1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. HER İLÇEYE İMAM HATİP
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Yazarın Tüm Yazıları >

HER İLÇEYE İMAM HATİP

A+A-

“(…) Evet, ‘birileri’ Girne bölgesinde yana yana İmam Hatip Lisesi için arazi arıyor. Çatalköy Stadı’nı talep etmemişler ama Bellapais’te yer istemişler!
Tam olarak neresi, anlayamadım, ama konuyla ilgili çalımla yapan kesimlerin ısrarcı oldukları anlaşılıyor.
Girne eğitim bakımından SOS veriyor.
Kentin altyapısını patlatacak kadar şişirilen nüfus, berbaerinde ‘bumbar’ gibi sınıfları ve öğrenci kayıt edemez hale gelen okulları yarattı.
Girne’nin çok, ama çok acilen anaokul, ilkokul ve ortaokul-lise binalarına ihtiyacı var.
Oysa ‘birileri’ neyin peşinde?
İmam Hatip açacaklar!
Bir topluma bu kadar kötülük yapılamaz!..
Yazıklar olsun…”

***

Bu satırlar bu köşede 12 Eylül 2017 tarihinde, yani yaklaşık üç ay önce yayımlanmıştı.

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “KKTC’de her ilçeye bir İmam Hatip Lisesi açacağız” sözlerinden sonra ‘birileri’nin düğmeye bastığını işitiyorduk.

Eğitimden sorumlu bakan Özdemir Berova inat ve ısrarla ‘yok öyle bir şey’ dese de, Anafartalar Lisesi muhtemelen ‘A planı’ydı. Ancak öğretmenler, veliler ve Girne Anafartalar’ın eski mezunlarının ayağa kalkmasıyla o plan çöktü.

Sonra ‘arazi’ aramaya başladılar.

İşte o günlerde Çatalköy’de, üstelik Nihat Bağcıer Stadı’nın olduğu arazinin İmam Hatip okulu için talep edildiği iddiası ortaya konuşmuştu. Kanal SİM’de bir canlı yayında KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil bunu söyleyince, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu’na “Nedir durum?” diye sormuştum. Köylüm, çocukluk arkadaşım Hulusioğlu “Bizden bir şey istenmedi” demiş, gelse de buna karşı olacağını söylemişti.

Ancak şüpheler devam ediyordu. Ateş olmayan yerden duman çıkmazdı.

***

Nitekim bu sefer Bellapais köyü ortaya atıldı. Yine Kanal SİM’de Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer “İmam Hatip için Bellapais’te arazi ayarlanmak istendiği yönünde ciddi duyumlarımız var” demişti.

Bir ‘devlet arazisi’ olsa gerekti bu…

O günlerde bu bilgiyi teyit eden olmamıştı.

Nihayet Havadis konuyu üç ay sonra teyit alarak yeniden gündeme getirdi. Ortaya çıktı ki aranan arazi bulunmuştu. Devletten değil ama devlete ait sayılabilecek bir kurumdan: Evkaf’tan!..

Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Uzun, Bellapais-Ozanköy arasındaki 70 dönüm araziyi yıllık bin sterlin gibi ‘komik ötesi’ bir rakama kiraladıklarını doğruladı.

Dahası, aynı araziyi ‘kent parkı’ yapmak isteyen Girne Belediyesi Evkaf’tan cevap bile alamadı!

Demek ‘emir’ büyük yerdendi.

***

Bu haber, UBP’nin ‘yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır’ şeklindeki propaganda sözleriyle aynı gün gazetelerde yayımlandı.

Belli ki UBP liderliği ‘Kıbrıslı Türkleri yobazlaştırma’ operasyonunda ‘işbirlikçi’ ya da ‘figüran’ olmayı benimsedi.

Daha fazla yoruma gerek var mı?

Bu yazı toplam 1041 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar