1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HEKİMLERDEN ORTAK AÇIKLAMA
HEKİMLERDEN ORTAK AÇIKLAMA

HEKİMLERDEN ORTAK AÇIKLAMA

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, Lefke’de petrol dolum tesisi kurulmasına karşı olduğunu açıkladı

A+A-

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, Lefke’de petrol dolum tesisi kurulmasına karşı olduğunu açıkladı.

 

Üç örgüt adına açıklama yapan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Dt. Teksen Köroğlu, Lefke Gemikonağı koyunda yapılması planlanan Petrol Dolum Tesisleri Projesi’nin, insan ve çevre odaklı, sağlıklı düşünceden ve planlamadan yoksun bir uygulama ve zorlamaya bağlı bir karar olduğunu savundu.

 

Köroğlu, “Bir türlü paylaşamadığımız, bitiremediğimiz ve de doyamadığımız kişisel ve zümresel menfaatlerin, çıkarların ön planda tutularak alınan kararlar, çıkarılan yasa ve uygulamalarla 1974 sonrasında ülkemiz KKTC’yi yönetenlerin ve hükümetlerin getirdiği nokta hepimizin gözleri önünde durmaktadır” dedi.

 

Köroğlu 1974 öncesi büyük bir Türk kanton bölgesi olan Lefke, Gemikonağı, Limnidi, Bağlıköy, Gaziveren, Elye ve Angolem bölgesinin, 1974 sonrası terk edilmişliğin acısını göçle dindirmeye çalıştığını kaydetti.

 

Köroğlu, Kıbrıs’ın tarihi geçmişinde de bu bölgenin yeraltı zenginlikleri ve doğal güzelliklerinin resmen sömürüldüğünü, CMC çevre felaketinin ve buna bağlı kanser türleri ile diğer hastalıkların bölge insanına “armağan” bırakıldığını ifade etti.

 

Köroğlu şöyle dedi:

 

“Bizler Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası olarak, yıllardır sularımızın kalite ve kirlilik sorunlarını, gıda kirliliğini, katı ve sıvı atık sorunlarını, elektromanyetik kirliliği, CMC felaketini, taş ocakları sorununu, kimyasal zehirlerin yaygın kullanımını, denizlerin kirliliğini, yeşilin yok edilmesiyle oluşan çevre katliamını, bunların ülkemiz ve bölge halklarına verdiği zararları bilimsel olarak ortaya koyduk.

 

Bu önemli sorunlara dikkat çekmeye çalışıp, çözüm önerileri sunarken; şimdi de önümüze getirilen Lefke Gemikonağı’nın en güzel koyuna yapılması planlanan petrol dolum tesisi projesine karşı olduğumuzu belirtiyor ve bu yanlış kararın bir an önce durdurulmasını istiyoruz.”

 

Bilimsel çalışmalar yapılarak doğru adımların atılmasını sağlamak ve doğru çözümler oluşturabilmek için bu projeyle ilgili sorumlular ve devlet yöneticileriyle konuyu tartışmaya hazır olduklarını belirten Köroğlu, Lefke sivil toplum örgütleri ve onları destekleyen diğer örgütlerin Lefke Gemikonağı koyu petrol dolum tesisi projesine karşı duruşlarını desteklediklerini ve bu konuda sonuna kadar yanlarında olacaklarını ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 701 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler