1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HELLİM DOSYASI KAPANDI
HELLİM DOSYASI KAPANDI

HELLİM DOSYASI KAPANDI

Güney Kıbrıs’ın hellimin patentini almak için Brüksel’e sunduğu “Hellim Dosyası”nı geri çekme kararı aldı

A+A-

 

 

Kıbrıs Rum Peynir Üreticileri Birliğinin, Güney Kıbrıs’ın hellimin patentini almak için Brüksel’e sunduğu “Hellim Dosyası”nı geri çekme kararı aldığı bildirildi.

Politis gazetesi “Hellim Konusunda Uluslararası Rezil... Peynir Üreticileri Dosyayı Geri Çekme Kararı Aldı” başlıklarıyla ilk sayfada verdiği haberinde, Birliğin, dün akşam, Hellim Dosyasını “bitirdiğini” yazdı.

Hellim gibi bir ürünün tescil edilmesi için yıllarca gösterilen çabanın ardından, Birliğin, çıkıp, Brüksel’e sunulan dosyayı geri çekmesini oyladığını belirten gazete, Avrupa alanında Güney Kıbrıs’ı güvenilmez yapan bu kararın, kulis faaliyetleri ve çıkarlar zemininde uygulanan baskıların ardından alındığına işaret etti.

İlk başta dosyaya bir fırsat verilmesi yönünde bir niyetin var olduğu ortaya çıkmış olsa da, yapılan oylamada 12’ye karşı 4 oyla Hellim Dosyasının geri çekileceğini belirten gazete, öte yandan Birliğin, yaptığı bir başka oylamada da ezici oy çokluğuyla (13’e 3) Kıbrıs Rum Sığır Besicileri Örgütünü, Rekabetin Korunması Komitesine şikayette bulunma kararı aldığını aktardı.

Habere göre bugün sabah Tarım Bakanlığı ofisine, dosyanın Brüksel’den çekilmenin isteneceği bir mektup gönderilecek.

GEREKÇE

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, dosyanın geri çekilmesinin gerekçesinin, Rum Hükümetinin, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin 22 Şubat 2008 tarihli resmi gazetesinde yayımlanan ilk (dosyaya) göre değişiklikler yaparak ve (dosyanın) özünü bozarak dosyaya müdahalede bulunması olduğunu yazdı.

Bu gelişmenin, hiçbir durumda hellimin “toprağa gömülmesini” teşkil etmediğini de kaydeden gazete, Birliğin; tüm süt zincirinin çıkarlarına hizmet edecek ortak yeni bir dosyanın hazırlanması yönünde tüm müdahil taraflarla (küçükbaş havyan besicileri, sığır besicileri) görüşmelere başlama niyetinin olduğundan bahsetti.

Habere göre temel hedefler öncelikle elde fazladan koyun-keçi ya da inek sütü kalmaması ve ulusal ekonominin çıkarlarına hizmet etmesi.

2009 yılında kurulan ve Avrupa Komisyonunun sorularına cevap vermek üzere Tarım Bakanlının atadığı Teknik Komitenin müdahalelerinin, Birliğin nihai kararında belirleyici olduğuna işaret eden gazete, Komitenin; hellimin menşe ismi korumalı ürün olarak kaydedilmesi durumunda peynir üreticilerinin devasa sorunlarla karşılaşacağı şekilde dosyanın özünü bozduğunu savundu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 891 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler