenenler ise ‘ayrımcılık yapılıp başarılı olduğu’ söylenen adayların torpilleri altında kaldı.

Tokay ve Emirkanı, yine öğretmen atamalarında ve başka münhallerde hakkı olmayanları atamak veya görevlendirmekle suçlanıyorlar.

Tabii bu süreçte sınav yapılıp eksik öğretmen olan yerlere nakil yapılana kadar bu yıl yeni nakilleri yapılan öğretmenler geçen yılki yerlerine gönderilmişlerdi. Ancak bu belirsizlik bu öğretmenlerin de durumunu belirsiz kıldı. Görüştüğüm KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil bu öğretmenlerin %85 oranında dün itibarıyla yeni görev yerlerine gittiklerini söylüyor ancak bazı öğretmenlerin Bakanlık çekincesi olduğu için eski yerlerinde kaldıklarını da biliyoruz.

Yine Elcil’in de söylediğine göre bu öğretmenlerin eski yerlerinde kalmaları için Bakanlık’tan öğretmenlere tehdit gidiyormuş.

Peki ne olacak?

Son yapılan öğretmen sınavları iptal mı edilecek? İptal edilirse yeni sınav ne zaman yapılacak? Ve tekrar sınav yapılırsa bu sınavı yine bu Komisyon ekibi mi yapacak? Başarılıları bu Komisyon mu saptayacak? Komisyon yeni bir şekil alacak mı?

İptal olmazsa ne olacak? Gerçekten başarılı olanların yanında puanlarını bir anda 500’lerden 900’lere çıkaran öğretmen adayları da nakil alacak mı? Bir çalışma yapılacak mı? Tümü de görevlendirilirse hakkı yenenler ne olacak?

Komisyon Başkanı Uğural “şimdiye kadarki sınavların hepsi şaibeli” dediğine göre eğer Hukuk bu işi araştıracaksa şimdiye kadarki atamalar ne olacak? Herşey geçersiz mi olacak?

Bu karmaşadan sonra bütün sorumlular istifa edecek mi? Başbakan’a kadar, Cumhurbaşkanı’na kadar… Yoksa yine ‘sin da gulle geçsin’ mi denecek? Gerçekten yine böyle mi olacak yoksa hukuk da, polis de, üzerine kimler gitmesi gerekiyorsa herkes de bu konunun üzerine gidecek mi?

Bence gidilmeli, nerede pislik, kokuşmuşluk varsa her şey ortaya çıkmalı… Herşey çıkmasa bile çıktığı kadar… En azından bir yerden başlamalı… Herkesin her istediğini yapamayacağı artık öğrenilmeli.      

 

 

 

 

Bu haber toplam 706 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler