1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HEDEF 2012 YAZI
HEDEF 2012 YAZI

HEDEF 2012 YAZI

Geçtiğimiz atletizm sezonunda gerek ülkemizde gerekse yurt dışında birçok başarı elde eden elit atletlerden Yiğitcan Hekimoğlu ve antrenörü Celal Keleş ile yeni sezonu konuştuk. Bir yıl boyunca boy gösterdiği yarışlarda elde ettiği deneyimlerle tecrübesin

A+A-

 

 

Geçtiğimiz atletizm sezonunda gerek ülkemizde gerekse yurt dışında birçok başarı elde eden elit atletlerden Yiğitcan Hekimoğlu ve antrenörü Celal Keleş ile yeni sezonu konuştuk. Bir yıl boyunca boy gösterdiği yarışlarda elde ettiği deneyimlerle tecrübesini arttıran Hekimoğlu, geçtiğimiz yıl 100 metre ve 200 metrede elde ettiği dereceleri, 4x100 rekorunu anlattı. Sporcunun 2012 yılından beklentileri, yaşadığı sakatlık sonrası toparlanma sürecini masaya yatırdık. İşte Yiğitcan Hekimoğlu ve antrenörü Celal Keleş’in değerlendirmeleri.

 

HEKİMOĞLU: “İYİ BİR KAMP DÖNEMİ GEÇİRDİM”

Antrenman yapmayalı 3 ay oldu. Sezonun başına kadar. Ondan 3 tane röntgen film çektik kesin olmak için. Çünkü stres kırığı ciddi bir sakaklıktı ve nüksetme olasılığı vardı diye emin olmak istedik. Bu süreçte üst tarafı güçlendirme amaçlı çalışmalar yaptık. Belin aşağısını herhangi bir zorlama veya hareket yapmadık, ayakları dinlendirdik. Doktorumuzla görüştükten sonra kesin bir sonuç alarak antrenmanlara başladık. Birkaç hafta sonra kampa girdik Guliev ile beraber. 14 günlük kamp süresi güzel geçti. Günde 2 antrenman yaptık. Kesinlikle büyük bir faydası oldu. Onlarla antrenman yapmak, onları gözlemlemek iyi oldu. Yeni sezona çok daha iyi hazırlanacağımıza inanıyorum.

 

“GEÇTİĞİMİZ SEZON GÜZEL GEÇTİ”

Geçtiğimiz sezonu değerlendirecek olursak baktığımızda derece açısından 2010’un derecelerini geçmesem de ona yakın derecele elde ettim. İzmir’de 10.56 koştum, 2 salise ile Türkiye rekorunu kaçırdım. Baktığımızda sürekli 10.60 – 10.56 koştum. 100, 200 ve 4x100 metrede Balkan Gençler Şampiyonluğu elde ettik. Avrupa’da yarışan ve final koşan ilk Türk oldum. Orada tarihe geçtik. İki kere Türkiye Büyükler 4x100 rekorunu kırdık ve o takımda yer alarak tarihe geçtim. ENKA takımı ile kırmıştık o rekoru. Avrupa Gençler Şampiyonası’nda yine 4x100 gençler rekorunu kırdık. Benim stres kırığım olmasına rağmen, takım arkadaşımın sakatlığı olmasına rağmen çok iyi bir performans göstererek Avrupa 7’ncisi olduk. Bence bu Türkiye ve benim açımdan büyük bir başarıydı. Kulüp gençlerde yarışarak 21.60 koştum fakat rüzgar 2.1 olması nedeni ile KKTC rekoru sayılmadı. Bence güzel bir sezon oldu. Çok büyük başarılar elde edildi. Sonuçta atletizme başlayalı iki sene oldu ve bu kısa sürede bu başarılar beni ve hocamı çok sevindirdi. İlerisi için bize büyük bir kapı açıldığını düşünmekteyim.

 

“HAYALİ GERÇEK YAPMAK İSTİYORUM”

Şu an adaptasyon sürecindeyiz. Sezonu normal zamandan biraz daha geç açtığımız için. Gerekli zorlamaları yapmayarak, vücudu çalıştırarak devam ediyoruz. Bu yıl çok daha büyük başarılar elde edeceğime inanıyorum. Geçen sene çok yakın derecelerim olduğu için bu sene vücudum derecelere alıştı. Bu sene çok daha iyi bir performans sergilemek istiyorum. Bir de tecrübe olarak da bir sürü Avrupa ve Dünya çapında yarışlara katıldım. Tecrübem de az sayılmayacak derecede. Bu sene İstanbul’da Dünya Salon Atletizm Şampiyonası var. Sezonu geç açmamıza rağmen o şampiyonayı büyük ihtimalle zorlayacağız. Onun dışında en önemli olay Londra’daki olimpiyatlar ve Helsinki’deki Avrupa Şampiyonası. Ben açıkçası herkese hayal gibi görünse de, Olimpiyatlarda ve Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi ve Kıbrıs’ı temsil edeceğime inanıyorum.

 

“SPONSORLAR BANA YARDIMCI OLUYORLAR”

2012’ye başlarken şu anda sponsorlarım mevcut. Girne’de bulunan Erdoğan Laboratuarları ve Cratos Premium Port Resort Hotel. Bana yardımcı oluyorlar. Erdoğan Laboratuarları benim bütün testlerim açısından her şeyi karşılamaktadır. Cratos Hotel’de spa merkezi, gym, masaj ve hamamını kullanmamda yardımcı oluyorlar, onlara teşekkür ederim.

 

KELEŞ: “GEÇTİĞİMİZ YILDAN MUTLUYUZ”

Tabi geçen yıl vermemiz gereken arayı Avrupa Şampiyonası nedeni ile erteledik. İyi de yaptık diye düşünüyorum. Çok daha iyi dereceyi hedeflemeden, Avrupa Şampiyonası’nı geçirmeyi hedefleyen bir antrenman programı yaptık. Bu sakatlığı daha kötüye götürecek antrenman zorlamalarından uzaklaşarak Avrupa Şampiyonası’nda final koşabilecek bir ayarlama yaptık. Bunda da başarılı yaptık. Avrupa Şampiyonası’nda final koşan ilk atlet olduk. Bu çok büyük bir başarıdır. Bugüne kadar final koşan bir Türk atlet yok. Sakatlık sonrası koyduğumuz hedefimize ulaşmış olduk. Bizim hedefimiz orada kürsüye çıkmaktı. Bazı şeyleri kontrol etmemiz, özellikle sağlıkla ilgili sürprizleri kontrol etmemiz mümkün değil. Dolayısı ile kısa günün karı oldu bizim için. Geçen yıla baktığımız zaman mutluyuz. 200 metrede de yol kat ettik. 22 saniyenin altında koşmaya başladık. Bu yıl daha hızlı bir ilerleme bekliyoruz. Bu bir süreç. Bu sürecin sonunda birikimi her yıl daha üstüne koyarak ilerlemek istiyoruz. Bunu yapabilmemiz için olması gereken etkenler var. Fiziksel alt yapının ülke olarak gelişmesi, buna paralel bizim de ortaya bir şeyler koymamız gerekmektedir. Yoksa bazı dış etkenler olmadan, alt yapı çalışmaları olmadan bunları yapabilmemiz mümkün değildir. Başarılı sporcuların bir şekilde desteklenmesi lazım. Biz bugüne kadar yaptığımız başarılarda karşılaştırma yapıyorum, Türkiye’de bizim ortamımızda bir sporcunun aldığı ödüller bizim ülkemizde maalesef bize verilmiş değil. Tabi ki bekliyoruz ve olacağına inanıyoruz. Bizim gemimiz yüzmeye devam ediyor, demir atıp beklememeliyiz.

 

“2012 YAZ DÖNEMİNİ HEDEFLİYORUZ”

Şu anda bizim 2012’deki Dünya Salon Şampiyonası’nı ciddi şekilde etkiliyor sezonu geç açmamız. O performansta olmanız gerekiyor oraya gitmeniz için. Somut değerleriniz olmanız gerekiyor, biri sizi seçmiyor. O değerlere şu anda ulaşabilme şansımız riskte. Yaklaşık 2 aylık bir gecikme var. Dünya Salon Şampiyonası’ndan yaza kadar olan süreç bizim için arayı kapatabilmek için olumlu bir zaman dilimi. Biz Dünya Salon Şampiyonası için yeterli performansa ulaşabilmek için olabildiğince zorlamaya çalışacağız. Bizim esas hedefimiz yaz dönemidir. Ama tabi ki çok ince bir ayar, ince bir süreç. Eğer bu süreci istediğimiz dereceye yatkın koşabilirsek, Dünya Şampiyonası’na da gidersek çok güzel olur ancak gidemezsek de üzülmeyiz. Ama yaz ciddi anlamda bizim rekorları hedef alacağımız bir zaman dilimi.

 

“DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Geçtiğiz yıla göre bu yıl çok daha zorlu geçecek. Bu yıl çok daha fazla ilerleme kat edebileceğimiz bir yıl. Bunun içim de ciddi anlamda desteğe ihtiyacımız var. Sponsorluk veya ihtiyaçlarımızın karşılanması anlamında desteğe ihtiyacımız var. Eğitim sponsoru olarak Yakın Doğu Üniversitesi katkı koymakta. Performansa ulaşma anlamında Cratos Premium Spa bize desteğini sürdürüyor. Erdoğan Laboratuarları desteğini esirgemiyor. Ortopedist hekim Ekim Yetkili’nin katkıları var ve spor basını başarılı olduğumuz zamanlarda bizi onure ediyor her zaman. Umarım bu desteği devletin yetkili kurumları ve diğer kurumlarımız buna sıcak bakar. Biz her şeyin daha iyi olacağına inancımız tam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1451 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler