1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HEDEF ERKEN SEÇİM
HEDEF ERKEN SEÇİM

HEDEF ERKEN SEÇİM

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP) genel başkanları, erken seçime gidilmesi konusunda yol haritası belirlemek amacıyla ikinci toplantıyı bugün yaptı. Daha önce CTP’de bir aray

A+A-

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP) genel başkanları, erken seçime gidilmesi konusunda yol haritası belirlemek amacıyla ikinci toplantıyı bugün yaptı.

Daha önce CTP’de bir araya gelen 3 parti, bugün Demokrat Parti Genel Merkezinde toplandı ve toplantıda, 3 partinin genel sekreterlerinin ortak bir yol haritası belirleme konusunda görüşmeler yapması ve varılacak konsensüsle bunun kamuoyuna açıklanması kararı alındı.

Toplantıya CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit ve DP Genel Sekreteri Bengü Şonya da katıldı.

DENKTAŞ

Yaklaşık 30 dakika süren toplantı sonrasında, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, ülkenin kötü gidişi ve halkın içinde bulunduğu karamsarlığın sona ermesi için erken seçimin şart olduğunu belirterek, 3 partinin genel sekreterlerinin görevlendirildiğini ve meclis açılmadan ortak bir noktada anlaşma sağlanarak bunun partilerin kurullarına sunulmasının istendiğini dile getirdi.

Denktaş, “Hedef erken seçimdir her partinin farklı yaklaşımları, farklı düşünceleri farklı siyasi yapıları vardır. Erken seçimi sağlayıncaya kadar bir eylem birlikteliği, hangi yol haritasına göre yapılabilir, 3 genel sekreter bunun tespitini yapacak” dedi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da üç partinin işbirliği yapmak üzere bir araya geldiğini ve nerelerde işbirliği yapılabileceği konusunda değerlendirmede bulunulduğunu söyledi.

Hükümetin kurultay niyetiyle bozulmakta ve dağılmakta olduğunun görüldüğünü söyleyen Çakıcı, “Eğitimin E harfinden anlamayanları da kimsenin eğitim bakanı yapmaya hakkı yok” şeklinde konuştu.

Çakıcı, “kurultayda destek olmayanları görevden almanın” bir usul haline dönüştüğünü ifade ederek, yol haritasını belirlemek ve mecliste bir işbirliği yapılacaksa bunun hangi ölçülerde yapılacağını bilmek istediklerini söyledi.

Meclisten çekilme sürecinin muhalefet partileri arasında netleşmesi düşüncesinde olduklarını da dile getiren Çakıcı, kendilerinin işbirliği yapmak istediğini, Kıbrıslı Türklerin hükümetin bu halinden kurtulmasını umduğunu ve bu anlamda da yapılacak çalışmayı çok hayati bulduğunu söyledi.

YORGANCIOĞLU

Gelinen noktada UBP’nin halka daha fazla zarar vermeden yönetimden götürülmesi konusunda toplumda da siyasi partilerde de bir anlayışın gelişip olgunlaştığını söyleyen CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, halkın UBP’nin daha fazla zararına uğramadan kurtarılması gerektiğine inandıklarını kaydetti.

Muhalefet partilerinin işbirliğinin gerekli olduğunu düşündükleri için toplantılar yaptıklarını kaydeden Yorgancıoğlu, üç partinin yürütecekleri ortak mücadelenin ayaklarını oluşturacak çalışmanın genel sekreterlerce yapılacağını söyleyerek, kendilerinin CTP olarak üzerlerine düşeni yerine getireceklerini söyledi.

UBP’nin değil halkın beklentilerinin daha önemli olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, bu yolda ödenmesi gereken bedeller varsa bunları da ödemeye hazır olduklarını kaydetti.

SORULAR

Başbakan’ın Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi “erken seçim çağrısını gerçekçi bulmadığını ve seçimin 2014’te olacağını söylediğinin” hatırlatılması üzerine üç parti genel başkanı bu sözleri değerlendirdi.

Serdar Denktaş; “Sayın Başbakan 1 Eylül’de ‘erken seçim gündemimde’ dedi. Üç parti erken seçimi gündeme getirmek için bir eylem birlikteliğine gitti. Bugün ‘erken seçim yok’ diyor. Vatandaş hangisine inansın? Önce kendisi karar versin. Bizim çağrımızı gülümseyerek izlemiş, keşke halk da UBP’nin icraatlarını gülümseyerek izleyebilseydi. Ama maalesef kan ağlayarak izliyor. Sayın Küçük kendi içindeki koltuk kavgasını devam ettirsin, halk için zaten bir şey yaptığı yok. Erken seçimi bu halk gündeme taşıyacaktır, kaçar yolu kurtuluşu da yoktur.” dedi.

Yorgancıoğlu da “Erken seçime halk karar verir, İrsen Küçük değil” şeklinde konuşarak, konuya meclisteki aritmetiğe göre bakılamayacağını bildirdi.

TDP Genel Başkanı Çakıcı da soruyu “Hem memleketi, hem kendi partisini dağıtan Küçük’ün bu açıklamalarını normal karşılıyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 774 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler