1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Henüz anlaşma yok ama doğru istikametteyiz”
 “Henüz anlaşma yok ama doğru istikametteyiz”

“Henüz anlaşma yok ama doğru istikametteyiz”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Avrupa Birliği kurumlarının liderleriyle borç ödeme planını görüştü

A+A-

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Avrupa Birliği kurumlarının liderleriyle borç ödeme planını görüştü.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'la bir araya gelen Tsipras, basına yaptığı açıklamada, "Henüz anlaşma yok ama doğru istikametteyiz" dedi.

Tsipras, herkesin kabul edebileceği bir anlaşma için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek "Amacımız halkımızın egemenliğine ve verdiği açık yetkiye saygı göstermek. Aynı zamanda Avrupa Birliği kurallarına da saygı gösteriyoruz. (Daha önce mutabık kalınan) bu çerçeveyi parçalamak değil düzeltmek istiyoruz ve bu çerçevede ortaklaşa yaşayabilir bir çözüm bulabiliriz" dedi.

Aleksis Tsipras, "Henüz anlaşma yok ama yaşayabilir bir anlaşma için doğru istikametteyiz" ifadesini kullandı.

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, Avro Bölgesi'ndeki tüm ülkeler için kabul edilebilir bir anlaşma bulunması gerektiğini belirterek "Müzakereler zor olacak ve Yunanistan'ın kararlı çabaları yanında işbirliği ve diyalog gerekiyor" dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz ise "Geçen yıllarda faturayı sıradan Yunan vatandaşları ödedi. Şimdi paralarını ülke dışına çıkaranların çözüme katkı yapma zamanı. Hükümetin bu yönde ilerlediğini düşüyorum ve bu doğrultuda Parament ve AB kurumlarının yüzde 100 desteğine güvenebilirler" diye konuştu.

Tsipras, Brüksel temaslarının ardından Paris'e hareket ederken eşzamanlı olarak Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis Frankfurt'ta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ile görüştü.

Bu arada AB kaynakları, Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının Varoufakis'in de katılacağı ilk toplantısının 11 Şubat Çarşamba günü Brüksel'de yapılacağını söyledi.

Kamu borçları gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 176'sına ulaşan Yunanistan borçlarının yeniden yapılandırılmasını ve geri ödemelerin büyümeye endekslenmesini talep ediyor.

(AA/TAK)

Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler