1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HEDEF İMZA KAMPANYASI
HEDEF İMZA KAMPANYASI

HEDEF İMZA KAMPANYASI

DAÜ-SEN: “Rektör, akademik personeli tehdit etti” Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), DAÜ Rektörlüğü’nün açmış olduğu disiplin soruşturmasına karşı başlatılan imza kampanyasının, Rektör Abdullah Öztoprak&#

A+A-

 

 

 

DAÜ-SEN:

 

“Rektör, akademik personeli tehdit etti”

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), DAÜ Rektörlüğü’nün açmış olduğu disiplin soruşturmasına karşı başlatılan imza kampanyasının, Rektör Abdullah Öztoprak’ın tehdidine hedef olduğunu açıkladı.  

Dün bir açıklamaya yayınlayan DAÜ-SEN, üniversite yönetiminin antidemokratik uygulamalarına karşı sendikanın yanında yer alan DAÜ akademik personeline, rektörlük tarafından bir yazı gönderildiğini ve sendikaya destek belirtmenin “suç” teşkil edeceği yazıldığını aktardı.

 

DAÜ-SEN’in açıklaması şöyle:

“Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz Haziran ayında, Doğu Akdeniz Kreşi’ni, ilkokulunu ve kolejini, ihaleye çıkma gereği bile duymadan, kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklarla Doğa Koleji’ne peşkeş çeken DAÜ Rektörlüğü’nün bu uygulamasına karşı DAÜ-SEN haklı bir direniş göstermişti. Söz konusu süreçte gerçekleştirilen sendikal eylemler ile ilgili DAÜ Rektörlüğü DAÜ-SEN yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve konu ile ilgili dava görüşülmeye başlanmıştı. Yargı sürecinin devam ettiği bugünlerde DAÜ Rektörlüğü yargı kararını beklemek yerine hem savcı hem yargıç olmaya soyunmuş ve bugüne kadar görülmemiş bir şekilde, sendikalar yasasında ve Toplu İş Sözleşmesi’nde aksi net bir şekilde belirtilmesine rağmen sendika yöneticileri hakkında sendikal eylemlerinden dolayı disiplin soruşturması başlatmıştır. Bununla da yetinmeyen rektörlük üniversitedeki sendikal mücadeleyi sindirmek ve geriletmek amacıyla geçen hafta itibariyle yaklaşık 50 DAÜ-SEN yöneticisi veya üyesi hakkında sendikal eylemlerde bulundukları gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatmıştır.

Bunun üzerine, bazı DAÜ-SEN üyeleri DAÜ Rektörlüğü’nün bu baskıcı ve üniversitenin iş huzurunu bozan tutumuna son vermesi ve disiplin soruşturmalarını geri çekip konuyu yargının kararına bırakmasını talep eden bir açık mektup hazırlayıp DAÜ akademik personelinin imzasına açmıştır. Bir iki gün içinde yaklaşık 300 DAÜ akademik personelinin bu metne imza attığını duyan DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak, dün akşam saatlerinde tüm DAÜ çalışanlarına hitaben bir mektup yayınlamak suretiyle, bu uygulamanın “suç” olduğunu iddia edip tüm çalışanları yeni soruşturmalarla tehdit etmiştir.

DAÜ Rektörü Sayın Abdullah Öztoprak bu tutumuyla hiçbir farklı sese tahammülü olmadığını bir kez daha göstermiş ve tüm çabasının DAÜ’de sendikanın sesini kısmak ve sendikayı sindirmek olduğunu ispatlamıştır. Bu suretle DAÜ’de tam bir korku imparatorluğu kurulmuş olacaktır.”

 

 

 

Bu haber toplam 1045 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler