1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HEP BABA GİBİ SEVDİK'
HEP BABA GİBİ SEVDİK

'HEP BABA GİBİ SEVDİK'

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen törende konuştu

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın, Rum’un emellerini iyi tahlil ettiği için son nefesine dek egemenlikten, devletten, Türkiye’nin güvencesinden ve Kıbrıs’la bağlantısından asla vazgeçmediğini söyledi.

Eroğlu, “1. cumhurbaşkanımız, ebedi önderimiz sen müsterih ol... Kimse beni ve halkımızı devlet olgusundan asla geriletemeyecektir… Hiç bir baskı, hiç bir vaat beni ve Kıbrıs Türk halkını iki kesimliliği, iki halk olgusunu, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamını savunmaktan alıkoyamayacaktır…” dedi.

Dünyada pek az liderin Denktaş kadar sevildiğini ve halkının saygısını gördüğüne işaret eden Eroğlu “Denktaş’ı, Denktaş yapan, onun Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs meselesinin içine çekilmesi için gösterdiği gayretlerdir. TMT’nin kurulması ve Kıbrıs Türkleri arasında doğabilecek muhtemel liderlik kavgaları nedeniyle TMT’nin başına Anavatan Türkiye’den bir komutan getirilmesi konusunda ısrar etmesidir. 1963’te Makarios’un Anayasal değişiklikler oyununa gelmemesi, Halkı uyandırması ve direnişe geçirmesidir. 1968 yılında başlayan toplumlararası görüşmeler sürecinde dik durmasıdır. 15 Temmuz 1974 Rum-Yunan darbesi sonrasında Türkiye’nin Ada’ya askeri müdahelesi için etkin çaba göstermesidir. Rum tarafının üniter Devlet ısrarı karşısında 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan edilmesi için gösterdiği dirayetli duruşudur. Gözlerini yaşama kapadığı ana kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığına ve devamına duyduğu inançtır” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Rauf Raif Denktaş gibi halkına, devletine çok büyük hizmetleri olan çok yönlü bir önder, bir lider hakkında konuşmanın kolay olmadığını söyledi.

Eroğlu, “Siyasi yaşamımda sayısız konuşma yaptım, nutuk attım ama bugün benim içinde çok hassas bir gün...” dedi.

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı olarak çalışma şerefine nail olduğunu kaydeden Eroğlu, siyasete girerken tek hedefim Doktor Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’ın ifade ettikleri gibi Anavatan Türkiye ile daima en sıcak ilişkiler içinde olan, Rum komşuları karşısında boynu eğik değil, başı dik, özgür, refah ve mutluluk içinde yaşayan bir Kıbrıs Türk Halkı noktasına gelmek olduğunu söyledi.

“İÇİMİ BURKUYOR"

Eroğlu, “Uzun yıllar bu kapıdan milletvekili, Bakan ve Başbakan olarak girdim ve merhum Cumhurbaşkanımızla ülkemiz, halkımız için pek çok konuyu ele aldık konuştuk. Sonra Halkımız bizi bu göreve getirdi yine bu mekanda bir araya geldik ve tabiri caizse dertleştik ,konuştuk, halkımız için ne yapılabileceği konularında görüş alış verişinde bulunduk. Şimdi onu ebediyete uğurlarken konuşmak içimi burkuyor” dedi.

1985 yılında hükümeti kurma görevi almak ve daha sonra hükümet listesini sunmak için Cumhurbaşkanlığı’na geldiğinde yaşadıklarını, konuştuklarını hala anımsadığını kaydeden Eroğlu, Başbakanlık görevine başladıktan kısa süre sonra köyleri dolaşmaya , halkla birebir temaslarını yoğunlaştırmaya başladığında Cumhurbaşkanı Denktaş’ın duyduğu memnuniyeti “Allah razı olsun sen bunu iyi anladın ve Başbakan olarak köyleri, kentleri dolaşıyorsun” sözleriyle dile getirdiğini söyledi.

“HEP BABA GİBİ SEVDİK”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

“1976’dan itibaren Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aktif görev aldım, onu destekledim. Sonra gün geldi partim karar aldı, kendisine rakip oldum, seçimi merhum liderimiz kazandı ben kaybettim. 2005 seçimlerinde siyasetten çekildi ve aday olmam için beni aradı, arattırdı. 2010 seçimlerinde aday olmamı istedi, açıkça destekledi, destekletti”

1. Cumhurbaşkanı Denktaş ile ilişkilerinde hep saygı olduğunu kaydeden Eroğlu, “Biz onu hep bir baba gibi sevdik, saydık, inanıyorum o da bizi evladı gibi gördü, sevdi, siyasetçi olarak saygı gösterdi” dedi.

“RAUF DENKTAŞ BİR KAHRAMANDI”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

“Rauf Denktaş bir kahramandı... İngiliz’in adamlığını, savcılığını değil Kıbrıs Türk Halkı’nın mücahidi olmayı seçti. Ateşten gömlek giydi. Ada’nın Yunanistan’a bağlanması için silahla, şiddetle harekete geçen EOKA terör örgütü karşısında yeraltı örgütü Türk Mukavemet Teşkilatını kurdu, yönetti. Rauf Denktaş Atatürk milliyetçisi idi. Yunanistan’ın yayılmacı emellerinin durdurulabilmesi için Atatürk’ün Anadolu’da verdiği Kurtuluş Savaşı’na benzer bir mücadelenin burada da verilmesi gerektiğine inanıyordu.

ANAVATAN’A YÜREKTEN BAĞLIYDI

Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs Türkleri’ni sahiplenmesi, koruma altına almasını istiyordu. Anavatan Türkiye’ye yürekten bağlı idi. Türkiye’ye kaldıramayacağından daha fazla ağırlık yüklenmemesi gerektiğini pek çok kez ondan dinledik. ‘Önce Türkiye’ diyebilecek kadar Anavatan Türkiye sevgisine sahipti çünkü Rauf Denktaş’a göre Türkiye olmazsa, Türkiye güçlü kalmazsa zaten Kıbrıs Türkü özgür ve egemen olamazdı.

İNANÇLIYDI

İnançlı bir insandı. Pek çok kez elinde kuranla gördüğümü anımsarım. Kaldı ki İslam dinine yönelik kitap yazmışlığı da vardı.

İYİ BİR BABA KIBRIS AŞIĞI VATANSEVER..

İyi bir baba idi. Ailesini çok severdi. Belki belli etmemeye çalışırdı ama ailesine duyduğu sevgiyi, saygıyı davranışlarından anlamanız gayet kolaydı.

Rauf Denktaş bir vatanseverdi. Kıbrıs aşığı idi. Ama Rauf Denktaş tüm bunlardan da öte tam Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ sözlerinde ifade ettiği gibi bağımsızlıktan, egemenlikten yana Devletçi bir dava adamı idi. Bu dava adamlığının bir gereği olarak çok iyi bir diplomat, çok iyi bir hatip çok iyi bir müzakereci, çok dirayetli bir Devlet adamı olduğuna inanıyorum…

Bana politikacı demeyiniz” şeklinde sözler söylüyordu. Ben bunların çok içtenlikle söylenmiş, çok doğru ifadeler olduğuna inanıyorum”

“DÜNYADA PEK AZ LİDER DENKTAŞ KADAR SEVİLMİŞTİR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1. Cumhurbaşkanı Denktaş için öncelikli konunun dışa karşı sürdürülen Kıbrıs davası olduğunu söyledi.

Denktaş’ın Girit olayından çok etkilendiğini ve Girit Türkleri’nin birlikte yaşadıkları Yunan komşuları tarafından kandırıldığını sürekli anlattığını kaydeden Eroğlu, “Dikkatli olunmaması halinde gevşer ve sağlam bir anlaşma yapmazsak gelecekte benzer bir tablo yaşayabileceğimizi anlatır dururdu.

Bıkmazdı, usanmazdı. Benzer şeyleri defalarca anlatırdı. Buradaki temel hedefi tekrar etmek suretiyle istediklerini halkın kafasına yerleştirmek idi” dedi.

DEVLET ADAMI

Eroğlu, şöyle devam etti:

“Bugün onun ardından Anavatan Türkiye yetkilileri ‘O Türk Milletinin yetiştirdiği en büyük Devlet adamlarından biridir’ diyorsa bu boşuna değildir.

Kıbrıs Türk Halkı olarak bundan gurur duymalıyız.Kolay değil 1948’den, 2012’ye kadar, yani yaklaşık 64 yıl Kıbrıs Türk halkı için mücadele etmek kolay değil 1972’den-2005’e kadar 33 yıl boyunca önce Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanlığı, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanlığı, Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanlığı ve son olarak da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yapmak... Yürek ister, cesaret ister ama her şeyden önce büyük bir inanç ister. Halk desteği ister, Halkın sizi sevmesini, saymasını gerektirir. Dünyada pek az lider Denktaş kadar sevilmişt. Dünyada pek az lider Denktaş kadar Halkı’nın saygısını görmüştür. Hatta ve hatta rakipleri ve karşıtları bile ona saygı duyardı, çünkü konusuna hakimdi Dava Adamı olduğunu karşısındakine kabul ettirebiliyordu”

KİMSE UZLAŞMAZ OLARAK GÖSTEREMEZ

Kimsenin Rauf Denktaş’ı uzlaşmaz, katı, Kıbrıs konusunun halledilememesinin başlıca sorumlusu olarak gösteremeyeceğini kaydeden Eroğlu, “Onun bir uzlaşma olsun diye 1985-1986 yıllarında, 1992-1993’te 2001-2002-2003’te gösterdiği gayretlerin ve makul sınırlar içinde gösterdiği esnekliğin şahidiyim. 1977-1979 doruk antlaşmalarını imzalayan Denktaş Rum’un niyetinin asla eşitlik temelinde bir antlaşma olmadığını gördüğü için halkına ve siyaset dünyamıza Cumhuriyet’in ilanı için önderlik yaptı” dedi.

DENKTAŞ’A SESLENİŞ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Bu tarihi anda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, bir kardeşi olarak” halk adına şu seslenişi yaptı:

“Sen bizim en değerli varlığımızsın... Bedenen ebediyete göçsen de ruhen hep bizimle olacağından enimiz... ‘Evlatlarım beni Türk askerinin tekrar Kıbrıs’a ayak basmasını sağlayan adam olarak hatırlasınlar başka rahmet istemem...’ demiştin…

Halk olarak bu sözlerin öneminin idraki içindeyiz ve kararlılıkla gereğini yapmaya devam edeceğiz. Sen vatanını seven, bu topraklara aşık, güven içinde egemen bir şekilde bu topraklarda yaşamını sürdürmek isteyen her Kıbrıs Türkü için bir sembol olarak hep bu halkla birlikte var olacaksın... Sen asla ölmeyeceksin, çünkü her Türküm diyenin, Kıbrıs Türkü halkının beyninde, gönlünde yaktığın egemenlik ve özgülük meşalesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 1. cumhurbaşkanı olarak yaşayacaksın. 1. cumhurbaşkanımız, ebedi önderimiz sen müsterih ol... Kimse beni ve halkımızı devlet olgusundan asla geriletemeyecektir.
Hiç bir baskı, hiç bir vaat beni ve Kıbrıs Türk halkını iki kesimliliği, iki halk olgusunu, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamını savunmaktan alıkoyamayacaktır. Mekanın cennet olsun... Allah gani, gani rahmet eylesin... Biz hakkımızı helal ettik, sen de bize et…”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1029 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler